m úradom, ktoré ju ešte posudzujú. S budovaním trate by sa malo začať v závere budúceho roka," povedal hovorca bratislavského primátora Milan Vajda.
Električky budú premávať z juhu Petržalky na Šafárikovo námestie o štyri roky. "Prvá časť trate pôjde od Janíkovho dvora cez Lúky a Háje, Bosákovu a Einsteinovu. Cez Starý most sa potom napojí na Šafárikovo námestie," povedal hovorca Milan Vajda. Podľa jeho slov mesto súčasne dobuduje aj systém preferencie na existujúcich električkových radiálach, najmä na Karlovesko-Dúbravskej, ale aj Račianskej, Vajnorskej a Ružinovskej.
Na petržalskej trase by malo jazdiť 25 viacvozňových električiek s kamerovým systémom. Koľajnice budú vo vyhĺbenom koridore, cez Dunaj budú prechádzať po Starom moste. "Starý most bude po rekonštrukcii prednostne slúžiť koľajovej doprave, chodcom a cyklistom," vysvetlil. Či bude most aj po stavbe trate prejazdný pre autá, mesto ešte zvažuje. Problémom je riešenie križovatky na Šafárikovom námestí, kde by autá mohli zhustiť premávku.
Stavba trate si vyžiada kompletnú rekonštrukciu Starého mosta, ktorá by mala stáť asi miliardu korún. Oprava je však nevyhnutná aj bez ohľadu na nosný systém mestskej dopravy. Musia sa totiž zlepšiť plavebné podmienky mosta, lebo v súčasnosti nemá minimálnu potrebnú plavebnú výšku 9,1 metra.
Nová rýchlodráha definitívne nahradí zamýšľanú výstavbu metra. Jej trasu však postavia tak, aby v budúcnosti vyhovovala potrebám ľahkého metra, od ktorého sa upustilo pre jeho nákladnú realizáciu. "Náklady na metro sa odhadovali na približne 120 miliárd korún, čo je suma, ktorú mesto nemôže zaplatiť samo," povedal Vajda. Návrh nového územného plánu je spracovaný tak, aby v budúcnosti umožnil vedenie dôležitých trás nosného systému MHD pod úrovňou zeme, najmä v centre, a prípadný prechod popod Dunaj tunelom. (saš)