BRATISLAVA. Bývalú polikliniku pri bratislavskej hlavnej stanici, ktorá už niekoľkokrát vyhorela, chce jej nový vlastník prestavať na kancelárie.
Budovu na Žabotovej kúpila rakúska spoločnosť Beaumont Entwicklungs GmbH so sídlom vo Viedni. Konateľ Franz Markus Nestl SME potvrdil, že s ňou má dlhodobé zámery.
V článku sa dočítate:
- prečo chcú polikliniku prestavať na administratívne priestory,
- nakoľko sa firma stotožňuje so sťažnosťami Starého Mesta,
- či mesto postaví na susednom pozemku nocľaháreň pre ľudí bez domova.
"V prvom rade by som chcel zdôrazniť, že túto budovu sme kúpili s tými najlepšími úmyslami a naším cieľom je jej revitalizácia,” hovorí Nestl.
Susedia z protiľahlých budov na Žabotovej sa na jej stav sťažujú roky. Obyvateľov ohrozovali padajúce škridly, ktoré zhadzoval vietor.
Nestl tieto obavy vníma. „Veríme, že rakúsko-slovenská spolupráca prinesie pozitívny výsledok,” hovorí.
V administratívnych priestoroch, ktoré tam teraz vznikajú, zriadia call centrum. Firma do Bratislavy presúva svoju pobočku z Kyjeva. Dôvodom je už tri roky trvajúci vojenský konflikt s Ruskom, aj blízkosť k Viedni. Rolu zohrávalo aj „priaznivé pracovné prostredie” v hlavnom meste.
Pozemok už oplotili
Poliklinika stojí od roku 1920, no posledných vyše dvadsať rokov chátrala. Usadili sa v nej aj ľudia bez domova, z dvora sa stalo smetisko.
Budovu zanedbala eseročka Transprojekt, ktorá sa súdi s magistrátom o 15 miliónov eur, lebo podľa nej zmaril plánovanú prestavbu hlavnej stanice. Konateľom firmy je Igor Ballo, firma je v konkurze.
Nový majiteľ už vypratal dvor a vnútri vidno pracovať robotníkov, ktorí z miestností vynášajú odpad, a rozobrali aj deravú strechu. Firma areál zabezpečila a oplotila, a v prácach plánuje pokračovať. Čaká ešte na podklady od magistrátu a Starého Mesta.
"Stotožňujeme sa s vydaným rozhodnutím stavebného úradu Starého Mesta, ktoré uložilo určité opatrenia predchádzajúcemu vlastníkovi budovy,” hovorí Nestl.

Mestská časť robila štátny stavený dohľad v júni 2024. Prizvala naň aj Balla, no nedostavil sa. Koncom septembra mu Staré Mesto nariadilo udržiavacie a zabezpečovacie práce, na čo mu dalo 120 dní, v marci termín vypršal.

„V súčasnom stave budova predstavuje nielen vizuálnu a funkčnú záťaž tejto časti Bratislavy, ale už v čase nadobudnutia jej stav predstavoval bezpečnostné riziko pre návštevníkov,” hovorí Nestl.
Rakúska spoločnosť zatiaľ nevypracovala vizualizácie budúcej podoby budovy. Stavebné zásahy však chce robiť tak, aby nehnuteľnosť „citlivo” začlenila do mestského prostredia.
Širia sa zvesti o nocľahárni
Za značné bezpečnostné riziko označil budovu aj magistrát a vyjadril sa, že ju treba buď opraviť, alebo zbúrať.
Mesto dostalo aj podnety susedov, ktorí sa sťažovali na nelegálnych obyvateľov budovy. Mestský terénny tím však nemohol zasiahnuť, lebo by musel vstúpiť na súkromný majetok.

Problémy sa snaží riešiť sociálnou prácou v okolí stanice. Na dopravnú značku pred vstupom do dvora umiestnil aj nádobu na použité injekčné striekačky. Mestská polícia tam od začiatku roka vykonala vyše 150 kontrol.
"Dozvedeli sme sa, že hlavné mesto plánuje umiestniť na susedný pozemok vo svojom vlastníctve modulové kontajnerové bývanie na dlhodobé ubytovanie ľudí bez domova,” hovorí Nestl.
Hovorca mesta Peter Bubla povedal, že magistrát ešte nemá konečné plány so spomínaným pozemkom. Zriadenie pobytovej sociálnej služby však vylúčil.