Hlavné námestie začali opravovať 5. septembra. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Základy obytného domu z druhej polovice 13. storočia, ktoré objavili pri archeologickom výskume počas rekonštrukcie Hlavného námestia, by mali byť sprístupnené verejnosti. Ako uviedol architekt Otto Grossmann, v týchto dňoch sa pracuje na projekte, prostredníctvom ktorého by objekt prezentovali obyvateľom a návštevníkom hlavného mesta.
"Kamenné múry plánujeme obetónovať a postaviť nad ne strop. Toto by malo byť pod úrovňou terénu. Na dlažbe by sme potom postavili sklenený objekt s otvormi, cez ktoré by si ľudia mohli celý nález pozrieť. Chceli by sme to riešiť podobne ako kukaňu na Hviezdoslavovom námestí," povedal Grossmann. Spolu s architektom Jurajom Šimekom a maliarom Mariánom Prešnajderom by mali projekt predstaviť a dať na schválenie primátorovi Andrejovi Ďurkovskému okolo 10. októbra. Štátny pamiatkový ústav s myšlienkou projektu už súhlasil.
Podľa riaditeľa Mestského ústavu na obnovu pamiatok Iva Štassela má objekt nesmiernu hodnotu a veľký urbanisticko-historický význam. "Obytný dom bol postavený ešte predtým, ako boli mestu v roku 1291 udelené privilégiá. V tom období bolo priestranstvo, na ktorom bol postavený dom, jedno veľké námestie s pretiahnutým tvarom. Až neskôr z neho vznikli dve námestia, Hlavné a Františkánske," povedal Štassel.
Pri výskume boli okrem kamenných múrov objavené aj dve stredoveké a jedna baroková kanalizácia, ktoré sa tiahli od fontány na Františkánskom námestí a smerovali do zberača pri bývalej Rybárskej bráne. "Pri Rolandovej fontáne sme objavili základy barokovej strážnice. Mala arkádové oblúky a každý deň na nej stála ozbrojená mestská stráž. Jej obraz sa objavuje na rytinách z 19. storočia, jej zameranie však pochádza už zo storočia osemnásteho," dodal Štassel.
Súčasťou archeologického nálezu sú aj zvyšky chýž a pecí z čias Keltov, rôzne črepiny, bronzový článok opaska či minca. K najmladším nálezom patria predmety z obdobia čistenia mesta po druhej svetovej vojne. V zasypaných jamách sa našli napríklad plynové masky či tabuľa s textom Námestie Adolfa Hitlera. Drobné nálezy boli zdokumentované, zakreslené, ošetrené a odovzdané Mestskému múzeu.
Celý priestor náleziska sa zakonzervuje, vysype štrkovou drvinou, ktorá bude slúžiť ako izolácia, a navrch príde vrstva betónu. Podľa Štassela by tak nemalo dôjsť k žiadnemu poškodeniu nálezov.
Hlavné námestie začali opravovať 5. septembra, posledná veľká rekonštrukcia bola v roku 1995. (sita)