BRATISLAVA. Ak by sa ministerstvo sociálnych vecí lepšie staralo o svoj majetok, Bratislava mohla mať o fungujúcu fontánu viac.
Fontána na Špitálskej pred vchodom ministerstva je namiesto toho roky suchá a drolí sa jej obklad. Voda je v nej, len keď do nej naprší. V čase písania článku bola vo fontáne mláka s larvami komárov.
Denník SME na stav fontány upozorňoval aj v roku 2023.
Kedy z nej naposledy striekala voda, si nepamätá ani keramikárka Eva Šebová, dcéra Evy Trachtovej, autorky keramického obkladu fontány. Býva neďaleko, okolo diela pravidelne prechádza.
„Oprava už raz bola dohodnutá,“ hovorí Šebová, ktorá sa aj stretla so zástupcami ministerstva ešte za predošlého vedenia. „Bolo to na dobrej ceste, ale po výmene vlády to padlo.“

Za úradníckej vlády malo ministerstva zistiť, v akom stave sú potrubia fontány. Nikdy k tomu podľa Šebovej nedošlo. Travertínový obklad na okrajoch praská, jemné poškodenie vidno aj na glazúre keramického obloženia, podľa Šebovej by však pod vodou nebolo badateľné.
„Ponúkla som sa, že by som im pomohla sa o dielo starať aj zohnať peniaze cez granty a rôzne výzvy,“ pokračuje Šebová, ktorá plánuje osloviť aj nové vedenie ministerstva. Mrzí ju, že sa štát o svoje umelecké diela nestará práve v časoch, keď na nové nie sú peniaze.

Okolo vypnutej fontány ministerstvo zriadilo parkovisko. „Vypli ju, keď tu začali parkovať ich autá, lebo špliechajúca voda im na nich robila fľaky,“ hovorí Šebová.
Fontány pritom ochladzujú okolie, čo je v meste výhodou.
Voda vo fontánach sa však upravuje chemikáliami, ktoré môžu agresívne pôsobiť na karosérie áut, upozorňuje značka pripevnená na fontáne. Keď Ivan Maťušík (architekt hotela Kyjev, Novej tržnice či Prioru) v 70. rokoch projektoval námestie pred budovou, s parkoviskom nerátal.

Neparkovalo sa tam ani za ministra Ľudovíta Kaníka v rokoch 2002 až 2005, autá vtedy stáli za obrubníkom pred fontánou. Kaník pre SME povedal, že počas jeho funkčného obdobia fontána fungovala.
Parkovisko v súčasnej podobe prispieva k tolerancii nekultúrneho správania, myslí si riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave Ivo Štassel. Šebová má rovnaký názor.

Súčasný stav sa nepáči ani magistrátu, ktorý v roku 2023 napísal ministerke úradníckej vlády Sone Gaborčákovej otvorený list. Primátor Matúš Vallo ju upozornil na stav fontány a ministerstvu navrhol spoluprácu pri obnove.
Denník SME sa ministerstva pýtal, v akom štádiu je oprava fontány teraz. Na otázky do uzávierky neodpovedalo, prisľúbilo ich neskôr.