BRATISLAVA. Ak by novela zákona o poľovníctve prešla v podobe, v akej ju minister pôdohospodárstva Richard Takáč zo Smeru nedávno predložil vláde, majitelia psov by ich mohli voľne púšťať len v určených výbehoch.
Prakticky všade inde by ich mohol zastreliť poľovník.
Upozornil na to expert na životné prostredie strany Demokrati Michal Kiča. Mimoparlamentná strana spustila aj petíciu, ktorú podpísalo vyše 15-tisíc ľudí.
Takáč to označil za šírenie „poplašných a zavádzajúcich informácií“ a „lacný politický marketing“.
Aj napriek tomu minister svoju novelu z rokovania vlády stiahol. Povedal, že chce o nej rokovať s poslaneckými klubmi vrátane opozičných. Takáč neštandardný postup odôvodnil tým, že chce „minimalizovať trenice“.
V článku sa dočítate:
- prečo v bratislavských mestských lesoch nestrieľajú psy,
- nakoľko je voľne pustený pes pre divú zver rizikom,
- ako to funguje v zahraničí.
K novele prišlo 717 pripomienok, z toho 269 ministerstvo vyhodnotilo ako zásadné. Do návrhu ich prijalo 162 a čiastočne ďalších 90.
Psy nie sú nosnou témou novely ani pripomienok. V dôvodovej správe ministerstvo píše, že s návrhom prichádza, aby riešilo problém premnoženej raticovej zveri, zefektívnilo boj proti šíreniu veterinárnych ochorení a opravilo nedostatky pri registrácii poľovníckych organizácií.
V Bratislave nestrieľajú, hoci by mohli
Psy pustené na voľno môžu dnes poľovníci strieľať, ak sa od majiteľa vzdialia viac ako 50 metrov, čo sa v praxi ťažko dokazuje.
Takáč navrhuje úplný zákaz voľného pohybu psov v poľovných revíroch, ktoré ako upozornil Kiča, tvoria približne 4,5 milióna hektárov pozemkov.
Minister pôvodne zamýšľal zrušiť aj ďalší limit na strieľanie psov, ktorý bol najmenej 200 metrov od najbližšej budovy.
Voľne pustené psy spôsobujú problémy aj v bratislavských mestských lesoch.
Plašia zvieratá, ktoré si môžu spôsobiť zranenie a zomrieť, napádajú návštevníkov alebo ďalšie psy, hoci nie všetky sú problémové, hovorí riaditeľ mestských lesov Marek Páva.