Parkourista sa snaží dostať z bodu A do bodu B čo najpriamejšou cestou, prekonávajúc všetko, čo má v ceste a dá sa prekonať. Zdoláva prekážky čo najplynulelším a najkrajším štýlom. Obe snímky vznikli v Lamači, pri tréningu skupiny Panther crew. FOTO - PETER MOLNÁR |
Mnohé športy majú dlhú históriu, niektoré vznikli len pred pár rokmi. Patrí medzi ne aj šport, ktorý sa volá parkour (alebo free running). Voľne preložené umenie pohybu. Prvý raz bol pomenovaný v 80. rokoch vo Francúzsku. Malí chlapci behali po okolí a prekonávali typické mestské prekážky. Jeden z nich využíval pri ich preskakovaní prvky bojového výcviku svojho otca. Táto aktivita sa časom pretransformovala na klasický šport.
"Ide o kombináciu veľkého množstva iných športov. Skalolezectva, streetových športov, bojových umení, akrobacie a gymnastiky. Parkourista (traceur) sa snaží dostať z bodu A do bodu B čo najpriamejšou cestou, prekonávajúc všetko, čo má v ceste a dá sa prekonať. Zdoláva prekážky čo najplynulelším a najkrajším štýlom. Všetko však treba vopred poriadne natrénovať," vysvetľuje Viktor Klimo zo združenia Le Parkour Slovakia, ktoré zastrešuje momentálne okolo 20 skupín z celého Slovenska. Tri pôsobia v Bratislave.
Tento šport je viazaný na mestské prostredie, ktoré poskytuje dostatok prekážok na trénovanie. Schody, zábradlia, múriky a múry, kolmé steny sa dajú prekonať aj bez pomôcok, iba vlastnou šikovnosťou a mrštnosťou. Jednou z hlavných predností je, že nie je nutné špeciálne vybavenie. Na začiatok stačia kvalitné tenisky. Parkour si môže vyskúšať takmer každý. V skupinách sú členovia už od dvanástich rokov, každý si môže stanoviť svoje hranice a nemusí to byť práve zdolávanie tých najnáročnejších prekážok. Najlepšie je, ak začiatočníci trénujú v skupinách pod dohľadom skúsenejších. Tento šport rozvíja kondíciu, výdrž a mrštnosť, koncentráciu či rovnováhu.
"Vždy treba vedieť odhadnúť svoje sily, prekonať strach, a tým samého seba. Nikdy však príliš neriskujeme a nevrháme sa do niečoho bezhlavo. Pred výkonom si treba poriadne rozcvičiť celé telo, používať chrániče. Parkour v žiadnom prípade nie je adrenalínový alebo extrémny šport. Extrémnym ho robia ľudia, ktorí ho nesprávne pochopia. My nesúťažíme, nepredvádzame sa, neprekonávame jeden druhého. Inšpirujeme sa navzájom. Celé je to o voľnosti, kreativite, o vnútornom uspokojení z pohybu," dodáva Klimo.
Dôležitým pravidlom je, že parkouristi sa majú pohybovať v mestskom prostredí nedeštruktívnym spôsobom. Neničiť súkromný majetok, historické budovy. Tréning sa podobá na klasický gymnastický, ďalšou základnou tréningovou metódou je beh. Pridáva sa posilňovanie či strečing. Minulý týždeň sa skončila prvá Parkour Slovakia Tour, ktorá zavítala aj do Bratislavy. Mala pomôcť predstaviť šport v uliciach miest, ale aj zlepšiť spoluprácu medzi členmi skupín do budúcnosti, ktorá by mala zabezpečiť napredovanie parkouru u nás. Na stránke www.parkour.sk sú pre prípadných záujemcov bohaté informácie, tréningové postupy aj rady, ako správne začať.
FOTO |