Edita Gruberová hosťovala na Bratislavských hudobných slávnostiach aj pred dvomi rokmi. FOTO - ARCHÍV |
Slovenská filharmónia a Maďarský národný zbor s dirigentom Friedrichom Haiderom uvedú Donizettiho dielo Roberto Devereux. V koncertnom uvedení opery budú okrem Edity Gruberovej spievať Michal Lehotský, Andrea Ulbrich a Albert Schagidullin. Gruberová sa na spoluúčinkujúcich teší: "K prvej skúške idem s napätím a zvedavosťou, lebo sa vlastne nepoznáme, ale počula som ich na CD a pánom Lehotským som bola nadšená."
Roberto Devereux, 57. skladateľova opera vznikla v najtragickejšom období jeho života, v tieni smrti dieťaťa, rodičov, manželky. Premiéru mala 29. októbra 1837 a o jej vzkriesenie sa v roku 1964 v Neapoli zaslúžil dirigent Mario Parenti. Originálnu, počas vojny zničenú partitúru "zrekonštruoval" či skôr novodobo vytvoril podľa výťahu z klavírnej partitúry.
Gruberová, ktorá podľa svojich slov naplno spievala už ako dieťa v záhrade na hruške a potom v evanjelickom kostole v Rači, považuje Roberta Devereuxa za jedno z najväčších Donizettiho diel.
"Pritom je nepoznané a neviem prečo neuvádzané. Ja som pre seba túto operu objavila dávno a bola mojím snom. Je to dráma, 'hudobná krimi' s úžasnou kompozíciou." Edita Gruberová dielo naštudovala v Barcelone, Zürichu, Mníchove a vo Viedni. Opera plná harmónie, prekvapujúcich modulácií a rytmickej bohatosti jej naplno dovoľuje uplatniť mimoriadny hlasový rozsah, farebnú škálu a dynamiku.
Fenomenálna sopranistka Edita Gruberová je považovaná za jeden z najvýraznejších zjavov svetovej opery posledných troch desaťročí.
V marci 1971 opustila okupované Československo a na dve desaťročia sa stala vo vlasti nežiaducou. Ale zrejme aj vďaka tomu sa na svetových pódiách stala "kráľovnou belkanta".
Hoci jej začiatky vo Viedni boli ťažké, stala sa interpretkou par excellence nielen Mozarta, Straussa či Wagnera, Verdiho, Prokofieva, ale aj Donizettiho, ktorého hudbu a ducha spoznáva a interpretuje už takmer tri desaťročia.
Edita Gruberová účinkovala na popredných operných scénach vo Viedni, v Ženeve, Zürichu, Londýne, Paríži, Tokiu.
Vypočuť si Gruberovú doma, navyše v Donizettiho Robertovi Devereuxovi v úlohe kráľovnej Alžbety I., je príležitosť, ktorá sa nenaskytne často, a predsunuté mimoriadne predstavenie BHS je už takmer vypredané. Preto diváci určite ocenia možnosť prísť už tento štvrtok na verejnú generálku o 11.30, pričom vstupné, ktoré je na 14. september od 300 do 1000 korún, je na generálku do 250 korún.