FOTO |
Kde sa vlastne stolný tenis, predtým nazývaný pingpong vzal? Vznikol prenesením tenisu na stôl, pod strechu. Pochádza z Japonska, kde sa volal gossima. Do Európy ho priniesli v 80-tych rokoch 19. storočia Angličania. Zo začiatku sa hralo na stoloch rôznych rozmerov s gumenými či korkovými loptičkami, pergamenovými, neskôr drevenými raketami. Prvé pravidlá, často sa meniace, vydali v Londýne roku 1884. V ČSR v roku 1925. Celuloidovú loptičku do života uviedol v roku 1899 Angličan James Gibb a z ostrovov putovala aj do Európy.
Bratislava hrala prím
Na Slovensku sa začala hra rozvíjať po roku 1920. Prvé kluby (odbory), už nielen maďarské, ale aj slovenské začali vznikať od roku 1922. Československú asociáciu založili 20. októbra 1925 a jej súčasťou bol aj slovenský stolný tenis. Medzi klubmi bolo najviac bratislavských: PTE, Ymca, Makkabea, Concordia, ČsŠK Bratislava. Z okolia MŠK Malacky, ŠK Cífer, no dobrú živnú pôdu mala hra po celom Slovensku.
V Bratislave boli družstvá najsilnejšie, najmä 1. ČsŠK, PTE a Ymca. PTE ako prvé štartovalo v celoštátnej lige a v roku 1930 v nej zvíťazilo, keď vo finále vyhralo nad Spartou Praha 8:6. V rokoch 1929 a 1932 bolo toto družstvo druhé. Hrali zaň Morávek, Salzer, Dukes, Šimhoch, Sonnefeld, Ilavský, Paulíková a Dományová. Najvýraznejšou postavou tých rokov bol K. Morávek, ktorý sa ako prvý dostal do čs. reprezentácie a hral na MS 1932 v Prahe, kde obsadil vo dvojhre 5. až 8. miesto. V reprezentačnom družstve po ňom nastupovali aj Salzer (PTE) a Filo (VŠ). K ich výkonom sa približovali aj Lederer (PTE), zo žien Paulíková i Dományová (obe PTE). V rokoch 1929 až 1933 štartovali už v celoštátnej lige okrem bratislavských klubov PTE, Ymca, l. ČsŠK aj PTVE Prešov, RTK Piešťany, KAC Košice, ŠK Žilina, Ymca B. Bystrica, ESSE N. Zámky a LTF Levice.
Medzi najlepšími v Európe
Slovenský a najmä bratislavský rozmach pokračoval aj v období 1940 až 1951. K známym klubom, už pod vedením Slovenského stolnotenisového zväzu, pribudli v meste na Dunaji ďalšie: Haladás Prievoz, ŠK Ružinov, MTE, DSK i Vas, neskôr OAP, Dynamitka, ŠK Poštári, ŠK Račištorf. V tomto období už dosahoval náš stolný tenis pekné úspechy. Družstvo Slovenska hrávalo v zložení: Kollárik, Tokár, Marinko, Bořuta a patrilo medzi najlepšie v Európe.
Novšia história je už v pamäti aj súčasných fanúšikov. V roku 1967 bolo evidovaných takmer 1000 oddielov a 26 284 členov. Dnes 12 500 členov v 765 kluboch. V týchto dňoch naši stolní tenisti v Bratislave oslavujú 80. výročie vzniku organizovaného športu. Takmer všetci žijúci sa stretnú a určite sa bude spomínať na úrodné i slabšie roky, na dnes už v mnohom smiešne začiatky športu u nás.
IGOR MRÁZ
Zo začiatkov stolného tenisu na Slovensku. Na obrázku vpravo je družstvo ŠK Bratislava, ktoré bolo v roku 1942 majstrom republiky. Zľava hore je Horváth, Morávek a Jedľovský, v dolnom rade je v strede Fillo a po jeho pravej a ľavej ruke bratia Benedekovci. Na ľavom obrázku je z toho istého obdobia najlepší slovenský hráč Fero Tokár. Jeho stolnotenisová kariéra sa začala v klube ŠK Ružinov. FOTO - ARCHÍV |