Obecné byty mestskej časti Starého Mesta nemajú šťastie na správcov. Po zaniknutej organizácii mestskej časti Správa a údržba domov (SaUD), ktorá má dlhý zoznam neplatičov a zostali po nej dlhotrvajúce súdne spory, mestská časť ukončila nájomný vzťah ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Obecné byty mestskej časti Starého Mesta nemajú šťastie na správcov. Po zaniknutej organizácii mestskej časti Správa a údržba domov (SaUD), ktorá má dlhý zoznam neplatičov a zostali po nej dlhotrvajúce súdne spory, mestská časť ukončila nájomný vzťah s Prvou správcovskou a teraz uvažuje, že tak urobí aj s ďalšími dvoma – Staromestskou, a. s., a H Probyt-om. Kontrolór predloží podrobnú rešerš o mesiac poslancom Starého Mesta.
„Problémy so správcami sú v oblastiach nakladania s nájomným, vo vyúčtovaní, vymáhaní nedoplatkov, ale aj v spravovaní domu ako takého. Myslíme si, že za odmenu, akú im platíme, by sa firmy mohli viac starať o majetok,“ povedal kontrolór Starého Mesta Karol Pancza. Mestská časť platí správcovi 180 korún plus DPH mesačne za jeden byt, obecných bytov má okolo 800. Iného správcu už hľadať nebude, ale skúsi domy spravovať sama. Nevýhodným pre mestskú časť je vymáhanie pohľadávok, ktoré správca robí iba po prvú upomienku, ďalej sa o to stará mestská časť.
SaUD zanikol k 31. decembru 1998 a vymáhanie pohľadávok robí jedno oddelenie miestneho úradu. Začínali pri sume viac ako 140 miliónov korún, ktorá mala patriť do pokladnice mestskej časti. Dnes ešte právne nespracovali pohľadávky za 30 miliónov.
Od nového roka sa na zastupiteľstve pravidelne objavuje materiál, v ktorom figurujú neplatiči, firmy aj súkromné osoby, od ktorých sa už nedá súdnou cestou dlh vymáhať. Pohľadávky sú väčšinou premlčané, iným zase chýba potrebná dokumentácia. Najviac peňazí sa stratilo pri firmách, ktoré už dnes neexistujú, alebo sú v konkurze.
Nie všetci, ktorí dlhujú SaUD-u, sú neplatičmi. SaUD počas svojho pôsobenia (1991 – 1998) účtoval vyššie a neoprávnené sumy za služby, za čo dostával pokuty od finančnej kontroly. Pokuta však išla do štátneho rozpočtu, oklamaným nájomníkom peniaze nevrátil nik. Na otázku, či mestská časť eviduje aj takéto prípady, kontrolór odpovedal: „Pokuty sa zohľadňovali v štátnom rozpočte, ale SaUD nebol povinný robiť opravné vyúčtovania voči nájomníkom, iba v prípade veľkých nezrovnalostí. Koľko podobných prípadov rieši mestská časť, ťažko povedať. Máme ich naozaj veľa a najčastejšie sa týkajú práve vyúčtovania.“