Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Slovanistky sa uviedli víťazstvom

Hokejistky Slovana Bratislava sa v sobotu s úspechom po prvý raz predstavili na medzinárodnej scéne. V prvom kole Európskej ligy si poradili s rakúskym EHC Vienna Flyers 14:0.

Nový hokejový tím žien HC Slovan Bratislava (v bielych dresoch) v sobotu s úspechom vstúpil na medzinárodnú scénu. V prvom kole Európskej ligy si poradil s rakúskym EHC Vienna Flyers 14:0. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

Svoj strelecký účet si už v druhej minúte prvým gólom Slovana otvorila Jana Čulíková. Hrala s veľkou chuťou a napokon dala šesť gólov. V prvej tretine jej výborne sekundovali aj spoluhráčky, ktoré lepšie kombinovali ako Rakúšanky a poľahky sa dostávali do gólových šancí, ktoré bez problémov premieňali. Skóre 7:0 bolo pre hosťujúce hokejistky kruté, ale spravodlivé. Len veľmi ťažko sa dostávali zo svojej tretiny a na domácu brankárku vystrelili len trikrát.

V druhej tretine slovanistky za stavu 9:0 trocha vyviedli z rytmu protesty rakúskeho družstva pre problémy so zlým postavením ich bránky. V 32. minúte preto hlavný rozhodca prerušil zápas, nariadil úpravu ľadu a druhá tretina sa potom dohrávala spoločne s treťou dvadsaťminútovkou bez prestávky.

Obraz hry sa však ani potom nezmenil. Domáce mali takmer stále puk vo svojej moci a ich tlak zastavovali Rakúšanky často iba zbytočne tvrdými zákrokmi, za ktoré boli trestané vylúčeniami. Náskok Slovana aj preto narástol na konečných 14:0.

Slovenský ženský kolektív hrá v medzinárodnej súťaži po prvý raz, a tak ani tréner Slovana Miroslav Karafiát nevedel, čo jeho zverenkyne bude čakať. "Nevedeli sme presne, aký silný bude súper. Teraz je už jasné, že druhé rakúske družstvo v našej skupine EHC Vienna Sabres bude tým silnejším. Prvá päťka si schuti zahrala, druhá sa miestami na ľade hľadala, ich spolupráca sa musí zlepšiť."

Najbližšie sa Slovan predstaví o týždeň v Maďarsku proti UTE Marilyn Budapešť, v nedeľa 2. októbra privíta na svojom ľade Ferencváros Stars Budapešť. V skupine hrá ešte aj HK Terme Maribor. V druhej skupine sú po dva rakúske i talianske tímy a slovinská Jesenica.

Ženský hokejový tím Slovana trénuje spoločne iba od 31. júla. Vznikol preto, aby sa tu mohli sústreďovať reprezentantky z celého Slovenska. Projekt by sa mal časom pozitívne odzrkadliť na hre reprezentácie, ktorá bojuje o postup do prvej divízie majstrovstiev sveta.

Slovan má za sebou už aj prvý zápas v domácej lige, v ktorej sa však jeho výsledky nebudú započítavať do tabuľky. "Vo štvrtkovej predohrávke prvého kola sme na ľade obhajcu majstrovského titulu MHKŽ Martin vyhrali 9:3. Predtým sme odohrali iba dva prípravné zápasy so Salzburgom. Z kádra nám pred sezónou odišli tri hráčky do Mariboru a dve sa vrátili do Kanady. Preto pracujeme ešte na jeho doplnení," dodal Miroslav Karafiát, ktorý je zároveň aj reprezentačným trénerom.

PROKOP SLOVÁČEK

HC Slovan Bratislava - EHC Vienna Flyers

14:0 (7:0, 2:0, 5:0)Góly: Čulíková 6, Veličková 2, Výbošťoková, Jurčová, Orelová, Severová, Vargová, Džurnáková, vylúčené: 4:8, presilovky 2:0, rozhodovali Fojtu - Čerhitová, Židek

Zostava HC Slovan: Kolesárová, Zetková, Országhová, Sládečková, Vargová, Severová, Džurnáková, Pravlíková, Jurčová, Veličková, Čulíková, Velická, Orelová, Výbošťoková.