Tento zámer svojím hlasovaním potvrdili minulý týždeň mestskí poslanci, nesúhlasia s ním však mestské časti. Pre ne je daň veľkým zdrojom príjmu a nechcú prísť o peniaze. "Daň bude témou zajtrajšieho stretnutia regionálneho združenia mestských častí," povedala hovorkyňa Nového Mesta Valéria Reháčková.
"Starostovia sú názorovo jednotní, čo sa týka nevhodnosti centralizácie daňového systému," povedal hovorca Starého Mesta Peter Kimijan. "Pracovníci magistrátu nepreukázali predstavu, ako technicky riešiť odovzdávanie agendy," dodal hovorca. Podľa neho nebol primátorov návrh dostatočne podložený prepočtami, koľko bude prenos agendy stáť.
V januári prestane platiť výnimka zo zákona, podľa ktorej tento rok zdaňujú nehnuteľnosti mestské časti a budú si môcť nechať výnos na úrovni vlaňajška. Znamená to, že o rozdelení peňazí z daní by od januára rozhodovali mestskí poslanci.
Poslanec za KDH a zároveň starosta Starého Mesta Peter Čiernik predkladal na poslednom rokovaní zastupiteľstva návrh na zmenu štatútu, podľa ktorého by ostal výber dane mestským častiam. Poslanci návrh nepodporili. Naopak, prešiel protinávrh primátora Andreja Ďurkovského, že v októbri sa má rozhodnúť o rozdelení peňazí pre mestské časti. Tie by mali ísť z dane z príjmu fyzických osôb. "Bude to na úrovni príjmu v roku 2005," povedal primátor. Centrálny výber odstráni podľa primátora problém nehnuteľností v rôznych mestských častiach, ktoré treba priznávať vždy na príslušnom miestnom úrade. (lin)
Argumenty starostov proti centrálnemu výberu dane
* Mestské časti majú originálne aj prenesené kompetencie - základné a materské školy, školské jedálne, sociálnu pomoc, civilnú ochranu, stavebné konanie, správu ciest II. a IV. triedy, nakladanie s odpadmi, ochranu zelene, evidenciu psov, najnovšie kontrolu dodržiavania obmedzení fajčenia
* Peniaze spolu s agendou neprišli, naopak, štát odňal i niektoré dotácie, preto by mestské časti nemali prísť o výnos dane z nehnuteľností
* Občania budú musieť chodiť za vybavovaním do centra