V roku 1965 roku sa konala veľká výstava súčasnej českej a slovenskej ilustrácie, nulté bienále. O dva roky neskôr odštartovalo pravidelné Bienále ilustrácií Bratislava. Odvtedy mohli návštevníci vidieť vyše 47-tisíc ilustrácií zo 100 krajín. Dnes sa začína jubilejný 20. ročník. Oslovili sme PETRA ČAČKA, riaditeľa Bibiany, medzinárodného domu umenia pre deti.
Ktoré mená by mali osloviť záujemcov o bienále?
"Tento rok sa zúčastňuje 410 ilustrátorov zo 48 krajín a vystavujú 2996 ilustrácií v súťažnej časti. Okrem toho prebiehajú aj sprievodné výstavy: samostatná výstava nostiteľky Grand Prix z roku 2003 Japonky Iku Dekune a výstava tvorby Maxa Velthuijsa a Martina Waddela, držiteľov Ceny H. CH. Andersena 2004. Už tradične vystavujeme aj jedného zo zakladateľov slovenskej ilustrácie, tentoraz dielo Ľubomíra Kellenbergera. Výstavy sa konajú v Dome kultúry na Námestí SNP. Sprievodné výstavy prebiehajú aj v kultúrnych inštitútoch a galériách Bratislavy."
Ako sú zastúpení domáci ilustrátori?
"Naši ilustrátori mali možnosť prihlásiť sa na nominačnú výstavu, ktorá prebiehala v lete a výkonný výbor BIB-u vybral z 27 zúčastnených, čo je slušný počet, 19 autorov, ktorí teraz reprezentujú Slovensko. Mnohí prišli i s dvomi knižkami."
Čo výstave predchádza a čo nasleduje po nej?
"Už v pondelok zasadla medzinárodná porota, výsledky boli vyhlásené dnes ráno a popoludní preberú ocenení v Opere SND ceny Grand Prix, päť Zlatých jabĺk BIB a päť Plakiet BIB. Z reprodukcií ich prác sa vytvorí niekoľko kolekcií, ktoré prakticky hneď začnú putovať po svete."
Aký typ návštevníkov registrujete na BIB?
"V minulosti to boli najmä školské skupiny, dnes už gro tvoria rodičia s deťmi. Ceny vstupeniek sú 40 korún pre dospelého a 20 pre dieťa. Rodinný lístok dnes stojí 60 korún." (vju)