Na boj o daň z nehnuteľností sa chystajú starostovia mestských častí. Mesto totiž pripravuje centrálny výber dane, ktorý doteraz vyberali mestské časti. O postupe sa starostovia radili v piatok na rokovaní svojho regionálneho združenia. "Rysuje sa tu centralizácia moci," odznelo na stretnutí, na ktorom sa zúčastnilo 12 zo 17 bratislavských starostov.
V septembri primátor pohotovo presadil v mestskom zastupiteľstve svoj návrh, že riaditeľka magistrátu sa má pripravovať na prevzatie agendy od mestských častí. Tento mesiac sa očakáva rokovanie o rozdelení výnosu z dane na budúci rok. "Bude to minimálne na úrovni výnosu z dane, ktorý získali mestské časti v roku 2005," povedal na rokovaní primátor Andrej Ďurkovský.
"Sme sklamaní, že takýto návrh podal jeden z nás - primátor, ktorý predtým pôsobil ako zástupca starostu i starosta Starého Mesta," tvrdia starostovia.
V januári 2006 prestane platiť výnimka zo zákona, podľa ktorej tento rok zdaňujú nehnuteľnosti mestské časti a budú si môcť nechať výnos na úrovni vlaňajška. Starostovia mestských častí však o peniaze a agendu prísť nechcú. Dostali už však z magistrátu výzvu na odovzdanie agendy. "Samospráva v Bratislave je dvojstupňová, nie sme podriadení mesta," povedal Peter Čiernik, mestský poslanec a zároveň Ďurkovského nástupca vo funkcii starostu Starého Mesta. "Musíme sa s primátorom stretnúť ako rovní s rovným."
Starostovia argumentujú aj tým, že občania si už na systém výberu dane zvykli. "Dnes si občan vybaví všetko v mieste bydliska. Podľa navrhovaného systému by všetci Bratislavčania museli chodiť na jedno miesto. Chceme, aby obyvateľ Rusoviec nemusel kvôli svojej predzáhradke ísť do centra mesta," povedal petržalský starosta Vladimír Bajan. "Centrálny výber, naopak, odstráni problém s tým, že ľudia museli nehnuteľnosti v rôznych mestských častiach priznávať na viacerých miestnych úradoch," reagoval primátor Andrej Ďurkovský. Hlavným protiargumentom mesta je však fakt, že výber dane robí podľa zákona obec, a tento štatút má v Bratislave len hlavné mesto.
(lin)