BRATISLAVA. Niekoľkokrát vyhorená a rozpadávajúca sa poliklinika už viac ako 20 rokov víta každého, kto vystúpi z vlaku na hlavnej stanici v Bratislave.
Posledný rok vyzývalo Staré Mesto majiteľa, aby budovu zachránil. Nevšimlo si však, že by sa niečo zmenilo, a stavebný úrad sa preto obrátil na exekútora. Ani magistrát, ani mestská časť zasiahnuť nemôžu, pretože ide o súkromné vlastníctvo.
Susedia zo Žabotovej, ktorí majú schátranú polikliniku cez cestu, sa na jej stav sťažujú roky. Obyvateľov ohrozovali napríklad padajúce škridly, ktoré zhadzoval vietor.
Polikliniku aj pozemok roky vlastnila eseročka Transprojekt, ktorá je v konkurze. Firma sa súdi s magistrátom o 15 miliónov eur, chce od mesta náhradu „zmarenej investície“, odvoláva sa na neuskutočnenú prestavbu hlavnej stanice.

Rozpadávajúcu sa polikliniku v lukratívnej lokalite kúpila rakúska spoločnosť Beaumont Entwicklungs GmbH. Minulý týždeň pred budovou parkovala aj biela dodávka stavebnej firmy, ktorá robí rekonštrukčné práce a interiéry.
Majetok nezhabú
Budova stojí od roku 1920 a sídlila v nej poliklinika Ambulatórium, chodilo sa tam napríklad na preventívne prehliadky pľúc, tzv. štítkovanie. Teraz sa v nej darí potkanom, okolie páchne po fekáliách a z dvora sa stalo smetisko. V niektorých oknách vidieť aj pohyb, útočisko si tam našli ľudia bez domova aj užívatelia drog.
Staré Mesto minulý rok vykonalo na mieste štátny stavebný dohľad, zúčastnili na ňom sa aj iné dotknuté orgány. Vtedajší vlastník chýbal.

Začiatkom júna 2024 mu stavebný dozor vytkol, že budovu nechal schátrať a neudržuje oplotenie. Mestská časť vlasníkovi písala e-mail, iný kontakt na neho nemala. Keď neodpovedal, koncom septembra mu nariadila vykonať udržiavacie a zabezpečovacie práce do 120 dní.
Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 5. novembra, termín na vykonanie opatrení mal majiteľ do 5. marca 2025.

„Musíme, žiaľ, konštatovať, že vlastník pozemku a budovy nevykonal žiadne z prác, ktoré mu boli nariadené,“ informuje hovorkyňa Starého Mesta Veronika Gubková. Nespresnila, či kontaktovali aj nového vlastníka budovy, rakúsku firmu.
„Preto stavebný úrad bude rozhodnutie postupovať na exekúciu, nakoľko boli vykonané všetky možnosti na nápravu v zmysle platnej legislatívy,“ pokračuje ďalej.
Neznamená to, že mestská časť zhabe súkromný majetok. Exekútor môže od vlastníka vymáhať plnenie povinností alebo pokutu, ktorú mu uložil úrad.

Ak Staré Mesto vykoná nejaké opatrenia na vlastné náklady, mestská časť ich môže vymáhať tiež cez exekútora alebo súd.
Ak si vlastník povinnosti nebude plniť dlhodobo a exekúcie mu budú narastať, môže dôjsť k dražbe majetku. Stalo sa tak v prípade skrachovanej kaviarne v londýnskom autobuse doubledecker, ktorý už dva roky parkuje pred Starou tržnicou na Trnavskom mýte.
Buď opraviť, alebo zbúrať
Na súkromnom pozemku magistrát nemôže riešiť ani problém s nelegálnymi obyvateľmi. Pracovníci mestského terénneho tímu tam nesmú vstúpiť.
V okolí podla hovorcu mesta Petra Bublu tím vykonáva sociálnu prácu pravidelne. Na dopravnú značku oproti vstupu do areálu umiestnil aj nádobu na použité injekčné striekačky.

„Od začiatku roka vykonala mestská polícia v tejto oblasti už 153 preventívnych kontrol. Reaguje aj na každý oznam prijatý cez linku 159,“ hovorí Bubla. „Pokiaľ ide o budovu, mestská polícia nie je oprávnená ju zabezpečiť proti vstupu cudzích osôb, je to zodpovednosť majiteľa objektu.“
Mesto si myslí, že stavba predstavuje „značné bezpečnostné riziko“ a budovu treba buď opraviť, alebo zbúrať.