Na petržalskom úrade dochádzalo v posledných rokoch k obrovskému finančnému podvodu. Po jeho odhalení odstupuje starosta mestskej časti.
Radový referent mzdového oddelenia každý mesiac vyplácal fiktívne mzdy už bývalým zamestnancom, v systéme však zmenil čísla ich účtov a peniaze si posielal na desiatky svojich vlastných účtov.
Mestská časť podvod odhalila tak, že úrad na podozrivé účty upozornila banka.
Od roku 2023 si zamestnanec takto previedol viac ako 2,5 milióna eur. Pri poslednej aprílovej výplate mestská časť časť posielala na výplatách 460-tisíc eur, mzdový referent si na svoje účty poslal ďalších 220-tisíc. Nikto z jeho nadriadených si to nevšimol.
Polícia pre denník SME potvrdila, že vedie trestné stíhanie vo veci zločinu sprenevery, obvinili z neho 27–ročného Reného H. Vyšetrovateľ pre neho žiada väzobné stíhanie. V prípade preukázania viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody na dva až osem rokov.
Celý príbeh podvodu na tlačovej konferencii vyrozprával starosta Petržalky Ján Hrčka. Priznal, že ide o obrovské zlyhanie mestskej časti, a zároveň oznámil, že voči sebe vyvodzuje osobnú zodpovednosť a odstupuje.
„Strašne sa za to hanbím, ale nevrátim to naspäť,“ povedal emotívne starosta predtým, ako oznámil, že k 31. máju v pozícii starostu končí.
„Napriek tomu, že sa necítim nijakým spôsobom vinný, som zodpovedný,“ povedal.
Teraz jeho funkciu preberie vicestarostka Petržalky Iveta Jančoková (SaS pre Petržalku).
Nasledovať by mali doplňujúce voľby na nového starostu, a to v najbližšom možnom termíne - najskôr na jeseň.
Ako odhalili podvod
Hrčka na tlačovej konferencii opísal, ako v priebehu niekoľkých dní odhalili páchateľa a odovzdali ho polícii.
Za starostom na začiatku mája prišla zamestnankyňa z personálneho oddelenia s tým, že pravdepodobne v súvislosti s aktualizáciou softvéru, ktorým sa robia mzdy, sa stala chyba a zamestnancom, ktorí už na úrade nepracujú, začali opäť vyplácať mzdy. Suma vtedy bola okolo 200-tisíc.
V nasledujúcich dňoch skontrolovali ďalšie mesiace a dohodli stretnutie s bankou. Vtedy si ešte mysleli, že peniaze dostanú naspäť.
Zistili však, že v systéme niekto upravil údaje a čísla účtov, na ktoré neoprávnené mzdy odchádzali, neboli to čísla účtov bývalých zamestnancov.
V pondelok večer ich ČSOB banka požiadala preveriť, či posielajú výplaty na správne účty, lebo ich systém tieto účty vyhodnotil ako rizikové. Zároveň zistili, že suma, o ktorú mestská časť prišla, je oveľa vyššia.
„Mysleli sme si, že išlo o hackerský útok, ale nevylučovali sme, že to bol niekto z úradu, takže sme podali trestné oznámenie,“ povedal Hrčka.
Zamestnanec, ktorý dostal za úlohu urobiť zálohu, si pozrel dva z problémových účtov a zistil, že úpravu čísel účtov urobil konkrétny zamestnanec oddelenia.
K informácii o mene vlastníka účtu sa štandardne nedá dostať. Ak však zo svojho účtu pošlete platbu na iný účet, ukáže vám to meno vlastníka účtu.
To Hrčka využil a požiadal zamestnanca s účtom v ČSOB, aby skúsil poslať euro na každý z podozrivých účtov, ktorých bolo 60. Pri jednotlivých platbách sa opätovne objavovalo meno zamestnanca, ktorý upravoval údaje v systéme.
Radový referent
V utorok naobed si už bol Hrčka istý, že vedia, kto je páchateľ. Dal si ho zavolať a konfrontovali ho so zisteniami.
Zamestnanec sa podľa Hrčku priznal a povedal, že dlhoval peniaze vplyvným ľuďom.
Daný zamestnanec, ktorého meno nie je známe, na úrade pracoval od septembra 2020, podvodné prevody robil minimálne od januára 2023. Začínal s menšími sumami okolo osemtisíc eur, postupne sumy zvyšoval a pri poslednej výplate podvodne vyplatil 220-tisíc.
Zamestnanec bol pritom považovaný za slušného a obľúbeného medzi kolegami.
Hrčka priznal, že ide o obrovské zlyhanie a chybu na strane mestskej časti a viacerých pracovníkov, ktorí to mali kontrolovať. „Neviem to obhájiť,“ povedal.
V roku 2023 zo zatiaľ zistených informácií mestská časť prišla o 400-tisíc, v roku 2024 už o 1,3 milióna. Petržalka sa v tomto období chválila tým, že má niekoľkomiliónové prebytky v hospodárení. Nikto si chýbajúce miliónové sumy nevšimol.
„Kontrolujem takmer všetko na úrade, ale ani vo sne by mi nenapadlo, že na mzdách, ktoré sú najľahšie overiteľné, si elementárne veci neskontrolujú zamestnanci,“ povedal starosta.
Mestská časť ukončila pracovný pomer s dvoma nadriadenými podozrivého zamestnanca. Podľa Hrčku to boli slušní ľudia a ich hlavná chyba bola, že to nekontrolovali a spoľahli sa na svojho podriadeného.
Spolu s nimi sa rozhodol skončiť aj Hrčka. „Neviem si predstaviť prísť sem, porozprávať tento príbeh a na otázku, akú ste vyvodili priamu zodpovednosť, odpovedať, že nie je to moja priama vina a nespôsobili som to ja,“ povedal.
Peniaze sa zrejme nevrátia
V Petržalke sa dodatočne dozvedeli, že iná banka účty vyhodnotila ako podozrivé už v januári a zrušila mu ich. Petržalku však neupozornili. Keby to banka urobila, mohli podľa starostu ušetriť takmer milión eur.
Hrčka označil za fascinujúce, že keď banka zrušila 60 podozrivých účtov a musela to nahlásiť, tak orgány, ktoré majú na starosti pranie špinavých peňazí, za štyri mesiace neurobili nič.
„My sme ho usvedčili sami. Štyri mesiace pritom musel v tomto štáte existovať záznam, že tu je niekto, koho banka vyhodnotila ako problémového.“
Pravdepodobnosť, že sa mestskej časti peniaze vrátia, je podľa Hrčku na úrovni malého zázraku.
Vedenie mestskej časti sa dozvedelo, že zamestnanec, ktorý podvod spáchal, bol gambler. Ten tvrdí, že ukradnuté peniaze už nemá, že ich minul alebo vrátil.
Hrčka bez ďalších detailov povedal, že existujú indície, že to tak nie je.