
Diskotéky sú najplnšie v piatok a v sobotu. Cez týždeň sa zaplnia po zatváracích hodinách pubov.
FOTO SME - INGRID DROZDÍKOVÁ

Na Suchom mýte pribudol nový hudobný klub Metro. Každý deň tam budú vystupovať známe aj menej známe kapely. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Mladí žijú počas víkendu. V piatok večer sa vyberú do klubov, pubov. Čakajú ich diskotéky. Tanečné parkety sú po večeroch plné a vtedy sa tancuje aj medzi stolmi. Tí, čo tancujú, občas vrazia do hostí, ktorí si nesú poháre s nápojom, alebo do tých, čo postojačky debatujú pri stoloch. Pomedzi tancujúcich sa navyše predierajú čašníci s podnosmi a ľudia, ktorí práve prišli a hľadajú si miesto. Keď sa chcete uhnúť jednému, vrazíte do iného. Podniky sú cez víkend plné aj napriek tomu, že v niektorých z nich sa stali tragické udalosti. Mladí jednoducho potrebujú žiť.
„Doteraz som nikam nechodila, dnes som tu prvýkrát, partia povedala, že sa pôjde sem,“ reagovala dvadsaťročná vysokoškoláčka Júlia, keď sme ju zastihli sedieť v Irish pube. Vysokoškolák Rasťo chodieva s priateľkou do Irish pubu len na WC, radšej sa prechádzajú nočným mestom. Za zábavou prichádzajú najmä do centra, už aj vďaka jednoduchšej doprave nočným spojom domov, alebo pre meno, ktoré si podnik získal. Podľa Rudiho má Irish pub dobrú polohu v meste a je už pre jeho partiu zvykom sem chodievať. Na disko však zájdu do Duny, dobre tam hrajú a sú tam aj nižšie ceny. Ako však povedala čašníčka z Irish pubu, keby tu nepracovala, tak by do tohto podniku nikdy nechodila.
Na jej pomery je to dosť drahé. Cez víkend sa tancuje, počas týždňa sedí v pube, i keď návšteva pubu sa často končí na diskotéke aj v strede týždňa. Diskotékových klubov však Bratislava veľa nemá, v centre sú štyri.
Tancuje sa aj na stoloch
Podľa hovorcu Starého Mesta Milana Vajdu mestská časť nemá záujem o zadebnené výklady o šiestej večer a smiešne socialistické prevádzky otvorené len do desiatej.
Slovenskú krčmu, hostinec či pohostinstvo v centre nenájdete. Všetko sú puby a bary. Priamo v historickom jadre v tesnej blízkosti sú tri puby - Irish pub, El Diablo a Ante Portas. Keď vznikli, mali akúsi príchuť exotickosti, dnes je už samozrejmosťou chodiť do nich. Napriek vyšším cenám sú stále plné, väčšinou do nich chodia mladí ľudia, podľa vzhľadu ešte nepracujúci. Rovnako je na tom aj Kelt na Hviezdoslavovom námestí.
Z pubov v centre ich majtelia urobili náhrady za diskotékové kluby. Diskdžokeji alebo čašníci púšťajú hitovky a po polnoci sa tancuje aj medzi stolmi, na neveľkú radosť obyvateľov okolitých bytov.
Whisky bar stojí takmer v strede Palisád. Nie je veľký, má len zopár stolov, nebýva však výnimkou, že sa tam do skorého rána tancuje za alebo pred barom. Ceny sú dobré a na rozdiel od iných bratislavských podnikov je vo Whisky bare dokonalý výber dobrých vín a kvalitnej whisky. Ak sa tam spoločnosť dobre zabáva, majitelia majú otvorené, kým neodíde posledný hosť.
Podobne je to aj v Clube 39 pri vysokoškolských internátoch v Mlynskej doline. Hoci pre Bratislavčanov je klub od ruky, u študentov má širokú klientelu. Diskdžokej každý deň púšťa jeden hudobný štýl a ak sa večer vydarí, tancuje sa najmä na stoloch.
Živej hudby je málo
Z diskotékových klubov je vždy najplnší Charlies Pub. Mladí ľudia sa tam väčšinou zbiehajú aj počas pracovného týždňa, keď puby v centre končia. Obľúbeným miestom sa stal diskotékový podnik na Dunaji Cirkus Barok. Tancachtivých neodrádza ani chlad z vody a rovnako ako Charlies, cez pracovný týždeň ožíva po zatváracích hodinách krčiem v centre.
Hudobný klub so živou hudbou v Bratislave chýba a priznal to aj župan Ľubo Roman. Návštevník nachádza podniky s reprodukovanou hudbou. V podnikoch Aligátor na Laurinskej, Jazz Café na Ventúrskej a Hystéria na Ul. odbojárov vystupujú aspoň raz do týždňa známe alebo menej známe kapely. Priestoru na tancovanie veľa nezostáva a polhodinu pred koncertom si už niet kam sadnúť. Na Suchom mýte pribudol v týchto dňoch hudobný klub Metro slovenského džezmena Petra Lipu. Na pódiu sa majú postupne vystriedať nielen slovenskí hudobníci, ale aj hostia zo zahraničia.
Niečo pokojnejšie, skôr na jedenie
Úplne pre iné kategórie je pokojná kaviareň zrekonštrouvaného hotela Carlton na Hviezdoslavovom námestí či Loby bar hotela Forum. Kreslá sú pohodlné, nehrá tu hlučná hudba, každý stôl má relatívne súkromie a podávajú tu dobrú kávu.
U troch mušketierov je reštaurácia, ktorá stojí trochu mimo centra mesta, ale stále v strede Bratislavy. Ponúka netradičnú a chutnú kuchyňu, v ponuke sú medzinárodné jedlá aj francúzske špeciality. Leberfinger stojí v príjemnom prostredí na petržalskom brehu Dunaja, pri parku s fontánou. Jeho jedinou nevýhodou je, že bez auta sa tam človek dostane ťažko. Nechodia tam náhodní návštevníci, skôr stáli hostia, čo zaručuje návštevníkom relatívne súkromie. Okrem Ľuba Romana tam často vidieť politikov SDKÚ, hercov či spevákov. Mondénny Le Monde v absolútnom centre Starého Mesta, ktorý má reštauráciu s vynikajúcou kuchyňou, patrí síce k najdrahším v Bratislave, doniesol však invenciu do kuchyne ostatných reštaurácií.
MARCEL LINCÉNYI