BRATISLAVA. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) avizoval, že našiel riešenie sanácie vrakunskej skládky v Bratislave, ktorá predstavuje významnú environmentálnu záťaž.
„Som veľmi rád, že po desiatkach rokov sa nám podarilo odstraňovať PCB látky z areálu Chemko Strážske, čo sa doposiaľ mojim predchodcom nepodarilo," uviedol tiež na sociálnej sieti.

Pomôžu Taliani
Dôvodom podľa neho bolo, že jeho predchodcovia nevedeli nájsť dohodu s okolitými štátmi na odbere týchto škodlivých látok, keďže na Slovensku nemáme dostatočné spaľovacie kapacity. Minister uviedol, že sa mu podarilo podpísať Memorandum o spolupráci s Talianskou republikou, ktorá má veľmi bohaté skúsenosti s ilegálnymi skládkami.
„Taliansko je pre nás veľmi dobrý partner, pretože tu existuje štátna spoločnosť, ktorá je zodpovedná za odstraňovania environmentálnych záťaží," poznamenal.
Taraba upozornil, že na Slovensku máme jednu špeciálne nebezpečnú environmentálnu záťaž, ktorou je skládka Vrakuňa v Bratislava.
„Tá vznikla v 1966 bez akejkoľvek fólie a navážali sa tam rôzne druhy chemikálií. Dnes ohrozuje spodné vody už aj Žitného ostrova," uviedol minister.
Zároveň dodal, že vďaka dohode medzi talianskou a slovenskou vládou je Taliansko pripravené podieľať sa na sanácii vrakunskej skládky.

Možnosť eurofondov padla
V rámci spoločného postupu bude na jednej strane štátny ústav Dionýza Štúra a na druhej strane talianska štátna spoločnosť Sogesid.
„Táto spolupráca v najbližších dňoch vyústi do stanovenia spoločného postupu a praktickej realizácii sanácie skládky vo Vrakuni," skonštatoval minister.
Zároveň vyjadril ľútosť, že jeho predchodca Ján Budaj zabudol uplatniť vyvlastňovací kolok, vďaka čomu prepadla Slovensku možnosť čerpania eurofondov na sanáciu skládky.
„Ďalší, ktorý prišiel po ňom narýchlo, dával doplnky k zmluve, ktoré spôsobili, že celý projekt sa stal značne pofidérnym, čo sa týka právnej istoty," poznamenal Taraba s tým, že predchádzajúci projekt navyše spočíval vo vytvorení akéhosi betónového telesa pod zemou a spochybňovali ho aj zahraniční experti.
„Som rád, že sme našli riešenia, ktoré napomôžu k odstráneniu tejto nebezpečnej skládky, ktorá mala byť už dávno zrealizovaná," doplnil.