Minister potvrdil zásah polície proti neonacistickej skupine. Autor: TASR
BRATISLAVA. Štyri mesiace po tom, ako na maskovaných extrémistov vyčíňajúcich v Bratislave upozornili médiá, polícia zadržala vyše 20 ľudí, o ktorých tvrdí, že sú členmi gangu. Ako prvé o tom informovali noviny.sk.
Počet zadržaných nemusí byť konečný.
Zásah potvrdil aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. O skupine povedal, že bola policajtmi "dlhodobo rozpracovaná" a "terorizovala obyvateľov Bratislavy".
"Ide o neonacistickú skupinu Valhalla, ktorá inklinuje k pravicovému extrémizmu a podnecuje k nenávisti a násiliu," povedal minister po zasadaní Ústredného krízového štábu, kde informoval primárne o situácii okolo slintačky a krívačky.
"Verím, že budú za svoje správanie potrestaní," povedal minister.
Gang si svoje útoky natáčal a zdieľal na platforme telegram a sociálnej sieti tikTok, po medializácii záznamy stiahol a účty vymazal. Hovoril si White Zone a White Zone SS.
„Neznášaj antifašistov. Neznášaj Rómov. Neznášaj feťákov. Neznášaj pedofilov," písalo sa po anglicky na videách gangu, zatiaľčo na záberoch sa krčili fyzicky napádané obete skupiny.
Šutaj Eštok neskôr vo svojom príspevku na facebooku vyjadril znepokojenie nad nárastom nenávisti a extrémizmu v spoločnosti. Vytvára to podľa neho priestor pre "choré ideológie".
"Striktne odmietam akékoľvek prejavy extrémizmu - od propagovania nacistických symbolov, až po neospravedlniteľné útoky na nevinných ľudí,“ píše líder Hlasu.
Minister sa pritom v marci 2024 stretol s väzobne stíhaným extrémistom Danielom Bombicom v kaviarni Adriana. Spoločne si zakonšpirovali o Lučanskom a pandémii.
Šutaj Eštok políciu vychválil
V utorok ráno krajská kriminálna polícia zasahovala na viacerých miestach v hlavnom meste, niektorých mladistvých zadržala aj v škole, na ulici alebo počas domovej prehliadky.
Vypočúvajú ich na krajskom policajnom riaditeľstve. Pri výsluchoch mladistvých asistuje podľa zákona aj sociálna kuratela.
„Vzhľadom na súčasný stav vyšetrovania nie je možné poskytnúť akékoľvek bližšie informácie,“ odkázala ako obvykle polícia.
Proti vtedy ešte neznámym členom gangu 28. januára začala trestné stíhanie pre viaceré extrémistické trestné činy. Skupina útočila najmä v centre Bratislavy.
"Policajný zbor postupoval tvrdo a nekompromisne," povedal Šutaj Eštok pred novinármi s tým, že v týchto hodinách polícia ešte dokončuje "určité úkony". "Niekedy trvá, kým zhromaždíme celú dôkazovú situáciu."
Minister vnútra vyzdvihol prácu krajských policajných zborov v Bratislave a Trnave, ktoré sa na vyšetrovaní spolupodieľali.
Začiatkom februára polícia zistila štyri prípady, keď skupina útočila na ľudí. Aktérov v minulosti spočiatku vyšetrovali len za priestupky a nespájali si ich s útokmi a neonacistickým odkazom. Po medializácii ich začali posudzovať nanovo.

Jedným zo štyroch prípadov bola aj naháňačka v prevádzke McDonald's, na ktorú políciu upozornil denník SME. Redakcia polícii poskytla aj dôkazový materiál.
Denník mal v tom čase aj fotografie možných páchateľov. Do redakcie ich posielali čitatelia, denník tváre nezverejnil, keďže sa s istotou nedali prepojiť s tvárami maskovaných mužov na skupinových fotkách, ktoré zverejnili štátna a mestská polícia.
Mužov na fotografiách spájala náklonnosť k neonacistickým symbolom a severskej mytológii. Boli medzi nimi aj neplnoletí stredoškoláci.
Polícia nekonala, kým sa prípad nezverejnil
Polícia sa prípadom začala zaoberať, až keď sa denník SME začal 27. januára pýtať na priebeh vyšetrovania, čo bolo štyri dni po tom, ako na gang upozornil Nový čas.
Denník potom začal z videí skupiny identifikovať lokality a časy, keď došlo k útokom. Až na jednu výnimku gang útočil v noci v centre mesta. V minulých článkoch sme opísali aj imidž skupiny, teda čierne rúška, taktické vesty, bombery a čierne vysoké topánky s bielymi šnúrkami.
Polícia o tom spočiatku neinformovala, verejnosť žiadala len o spoluprácu.

Štýl komunikácie pripodobnil expert na hybridné hrozby a extrémizmus Daniel Milo k 90. rokom. V tom čase o podobných útokoch informovali miesto polície médiá a občianski aktivisti.
Milo pôsobil v 90. rokoch a začiatkom milénia ako právnik v združení Ľudia proti rasizmu, kde sa venoval obetiam takýchto útokov.