Footbag (aj hacky sack) má síce korene u starobylých Aztékov, no klasickú športovú podobu získal až v roku 1972. Vtedy John Stalberger ako pacient po operácii kolena stretol lekára Mika Marshalla, ktorý si kopal s ručne vyrobeným sáčkom naplneným fazuľou
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Hráč footbagu pri voľnej zostave. FOTO - sMASh
. John hľadal spôsob, ako si zlepšiť pružnosť a pohyblivosť kolena a spoločne prišli na to, že táto pohybová aktivita by mohla byť tou správnou cestou. Hru nazvali hack the sack, loptičku, ktorá sa na ňu používala hacky sack.
Keď v roku 1975 Mike Marshall umrel ako 28-ročný na infarkt, John Stalberger sa rozhodol, že bude aj tak pokračovať v ich spoločnej vízii. Licenciu na hacky sack predal firme, ktorá vyrábala aj lietajúce taniere a tá ju pomohla rozšíriť do celého sveta. Neskôr dostal šport oficiálny názov footbag, vznikla svetová asociácia, ktorá združuje všetkých hráčov.
Hlavnou podstatou tohto dnes už riadneho športu je udržať malú mäkkú loptičku vo vzduchu pomocou nôh a ostatných častí tela okrem rúk. Loptička je kožená, textilná, ale aj háčkovaná, je naplnená plastovou drvinou či pieskom a jej veľkosť sa blíži k tenisovej lopte.
Footbag sa stále vyvíja, má viacero disciplín. Tri z nich patria k najpopulárnejším.
Footbag freestyle (voľný štýl) je umelecká forma tohto športu, kde hráč predvádza rôzne triky. Na hudbu v ucelenej zostave, trojkombináciu alebo len svoj najlepší trik.
Footbag net (hra cez sieť) sa podobá volejbalu, pričom hráči používajú len nohy na prekopnutie footbagu cez sieť, ktorá je vysoká približne 1,5 metra. Disciplína footbag jam, alebo aj consecutive (výmeny do kruhu) nie je oficiálna, hrá sa pre zábavu. Hráči v kruhu sa snažia loptičku udržať čo najdlhšie vo vzduchu.
Na Slovensku sa tento netradičný šport pravdepodobne nikdy nestane masovým, no aj u nás je niekoľko hráčov footbagu, ktorí sa mu venujú na vysokej úrovni. Začiatkom leta sa v Rači uskutočnili pilotné majstrovstvá Slovenska, ktorých víťazom sa stal Trnavčan Peter Bročka, ktorý bol v roku 2002 zakladateľom Slovenskej footbagovej asociácie (www.footbag.sk).
Z Bratislavčanov skončil na treťom mieste šestnásťročný Marek Šandrík, jeho bratovi Davidovi patrila štvrtá priečka. "Zatiaľ nám na Slovensku chýba širšia základňa. Príležitostí na stretnutie máme málo. Ak to dovolia financie, cestujeme aspoň na preteky do okolitých štátov, kde sa môžeme učiť od tých najlepších," vysvetľuje osemnásťročný David, ktorý tvrdí, že robiť tento šport na úrovni je poriadna drina. "Chce to každodennú prípravu, aby sa nestratil cit. Pri všetkých povinnostiach trénujem tak hodinu denne, no aj to je niekedy málo."