Nemocniciam v meste hrozí, že zostanú bez pitnej vody. Dôvodom je 71 miliónov, ktoré dlhujú vodárom. "Uvažujeme aj nad úplným prerušením dodávok vody," povedala hovorkyňa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Jana Štulajterová. Ako ďalej uviedla, podnik odpája až 35 neplatičov denne.
Riešenie dlhov komplikuje aj to, že pohľadávky voči nemocniciam donedávna uvádzali pri každej nemocnici zvlášť. Začiatkom roka však došlo k zlúčeniu do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava, ktorá ich prevzala aj so všetkými dlžobami.
Vodári by teraz mali vedeniu nemocnice ponúknuť riešenie v zákonom stanovenom čase. "Sme v kontakte a budeme spolu rokovať. V prípade, že peniaze neuhradia, sme na odpojenie technicky pripravení. Dostanú však dosť času nato, aby finančné záväzky uhradili," hovorí Štulajterová.
O prípad sa začal zaujímať aj štát, ktorý prostredníctvom firmy Veriteľ vyrovnal dlžoby nemocníc. Tie, ktoré spravuje ministerstvo zdravotníctva, oddĺžili ku koncu minulého roku. Do tohto obdobia sa vyplatili zariadenia patriace pod fakultnú nemocnicu, ktoré si vyrovnanie dlhov cez Veriteľa vyžiadali.
V súčasnosti eviduje ministerstvo hospodárstva približne devätnásťmiliónový nedoplatok nemocníc. "Zadlženie každý mesiac znižujeme a chceme ho úplne vyrovnať. Nijakú upomienku sme zatiaľ nedostali. Dúfame, že staršie nedoplatky splatíme cez Veriteľa a riešiť sa budú len pohľadávky za tento rok," hovorí pracovníčka fakultnej nemocnice. Podľa hovorkyne vodárov Jany Štulajterovej, dlh naozaj zahŕňa aj staršie záväzky, ktoré môže splatiť aj Veriteľ. (saš)