
Huňaté perzské mačky sa pri súťaži pred posudzovateľom iba držia. FOTO SME – PAVOL MAJER
Na výstave sa predstavilo devätnásť plemien, niektoré v desiatkach farebných variet. Popri bábikovsky krásnych perzských mačkách medzi najzaujímavejšie patrili veľká mačka Ocikat, ktorá vyzerá ako ocelot (jedna z najkrajších divých mačkovitých šeliem žijúca v Južnej a Strednej Amerike) a turecká Van, ktorá je celá biela, len uši, labky a chvost máva farebné. Pomerne hojne boli zastúpené britské mačky a klasické domáce mačky, ktoré sú tiež uznaným plemenom a môžu získavať ocenenia i byť zaradené do chovu s preukazom.
Raritou boli dve bezsrsté mačky Stings, ktoré sú od tohto roku znovuuznaným plemenom. „Hoci si mnohí myslia, že je to plemeno vhodné aj pre alergikov, nie je to pravda. Aj keď z nich chlpy nelietajú, klasickú mikrosrsť majú aj ony. Kto je naozaj alergický, zdravotný stav by mu asi zhoršili aj tieto mačky,“ povedala riaditeľka výstavy Helena Polačková. Krátkosrsté mačky sú však v poslednom čase stále populárnejšie, najmä u našich českých susedov.
Česi, ktorí majú v chove mačiek tradíciu, tvorili väčšinu vystavovateľov. Dominovali aj v odbornej porote. Českú štvoricu dopĺňala jedna posudzovateľka z Maďarska. Slovensko zatiaľ odborného posudzovateľa mačiek nemá.
Rôzne plemená sa na výstave aj rôzne predvádzajú. Masívne mačky ako perzská alebo exotická (vyzerá ako perzská, len má krátku srsť) sa pred posudzovateľom len držia. Naopak, abesínske alebo siamské mačky chovatelia pred posudzovateľom naťahujú, aby videl, či majú naozaj krásne dlhé a štíhle telo, aké má toto plemeno mať.
Pre zvieratká chovateľov začiatočníkov a laikov dvojdňová výstava znamená možnosť získať dva samostatné tituly, akoby absolvovali dve rôzne výstavy. Na jeden deň prichádzali väčšinou tí vystavovatelia, ktorí chceli zvieratko len uchovniť. „Na to, aby mohlo byť zaradené do chovu, a aby sa na ňom mohli odchovávať mačiatka s preukazom pôvodu, nestačí, aby bolo potomkom mačky a kocúra, ktoré takýto preukaz už majú. Vo veku najmenej desať mesiacov musia zvieratá absolvovať výstavu, kde odborný posudzovateľ zhodnotí, či naozaj spĺňajú všetky kritériá svojho typu. Do chovu sa zaradia, len ak dostanú známku výborná, pretože vývinové defekty sa dedia,“ vysvetlila riaditeľka výstavy.
JANA MARTINKOVÁ