Bratislava 13. septembra (TASR) - Zástupcovia približne 20 firiem z Rakúska, ktorí chcú na Slovensku nájsť nových dodávateľov tovarov, sa obchodným partnerom predstavia na prvom Nákupnom dni rakúskych podnikov. Na podujatie, ktoré sa uskutoční 21. septembra 2005, sa doteraz prihlásilo 160 podnikateľov zo Slovenska. Oznámil to dnes na stretnutí s novinármi obchodný radca Rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku Konstantin Bekos.
Ako povedal v rozhovore pre TASR, "Rakúsko bolo v minulosti na slovenskom trhu vždy nielen silným investorom a vývozcom, ale aj významným dovozcom na Slovensku." Vlani dovoz SR do Rakúska zaujímal 3. miesto a vývoz Rakúska na Slovensko bol až na 5. mieste. V 1. polroku 2005 sa však podľa jeho slov situácia zmenila a "zaznamenávame úbytok dovozu slovenských tovarov do Rakúska."
Práve tento menší dovoz slovenských tovarov na rakúsky trh je hlavný dôvod usporiadania Nákupného dňa rakúskych podnikov s cieľom posilniť import SR na rakúsky trh. Máme záujem ponúknuť slovenským obchodníkom dynamickejšiu spoluprácu s poprednými rakúskymi firmami, povedal Bekos. Medzi nimi sa nachádzajú popredné firmy, ako Magna Steyer Graz, Philips Austria, Voest Alpine Stahl alebo Siemens. V spolupráci s Rakúskym združením nákupcov sa má toto nové podujatie využiť na ďalšie prepojenie oboch hospodárskych priestorov nielen na trhu EÚ, ale aj v širších teritoriálnych dimenziách. Nákupný rakúsko-slovenský deň bude príležitosťou na získanie takých slovenských firiem pre rozvoj obchodu, aby z toho profitovalo aj hospodárstvo SR. Bekos dodal, že Nákupný deň rakúskych podnikov má zastaviť úbytok dovozov zo SR a nastolenie pôvodnej situácie vo vzájomných obchodných vzťahoch. "Keď vychádzame z toho, že za minulý rok boli importované zo Slovenska tovary v hodnote 70,2 miliardy Sk, a ja som optimista, v roku 2005 to môže narásť o 5 až 10 %," avizuje Bekos.
Z hľadiska odvetvovej štruktúry prídu na podujatie zástupcovia rakúskych firiem z brandže potravinárstva, hutníctvo, kovospracujúceho priemyslu, stavebníctva, strojárstva a IT technológií.
Partnermi z oblasti financovania vzájomného obchodu Rakúska a SR sa ponúkajú tri spoločnosti, HVB Bank, CAC Leasing a Siemens. Člen predstavenstva HVB Bank Slovakia Helmut Horvath upozornil, že fúzia HVB a talianskej skupiny UniCredito, ktorá sa má zavŕšiť v novembri 2005, prispeje k ešte väčším možnostiam vzájomnej výmeny. "Chceme byť nápomocní pre najväčšie firmy v oblasti cash managementu. Ak sa firma rozhodne kúpiť si kompletné vybavenie, budeme pripravení byť k nej ústretoví a ušiť jej produkty a obchodné podmienky na telo." Týmto spojením, podčiarkol, vznikne finančný subjekt, ktorý bude najväčší v krajinách strednej a východnej Európy. Pokrývať bude sever Talianska, juh Nemecka a Rakúsko, kde podľa Horvatha viac ako 90 % slovenských firiem bude môcť podnikať.
Podľa štatistiky obchodného oddelenia Rakúskeho veľvyslanectva v SR bolo v roku 1992 zaznamenaných 900 aktívnych kontaktov za rakúsky obchod na Slovensku, v roku 2004 tento počet stúpol už na 19 000.
Skupina HVB má v súčasnosti 5 miliónov zákazníkov, vo viac ako 1 000 filiálkach zamestnáva 20 000 osôb.