Podľa Pezinka je pomenovaná ulica vo francúzskom meste Montbéliard, ležiacom pod Štrasburgom pri švajčiarskych hraniciach. Tamojšie mestské zastupiteľstvo schválilo Pezinskú ulicu na základe dobrej spolupráce medzi policajnými školami, ktoré majú už piaty rok čulé a obojstranne prospešné kontakty. Každoročne organizujú týždenné recipročné výmeny dvanástich študentov a ôsmich pedagógov.
"Máme spoločné teoretické témy, ale rozdielnu prax i právne predpisy," uviedol riaditeľ pezinskej strednej školy Policajného zboru Ladislav Dovičovič. Podľa neho v niečom sú lepší naši, v niečom francúzski študenti štátnej polície, a tak to býva aj konfrontačná prezentácia rozdielov. Vyučovací proces prebieha v angličtine a nemčine, podľa ovládania jazykov vyberajú účastníkov pobytu vo Francúzsku. Jeho doplnkom býva spoločenský či poznávací program.
Aj mladí Francúzi počas študijného pobytu u nás spoznávajú Slovensko. Absolvovali prehliadku Pezinka, historického centra Bratislavy, hradu Červený Kameň, zámku v Topoľčiankach a iných častí západoslovenského regiónu. "Keďže im meno Štefánik veľa hovorí, boli si pozrieť jeho mohylu, tiež letisko v Janikovciach, kde sú paragáni," dodal Dovičovič. (tasr)