
Netradične, v útulnej miestnosti úradu vicestarostky Starého Mesta sa na včerajšieho Valentína zosobášili Judita Podolínska a Pavol Krempaský. Na obrade boli len dvaja svedkovia – Peter Krempaský a Zuzana Mistríková – a matrikárka. Sobášila vicestarostka a obrad trval krátko, bez veľkých formalít. „Sobášiť sa v komornej atmosfére bolo želaním partnerky a mne to neprekáža. Nie je dôležité, aby to bola veľká sála. To, že sa berieme na Valentína, je náhoda,“ povedal ženích.
(dro)
FOTO SME – PAVOL MAJER

Veľkolepú valentínsku svadbu mali novomanželia Daniela a Peter Vojcíchovci z Púchova. V súťaži FUN rádia vyhrali svadbu v hypermarkete Aupark. Na treťom poschodí mali pripravené miesto s krásnou kvetinovou výzdobou. Prekvapením obradu bol minister kultúry Milan Kňažko, ktorý zarecitoval báseň Jána Smreka Do ženských rúk. „Dostal som ponuku z rádia a scenár sa mi zapáčil, báseň som si vybral sám. Naučil som sa ju v 11 rokoch, keď som začal rozlišovať mužské a ženské ruky,“ prezradil nám minister. Manželia Vojcíchovci, ktorí sa chceli pôvodne brať až o dva roky, dostali ako dary kytice, svadobné šaty a televízor za tridsaťtisíc korún. Svadba pokračovala hostinou v reštaurácii hypermarketu s priamymi vstupmi do rádia aj STV.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Matrikárky, speváci či recitátori, ktorí sa zúčastňujú na manželských obradoch a slávnostných príležitostiach, akými sú zápis dieťaťa, životné jubileá alebo jubilejné svadby, musia vyzerať dobre. Nikde nie je stanovené, čo sa v oblečení alebo v účese žiada, matrikárka zo Starého Mesta povedala, že musia byť decentné. V žiadnom prípade na podobné príležitosti neprídu v oblečení z tržnice na Miletičovej.
Doteraz matrikári a matrikárky, ktorí účinkovali pri uzatváraní manželstiev, dostávali za upravený zovňajšok príspevok od štátu. Ženám na úpravu účesu štát prispieval 800 korún ročne, na nákup šiat dvetisíc korún raz za dva roky a na nákup topánok dostali raz za dva roky 800 korún. Matrikári – muži dostali iba na nákup obleku raz za dva roky 3000 korún. Výška príspevku závisela od počtu obradov. Pri dnešných cenách však osemsto korún vyjde na jednu návštevu kaderníctva a šaty, ako povedali, si väčšinou šijú ženy samy. Okrem matrikárov pri ďalších slávnostných príležitostiach – uvítanie do života, životné jubileum, jubilejná svadba – účinkovali aj iní, väčšinou zamestnanci miestneho úradu, recitátori a speváčky. Tým dávala mestská časť paušálny príspevok. Jeho výška závisela od počtu slávnostných udalostí – 300 korún (max. 20 slávností) až 2000 korún (nad 300 slávností).
Dnes, keď matriky prešli pod mestské časti, bude oba príspevky vyplácať mestská časť. Poslanci Starého Mesta v utorok rozhodli, že príspevok na úpravu zovňajška dostanú matrikráky podľa pôvodnej štátnej vyhlášky z roku 1994. O mužoch sa v schválených zásadách poskytovania príspevku nehovorí. Nezmenený zostáva aj paušálny príspevok pri občianskych slávnostiach. Obe položky však podliehajú dani z príjmu. (dro)