„Za dvadsať rokov sa v Bratislave zaregistrovalo približne 12 tisíc drogovo závislých pacientov,“ informoval podľa evidencie Centra pre liečbu drogových závislostí riaditeľ Ľubomír Okruhlica. Čísla hovoria, že alkoholikov je takmer dvakrát toľko (okolo sedemtisíc) ako závislých na drogách – štyritisíc.
Centrum na Hraničnej vzniklo v roku 1992 a poskytuje ambulantnú a ústavnú formu liečebnej starostlivosti. V roku 2001 sa prvý raz do liečby v centre prihlásilo až 286 pacientov so závislosťou od drog a 190 pacientov so závislosťou od alkoholu. Trend vo vývine počtu nových pacientov zostal na úrovni predchádzajúcich rokov. Minulý rok sa tu liečilo 1998 pacientov. Z toho najväčší podiel tvorili pacienti závislí od opiátov – 1136, druhou najpočetnejšou skupinou sú pacienti so závislosťou od alkoholu – 674. Nasledujú pacienti s kombinovanou závislosťou a patologickí hráči. Zvyšok tvoria iné závislosti. Ku koncu minulého roka bolo v metadónovom udržiavacom programe centra 357 pacientov.
Liečba ľudí u nás, tak ako inde vo svete, úzko súvisí so znižovaním kriminality, čo dokumentuje aj štatistika ministerstva vnútra. V programe výmeny striekačiek s celkovým počtom 18 252 centrum zaznamenalo klesajúci vývoj. Podľa Okruhlicu je to zrejme dôsledok menšieho počtu vnútrožilového užívania drog v Bratislave.
Proti hepatitíde typu B, ktorou je nakazených šesť percent závislých, centrum vlani zaočkovalo viac ako dvetisíc, zväčša vnútrožilových užívateľov drog. Hepatitída je infekčná žltačka, ktorá vo zvýšenej miere ohrozuje drogovo závislých a ich okolie. Samozrejme, prevenciou je nedrogovať, nepichať si drogy, ale vystríhať sa aj iných foriem prenosu (nechráneným pohlavným stykom, hygienickými potrebami, ako sú uteráky, žiletky, zubné kefky použité po kamarátoch, ktorí môžu byť pozitívni). Ako Okruhlica povedal, očkovanie hradí štát, pretože najťažšie prípady, ktoré najviac očkovanie proti infekčnej žltačke potrebujú, nemajú na zaplatenie očkovacích látok peniaze a infekciu by mohli šíriť ďalej. (mli)