Obyvatelia Bratislavy si v porovnaní s vlaňajškom môžu zaplatiť za kúrenie až o 15 percent viac. Ceny za gigajoule tepla sa totiž zvýšili na 530 až 670 korún, čo je približne štyridsaťkorunové zdraženie. "Kúrenie v trojizbovom byte bude drahšie o sto až dvesto korún. V Bratislave sa zvyšovanie cien v porovnaní s ostatnými mestami prejavilo len minimálne," hovorí Jozef Kovačovič, predseda Teplárenského združenia na Slovensku.
Koľko ľudia zaplatia, závisí od mestskej časti, v ktorej bývajú. "Rozdiely v cenách vznikli pre odlišné fixné a variabilné náklady. Dôležitú úlohu zohráva aj vzdialenosť od zdroja alebo napríklad rozsah tepelného úniku," vysvetľuje výkonný riaditeľ Bratislavskej teplárenskej Jaroslav Malchárek.
Pravdepodobne najviac, až do sedemsto korún bude stáť kúrenie v Starom Meste. Najväčším dodávateľom je tu spoločnosť Terming. Zmeny sa veľmi nedotknú Petržalčanov, ktorých zásobuje Dalkia. Najlacnejšie vykurovanie budú mať Dúbravka a Karlova Ves. Ich väčšinovým dodávateľom je Bratislavská teplárenská, ktorá predáva teplo bytovým družstvám za maximálne 548 korún." Ponúkame kombinovaný typ vykurovania, čo je v súčasnosti cenovo najvýhodnejšie," hovorí Malchárek.
Podľa Kovačiča zaplatia za kúrenie rovnako ako minulý rok tí, ktorí majú zateplený dom a dobre vyregulované kúrenie. "Význam zatepľovania a regulácie porastie, ak bude pokračovať súčasný trend vo vývoji cien zemného plynu, gigajoule tepla môže od budúceho roka stáť o 75 korún viac," povedal Kovačič.
Ceny za teplo sa od septembra zvýšili o 12 až 13 percent na celom Slovensku. Príčinou sú inflácia a zdraženie zemného plynu, čo je hlavná položka pri výrobe tepla.
Na jeho spaľovacom princípe navyše funguje väčšina bratislavských domácností.
Dodávatelia tepla sa pre zvýšenie výrobných nákladov obrátili na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a požadovali zahrnutie nárastu do výpočtu celkových nákladov. "Vydali sme nové cenové rozhodnutia, ktoré navýšili ceny o štyri až dvadsať percent," povedal hovorca úradu Roman Lupták. "Výrobcovia tepla musia na konci roka zúčtovať dodávky podľa skutočných cien plynu.
V prípade pozitívneho vývoja cien ropy a plynu budú musieť teplári vybrané preddavky za vykurovanie vrátiť," dodal Lupták. (saš)