FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Vykurovacia sezóna trvá od októbra do konca mája, závisí však od počasia. Ak vonkajšia teplota dva dni po sebe nevystúpi nad 13 stupňov Celzia a predpoveď na nasledujúci deň je nepriaznivá, začína sa kúriť. Naopak, v prípade zlepšenia počasia, keď vonkajšia denná priemerná teplota vystúpi dva dni po sebe nad 13 stupňov, môže dodávateľ tepla vykurovanie prerušiť. Vtedy zapíname rôzne žiariče, prenosné radiátory či konvektory.
Druh spotrebiča volíme podľa veľkosti miestnosti, ktorú treba vyhriať a podľa toho, na aký dlhý čas treba kúriť. Iný ohrievač potrebujeme do kúpeľne, ktorú stačí vyhriať na krátky čas a rýchlo, iný do detskej izby, v ktorej stačí dokurovať popoludní a v noci a iný do miestnosti, ktorá je permanentne obývaná.
Koľko energie odoberajú
spotrebiče
Dôležité parametre ohrievačov a vôbec spotrebičov sú výkon a spotreba energie. O spotrebe energie informuje energetický štítok na výrobku. Písmeno abecedy upresňuje energetickú náročnosť spotrebiča, pričom A znamená najnižšiu. Ak chcete zistiť, ktorý spotrebič má najvyššiu spotrebu alebo celkovú spotrebu elektrickej energie v domácnosti a koľko zaplatíte, môžete sa obrátiť na Energetické poradenské centrum na Grösslingovej 77. V centre si možno na týždeň bezplatne zapožičať digitálny zásuvkový elektromer. Centrum poskytuje bezplatné energetické poradenstvo v oblasti vykurovania a zabezpečenia tepelnej pohody, spotreby elektrickej energie.
Ako ohrievače šíria teplo
Spôsob, ako ohrevné telesá šíria teplo, ovplyvňuje spotrebu energie i tepelnú pohodu v miestnosti. Tepelné spotrebiče šíria teplo do prostredia troma spôsobmi. Prevažne sálaním, takto funguje kachľová pec, podlahové či stenové kúrenie. Výhodou je, že nespôsobujú veľký pohyb vzduchu a nevíria tak prach.
Druhý spôsob je šírenie tepla prevažne prúdením ohriateho vzduchu. To je spôsob vykurovacích telies a radiátorov. Vzduch sa na nich zohreje, stúpa nahor a po ochladení klesá. Nevýhodou je nižšia efektívnosť a skutočnosť, že sa víri prach v miestnosti.
Šírenie tepla výlučne prúdením ohriateho vzduchu zabezpečuje teplovzdušné kúrenie, ktoré sa používa najmä v budovách s veľkým podielom zasklených plôch.
Šetriť neznamená mrznúť
Zvýšenie cien plynu a elektrickej energie znamená, že i pri znížení nárokov na teplo budú domácnosti platiť viac. Netreba však mrznúť. Rozumným riešením je čo možno najviac znížiť únik tepla z bytu. Máloktoré budovy sú však dostatočne zateplené a väčšina starších budov je napojená na ústredné kúrenie na tuhé palivo, alebo plyn. Tieto zariadenia sa už sotva dajú energeticky úsporne prevádzkovať, i keď po technickej stránke fungujú bez problémov.
Šetriť drahé energie možno aj lacnými prostriedkami a racionálnym správaním sa. Krátkym a intenzívnym vetraním, utesnením škár okolo okien a dverí, izolovaním steny za radiátorom, zaťahovaním žalúzií na noc, zvýšením vlhkosti prostredia či jednoducho skrátením záclon tak, aby nezakrývali radiátor. (vju)