Na CowParade aukcii v Soge budú dražiť aj Rocinettu, ktorú vytvorili Milka Vášáryová, Roman Luknár a Svetozár Ilavský.
"Dúfam, že kravy sa vydražia do vysokých súm," povedal včera operný spevák Peter Dvorský, spoluautor jednej z maľovaných protagonistiek bratislavskej CowParade. Dražba v aukčnom dome Soga sa bude konať 13. októbra a výťažok poputuje do Špeciálnej základnej školy v Trnave.
Bláznovstvo kupujúcich
"Konečne sa dostávame do bodu, keď projekt vrcholí," vyjadril svoju spokojnosť Filip Vagač, riaditeľ CowParade. "Chceme sa pokúsiť, aby sa diela vydražili čo najlepšie a skutočne všetok zisk venujeme tejto špeciálnej škole."
Aj preto sa na aukcii spolu s kravami budú predávať tie "najslávnejšie" autorské mená - Kamila Magálová, Emília Vášáryová - Roman Luknár - Svetozár Ilavský, Peter Dvorský - Daniel Bidelnica, Dara Rolins - Tominno Kelemen, Daniel Brunovský, Fero a Michal Guladanovci, ale aj Monika Beňová - Fedor Flašík, Pavol Hrušovský - Štefan Porubän, či dokonca Pavol Rusko, ktorý stvoril Rusuľu.
"Bolo pre mňa silným zážitkom, keď som videl, ako na spomínanej škole musia ťažko postihnuté deti odkázané na vozíky nosiť na poschodie na rukách, pretože nemajú ani výťah," povedal Vagač. "Dúfam, že tí, ktorí prídu na aukciu, sa rozhodnú pre také bláznovstvo, akým tieto kravy boli od začiatku."
Deti, ktoré len ležia
V Špeciálnej škole v Trnave sú deti väčšinou ťažko postihnuté, niektoré majú mozgovú obrnu, nemôžu rozprávať, hýbať sa, len ležia. Riaditeľka školy Tatiana Uhríková ich chce učiť pomocou arteterapie, nie je to však ľahké.
"Pracovať s takýmito deťmi znamená tvoriť, ale je to zároveň nesmierne ťažké. Keď sa dieťa nehýbe, nerozpráva, neviete, čo prijíma a čo nie." Deti preto vyučujú dotykmi, hlasom, hudbou, prácou. Vyškolenú však majú len jednu pedagogičku a to, čo k výučbe potrebujú, môžu hradiť len zo sponzorských príspevkov.
"Arteterapia zbavuje deti stresu, keď maľujú, nejde o to, aby vytvorili perfektný obrázok a napriek tomu sú mnohé výkresy krásne. Hodina s takýmito deťmi vyzerá úplne inak ako na iných školách, kladie vysoké nároky na pedagóga - musí byť tvorivý, pokojný."
Za výťažok z aukcie chcú dať vyškoliť ďalšieho pedagóga a nakúpiť materiálne vybavenie k výučbe.
Alergia a trasľavá ruka
Emília Vášáryová je vďaka spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska v charite "doma", ako sa vyjadrila. "Prijala som to hneď, ako ma oslovili. Málokedy síce pracujem s farbami a nemám vôbec talent, ale v ateliéri u Svetozára Ilavského som zažila krásne chvíle. Od tvorivej radosti som zabudla aj na svoju alergiu a oči mi vôbec neopuchli." Teda skutočná arteterapia. "Dúfam, že ostatným sa naše dielo bude páčiť aspoň tak ako mne."
Peter Dvorský, ktorý sa charite takisto venuje už roky prostredníctvom svojej nadácie Harmony, spolupracoval pri tvorbe kravy menom Ta-krava-ta s manželmi Bidelnicovými. "Tiež som sa zľakol, lebo som naivný maliar. Najprv sme chceli na kravu aplikovať moje skutočné kravaty, ale po chvíli by to asi celé vyzeralo hrozne, tak sme ich radšej namaľovali. Pri prvých ťahoch štetcom sa mi triasla ruka, ale nakoniec sa mi začalo tak dariť, že som zabudol na existenciu sveta aj problémov."
Pusa a žaloba
Kamila Magálová bola z výzvy namaľovať kravu do aukcie najprv zaskočená. "Predtým som štyri mesiace maľovala obraz do aukcie pre autistické deti. Takisto som antitalent a keď som konečne ten obraz dokončila a odovzdala, hneď na druhý deň mi zavolali, že chcú celú kravu. Zľakla som sa, že to nedokončím nikdy."
Magálová chcela najprv namaľovať kravu s divadelnými maskami, ktoré ronia slzy, pretože "kultúra u nás momentálne plače". Ale pre deti sa jej žiadalo niečo veselé, milé. Preto je jej krava čierna s červenými pusami. "Aj sa volá Pusa. Nakoniec mi bolo smutno, keď ju odvážali."
Na možnú hrozbu žaloby za ideovú tematiku svojej kravy reagoval Fedor Flašík slovami: "Už som si zvykol, že ma žalujú, preto sa žaloby neobávam." Kravu Kravinu vytvoril spolu s Monikou Beňovou za pomoci členov Štúdia Griffel. Ich dielo je reakciou na rôzne reality šou. "Už nemôže byť väčšej kraviny, odvšadiaľ vypadáva nejaká reality šou, vadí mi to a nestotožňujem sa s tým."
Svoje dielo nepovažuje za taký výtvarný objekt, akými sú kravy profesionálnych výtvarníkov, ale je to názor a ten mu pomohli vytvoriť kamaráti animátori, ktorí kedysi robili filmy na Kolibe a teraz sa nudia. "Dúfam, že všetky televízie sa o tú kravu pobijú!" A možno ju kúpia spolu s Rusuľou.
foto - cowparade