Z porušenia zákona o obecnom zriadení obvinili občianski aktivisti primátora Andreja Ďurkovského. Príčinou má byť fakt, že nezvolal rokovanie zastupiteľstva v zákonnej lehote. "Zákon hovorí, že zastupiteľstvo sa schádza najmenej raz za dva mesiace," povedala Katarína Šimončičová z mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Pred letom sa mestskí poslanci stretli 7. júla, pričom nasledujúce rokovanie bolo 22. septembra - minulý štvrtok.
"Primátor hlavného mesta je prvou osobou, ktorá musí dodržiavať zákon. V tomto prípade by si mala Bratislava vziať príklad z Košíc," povedala Šimončičová. Tam totiž ešte v roku 1992 poslanci odvolali z funkcie primátora Jána Kopnického práve preto, lebo zvolal zastupiteľstvo po viac ako dvoch mesiacoch. Odvtedy býva v Košiciach zastupiteľstvo koncom augusta. Tentoraz to bolo 25. augusta, pričom na internetovej stránke košickej samosprávy možno nájsť detailné informácie o hlasovaní poslancov a dochádzke, ako aj texty návrhov, o ktorých sa rokovalo.
"Vzhľadom na veľké množstvo práce a materiálov zasadá mestské zastupiteľstvo priemerne 10- až 11-krát ročne, teda takmer dvakrát viac, ako by zasadalo, keby bolo každé dva mesiace," reagoval primátorov hovorca Milan Vajda. Podľa neho zastupiteľstvo kopíruje spôsob práce slovenského a mnohých svetových parlamentov, ktoré majú pravidelné letné prázdniny. "V čase dovoleniek by bolo zložité zabezpečovať uznášaniaschopnosť parlamentu," povedal Vajda. Táto prax trvá podľa neho už od roku 1991, teda štvrté volebné obdobie a nikdy proti tomu nikto nenamietal. Okrem toho mestskí poslanci nie sú profesionálnymi poslancami na plný úväzok.
Podľa ochranárov bratislavský magistrát zlyhal aj v informovaní verejnosti. Kým doteraz zverejňoval program zasadnutia mestskej rady a materiály do zastupiteľstva, tento mesiac to tak nebolo. "Vo všetkých bodoch programu ide o verejné peniaze a dane Bratislavčanov, ktorí majú právo vedieť, ako s nimi mesto nakladá," komentovala Šimončičová. Vo vyspelých krajinách podľa nej samosprávy vydávajú pre verejnosť špeciálne noviny, kde do posledného haliera zverejňujú, na čo mesto minulo verejné peniaze. "Neexistuje zákon ani iná právna úprava, ktorá ukladá obci zverejniť na internete plné texty prerokovaných materiálov. Bol zverejnený program a návrhy nových VZN v zmysle zákona," reagoval na kritiku Vajda. "Zverejňovanie plných textov robil magistrát od roku 2003 ako nadštandard." Tento mesiac od toho upustili pre konflikt s interpretáciou zákona o ochrane osobných údajov, tvrdí Vajda. Čo sa týka hlasovaní a uznesení zastupiteľstva, posledná aktualizácia na stránke mesta je z júna.
(lin)