Návrhom na vytvorenie jednotnej mestskej umeleckej školy sa zastupiteľstvo nebude zaoberať. Povedala to na včerajšej tlačovej besede poslankyňa mestského zastupiteľstva Helena Doktorovová.
Uznala, že návrh bol pripravený spoza úradníckeho stola, bol šitý horúcou ihlou, a preto nie je dobrý. "Mesto siahlo po fiktívnej možnosti ušetriť, ale zrušiť školy neznamená automaticky ušetriť. Primátor sa rozhodol problém fundovane riešiť a stiahnuť ho zo septembrového zasadnutia," povedala Doktorovová.
Návrh najprv na svojom štvrtkovom zasadnutí odporučila mestská rada mestskému zástupiteľstvu schváliť. Hovorí sa v ňom o zriadení mestskej umeleckej školy splynutím dvanástich súčasných umeleckých škôl. Tým by podľa magistrátu nemalo prísť k zrušeniu výučby v súčasných školách, záviselo by to však od záujmu žiakov. Pôvodné školy by boli zaradené do mestskej ako detašované pracoviská. Podľa návrhu sa nemal znižovať ani počet pedagógov. Na druhej strane, zriadenie mestskej umeleckej školy by podľa očakavaní malo prinesť odstránenie duplicitných nepedagogických a technických činností vykonávaných na neúplné úväzky, ako sú napríklad personalistika, údržba a správa budov alebo civilná ochrana.
Proti návrhu magistrátu sa postavila aj rada riaditeľov základných umeleckých škôl v Bratislave.
Podľa vyjadrení jej zástupcov nie sú školy proti tomu, aby mesto zriadilo mestskú umeleckú školu, ani proti tomu, aby sídlila na Panenskej ulici.
"Zásadne protestujeme, aby zvyšných jedenásť ZUŠ stratilo svoju identitu, svoje meno, čestné názvy, históriu, tuzemské a medzinárodné kontakty, ako aj právnu subjektivitu," uviedla riaditeľka ZUŠ Jozefa Kresánka Anna Gondášová. Bez právnej subjektivity by podľa nej školy prišli o možnosť uchádzať sa o granty, prišli by o sponzorov a príspevky rodičov, naviazané na školu a daný školský rok. Ako dodala, kvalita umeleckých škôl je v ich vzájomnej rivalite a konkurencii a návrat k centralistickému riadeniu by znamenal veľký krok späť a viedlo by to k uniformite.
Riaditelia ďalej tvrdia, že návrh bol pripravený narýchlo počas letných prázdnin, o zámere magistrátu vraj neboli informovaní ani oni, ani ďalšia odborná verejnosť. Materiál má podľa nich všeobecný charakter a je plný faktografických chýb. Návrh je podľa nich nedomyslený a vôbec neberie do úvahy záujmy detí a ich vzdelávanie. Ešte tento týždeň sa stretnú riaditelia základných umeleckých škôl s rodičmi, aby pripravili materiál, ktorý postúpia poslancom mestského zastupiteľstva.
Návrh je súčasťou projektu Priority Hlavného mesta Bratislavy na roky 2004 - 2006.
(sita, dot)
V súčasnosti navštevuje základné umelecké školy v Bratislave vyše deväťtisíc žiakov, z toho 215 študujúcich popri zamestnaní. Najviac - vyše 5200 žiakov navštevuje hudobný odbor. V umeleckých školách pracuje 345 interných zamestnancov pre individuálne vyučovanie, 79 pre kolektívne vyučovanie a 68 externých učiteľov.