Bratislava sa v posledných rokoch dynamicky rozvíja, no stále jej chýba moderný kultúrny priestor, ktorý by zvládol hostiť širokú škálu podujatí. Tento problém rieši projekt nového Istropolisu, ktorého srdcom bude multifunkčná kultúrno-spoločenská hala. Aké podujatia sa tu budú konať? A v čom bude jedinečná?
Súčasné možnosti pre kultúrne a spoločenské podujatia v Bratislave sú obmedzené – veľké haly sú príliš rozľahlé, menšie sály zase nemajú potrebné technické vybavenie. Istropolis prináša priestor, ktorý túto medzeru vypĺňa.
Priestor, ktorý Bratislava potrebovala
Umelci aj organizátori podujatí potvrdzujú, že mestu už dlho chýba flexibilná sála, ktorá by sa prispôsobila rozmanitým potrebám podujatí. S kapacitou 3 000 miest a špičkovou variabilitou bude kultúrno-spoločenská hala v Istropolise vhodná nielen na koncerty, konferencie, výstavy, ale aj firemné akcie či mestské trhy. Mohlo by to byť práve to miesto, ktoré prinesie do Bratislavy nové kultúrne možnosti?
V Bratislave nie je dnes ľahké nájsť priestor, ktorý by vyhovoval rôznorodým podujatiam. Haly boli často buď príliš veľké, alebo nemali potrebnú technológiu na realizáciu modernejších alebo technicky náročnejších eventov. Istropolis túto situáciu konečne zmení. Ponúkne flexibilné riešenia, ktoré umožnia organizátorom prispôsobiť usporiadanie kapacite a charakteru podujatia. Či už pôjde o menší koncert alebo veľký firemný večierok, nová kultúrno-spoločenská hala v Istropolise má mať všetko potrebné, aby to dopadlo na jednotku.
Zistite viac o projekte nového Istropolisu priamo na oficiálnych webstránkach - www.istropolis.sk

Ako bude znieť hudba v novej hale? O akustiku sa postarali odborníci z Londýna
Jedným z kľúčových aspektov novej haly je aj jej akustika. Bratislavskí hudobníci a organizátori podujatí často poukazovali na nedostatky existujúcich priestorov, kde zvuk naráža na limity. To, čo sa tu buduje, má byť konečne priestor, kde bude hudba znieť presne tak, ako má – bez skreslenia, bez odrazov a so silným dynamickým rozsahom.
Ako to docieliť? Akustika haly v Istropolise bola navrhovaná v spolupráci s britskou firmou Charcoal Blue, ktorá sa podieľala na viacerých z najlepších koncertných priestorov vo svete. Z dielne svetoznámeho akustického štúdia vzišli legendárne priestory ako Royal Albert Hall, Alexandra Palace, Centre for Music v Londýne, Liverpool Philharmonic Hall, Massey Hall v Toronte či Queen Elisabeth Hall v Antverpách.
Dizajn novej kultúrno-spoločenskej haly v Istropolise je výsledkom mimoriadne precízneho plánovania a dizajnovania s ohľadom na dokonalé akustické vlastnosti. Unikátny pôdorys v tvare vajíčka spolu s aplikovaním akustických bočných stien a špeciálneho, na podujatia navrhnutého stropného riešenia, prinesie špičkový eventový priestor aj v európskom merítku. Vďaka prepracovaným akustickým riešeniam sa hala stane vyhľadávaným miestom nielen pre domácich interpretov, ale atraktívnou scénou aj pre medzinárodné hviezdy.

Kultúra nekončí za dverami haly. Verejný priestor okolo Istropolisu má ambíciu ožiť
Istropolis však nechce byť len miestom, kam ľudia prídu na koncert alebo konferenciu a hneď odídu. Okolie haly má byť živou mestskou zónou, prepojenou s komunitným námestím a zelenými verejnými priestormi. Ako sa zabezpečí, že okolie haly nebude len ďalšou uzavretou zónou? Plánujú sa tu trhy, vonkajšie umelecké inštalácie, street food festivaly a neformálne komunitné akcie. Je tu šanca, že sa verejný priestor stane novým miestom na stretnutia a oddych, a to nielen počas veľkých podujatí.
"Naším cieľom je vytvoriť z Istropolisu miesto stretnutí, kde budú ľudia radi tráviť svoj čas a kde sa budú chcieť opakovane vracať, aj keď práve žiadne podujatie neprebieha. Kultúrne podujatia a eventy budú podstatnou súčasťou Istropolisu, ale zďaleka nie jediným dôvodom pre návštevu. Či už 2 nové námestia, vnútroblokový park, bohatá zeleň alebo fontány poskytnú štedrý priestor na rôzne aktivity a formy využitia. Zároveň plánujeme prinavrátiť aj pôvodné funkcie ako tanečnú školu či boxerské štúdio. Skrátka, celú zónu navrhujeme tak aby bol Istropolis miestom stretnutí, inšpirácií, spontánnych rozhovorov aj dlhých prechádzok. Miesto, kam sa nechodí len za zážitkom, ale kde sa zážitok stáva bežnou súčasťou dňa,“ vysvetľuje Martin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap.
Kedy budeme mať v Bratislave konečne priestor, ktorý pomôže priniesť život do celej lokality? Výstavba haly sa začne v roku 2026 a dokončenie sa očakáva v roku 2029. Po jej otvorení bude môcť Bratislava konkurovať iným európskym metropolám nielen svojou architektúrou, ale aj kvalitou kultúrnych priestorov. Profesionáli sa zhodujú, že to môže byť zlomový bod pre mesto a jeho kultúrnu scénu.
Tento článok vám prináša IMMOCAP.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.