SME

Potulky okolím: Po hradoch a zámkoch západného Slovenska

Korlátsky hrad

Hrad Branč postavili asi v druhej polovici 13. storočia. Neskôr bol aj väzením protestantských kňazov, odsúdených bratislavským súdom na galeje. FOTO INTERNET - WWW.ZAMKY.SK

Korlátsky hrad

Od železničnej stanice Jablonica ideme po žltej značke cestou do obce, kde nadviažeme na hradskú. Pri železničnej stanici Jablonica zabočí značka vpravo, prekrižuje železničnú trať a po ulici pokračuje na rázcestie. Tu vpravo po hradskej prekročí Hodonínsky potok a na ďalšom rázcestí odbočí vľavo na poľnú cestu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cez železničnú trať stúpame poľnou cestou. Pri kríži na návrší je pekný spätný pohľad na kotlinu, ktorou sme prechádzali. Lesnou cestou stúpame po pravom úbočí Lipového vrchu. Z lesa vyjdeme do polí chodníkom. Na ceste sa značka skrúti vpravo, prechádza cez obec Rozbehy. Prejdeme okolo požiarnej zbrojnice a pokračujeme popri cintoríne mierne vpravo po asfaltovej ceste medzi lúkami k chate Korlátka. Odtiaľ je to k hradu päť minút.

Ďalšou možnosťou je začať na autobusovej stanici v obci Prievaly. Postupujeme žltou značkou až k chate Korlátka. Z hradu vedie zelená značka na hlavný hrebeň Malých Karpát, modrou sa dostaneme k vodnej nádrži Buková.

Korlátsky hrad postavili asi v polovici 13. storočia. Ako kráľovský hrad mal chrániť západné hranice uhorského štátu. Prvýkrát sa spomína v roku 1289. Významnú úlohu zohrával v bojoch Matúša Čáka s kráľom Karolom Róbertom. Zrejme bol predmetom bojov, lebo ho v roku 1315 museli opravovať. Popri celom rade iných hradov aj Korlátsky hrad daroval kráľ Žigmund 1394 veľmožovi Stiborovi zo Stiboríc, po jeho smrti pripadol opäť korune. Bol obývaný do začiatku 18. storočia (v roku 1740 bývalo na hrade už len niekoľko hajdúchov a väzni), panstvo sa presťahovalo do nového kaštieľa v podhradí.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad Branč

Cestu začíname v Myjave. Od autobusovej zastávky postupujeme po modrej značke. Od mosta pokračujeme súbežne s potokom Myjava po hradskej cez obec Turá Lúka. Pri kostole odbočíme vľavo, až prídeme na cestičku, po ktorej mierne stúpame. Cesta vedie na široký chrbát a priečne prechádza širokú plochú dolinu. Po klesaní a zákrute vľavo dôjdeme na rázcestie. Po asfaltovej ceste pokračujeme popri autobusovej zastávke, odbočíme vľavo. Za prvým domom ideme vpravo, cez sady vchádzame do lesa Drviská a kráčame stále na západ okrajom lesa. Chodník zabočí vpravo, až príde na lesnú cestu. Po nej ideme vľavo cez tiahly široký lesný chrbát mierne dolu. Za zmiešaným listnatým lesom nasleduje lúka, chodník sa obráti vľavo, prejde malý potôčik a dovedie nás na lesnú cestu. Nasleduje prudšie stúpanie, spočiatku chodníkom, neskôr lesnou cestou po výraznom ostrom hrebeni v zmiešanom lese.

SkryťVypnúť reklamu

V lúčnatom sedielku prejdeme vľavo na inú cestu. Vedie po okraji lesa až na rozsiahle lúky s výhľadom na hrad. Z poľnej cesty pri cintoríne zabočíme doľava a po trávnatom kopci strmo vychádzame na cestu k zrúcanine hradu Branč. Z hradieb je široký výhľad na okolitú krajinu. Schádzame značkovaným chodníkom po hradnej ceste okolo cintorína na zastávku v Podbranči. Celú trasu prejdeme za tri a pol hodiny.

Zrúcaniny hradu Branč sa nachádzajú v nadmorskej výške 475 metrov. Hrad v minulosti patril do siete pohraničných hradov. Zabezpečoval ochranu ciest cez Karpaty na Moravu. Postavili ho asi v druhej polovici 13. storočia. V priebehu storočí často zdokonaľovali jeho obranu, keďže sídli na ľahko prístupnom kopci. Vstup do hradu bol strážený dvoma bastiónmi vonkajšieho opevnenia. Ďalšia bašta, patriaca k vnútornému hradu, kontrolovala priestranný dvor. Uprostred neho stál vlastný hrad, ktorý predstavoval vo svojej poslednej podobe ucelenú budovu, lemovanú po obvode hlbokou priekopou.

V roku 1663 sa stal útočiskom časti okolitého obyvateľstva pred Turkami. V roku 1672 tu mučili účastníkov vzbury z Turej Lúky a zo Senice. Hrad bol v 17. storočí väzením protestantských kňazov, odsúdených bratislavským súdom na galeje.

Na začiatku 18. storočia bol porušený vonkajší opevňovací systém, aby ho už nikto nemohol použiť. (jam)

(Zdroj: turistický lexikon Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku a turistický sprievodca Malé Karpaty)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 871
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 928
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 751
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 877
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 801
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 551
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 858
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu