BRATISLAVA. Slovenský ochranársky snem (SOS) dôrazne odmieta zámer spoločnosti Slovnaft vybudovať v Bratislave najväčšiu spaľovňu komunálnych a priemyselných odpadov na Slovensku – projekt s názvom Centrum energetického zhodnotenia odpadov (CEZO).
Tento projekt podľa SOS predstavuje veľké environmentálne a zdravotné riziko.
Environmentálna záťaž a ohrozenie zdravia
„Dotknutá časť bratislavskej aglomerácie trpí nadmernou environmentálnou záťažou a ohrozením zdravia obyvateľov už dlhodobo. Ďalej zväčšovať túto záťaž je neprípustné," upozorňujú ochranári.
Realizácia zámeru a zväčšenie objemu spaľovania odpadu by podľa nich znamenalo napríklad zvýšenie dopravnej záťaže, nárast znečistenia ovzdušia, dovoz odpadov zo širokého okolia, či riziko kontaminácie podzemných vôd.

„Upozorňujeme tiež na skutočnosť, že sa tu uprednostňuje spaľovanie pred vhodnejšími formami narábania s odpadom a predchádzania jeho vzniku, k čomu nás zaväzuje aj platná odpadová hierarchia Európskej komisie, podľa ktorej skládkovanie a spaľovanie sú najmenej vhodné spôsoby narábania s odpadom," konštatuje SOS s tým, že Bratislava už teraz disponuje mestskou spaľovňou, ktorej kapacita nie je naplnená, a ktorá zároveň pripravuje svoje rozšírenie.
Ochranári vyjadrili tiež znepokojenie nad údajnou netransparetnosťou celého procesu a uprednostňovanie zisku súkromného investora pre verejným záujmom.
Zámer má podľa SOS zásadný a dlhodobý dopad na verejné zdravie a kvalitu života obyvateľov dotknutých mestských častí a obcí. „Nie je prípustné, aby sa o ňom rozhodovalo iba jednostranne, bez priameho zapojenia verejnosti," dodali a vyzvali na pripojenie sa k petícii proti výstavbe spaľovne.
Neprimeraný zásah do života obyvateľov
K iniciatíve SOS sa pripája aj občianske združenie Slavín, ktoré rovnako dôrazne odmieta výstavbu spaľovne komunálnych a priemyselných odpadov v areáli Slovnaftu.
„Tento projekt, ktorý je momentálne posudzovaný Ministerstvom životného prostredia SR, vnímame ako zásadne neprijateľný zásah do života obyvateľov Bratislavy a jej okolia, a to z environmentálneho, zdravotného aj bezpečnostného hľadiska," uvádza OZ Slavín.
OZ Hrad Slavín vyzýva Ministerstvo životného prostredia SR, mesto Bratislava a ďalšie zodpovedné orgány, aby tento zámer dôsledne prehodnotili a zamietli.
„Bratislava už jednu spaľovňu má – jej kapacita nie je vyčerpaná, navyše plánuje vlastné rozšírenie. Tvorbu ďalšej spaľovne považujeme za zbytočnú, škodlivú a nevhodnú," dodáva OZ Slavín. Prerokovanie zámeru je naplánované na 16. apríla o 9:00 v Primaciálnom paláci v Bratislave.
Spaľovňa CEZO má byť umiestnená v juhozápadnej časti areálu Slovnaft na ploche približne šiestich hektárov, s výškou komína 60 metrov.
Ročná kapacita prevádzky má byť 317-tisíc ton odpadu so spádovou oblasťou pre západné Slovensko. Spaľovňa má priniesť viac ako 40 pracovných miest. Odhadovaná investícia predstavuje 200 miliónov eur. Uvedenie do prevádzky je plánované koncom roka 2029.