BRATISLAVA. Na Urologickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) zrealizovali prvýkrát na Slovensku unikátny výkon fokálnej liečby karcinómu prostaty pomocou inovatívnej metódy HIFU (High-Intensity Focused Ultrasound).
Ide o vysoko fokusovaný ultrazvuk, ktorý s veľkou presnosťou dokáže zničiť nádorové tkanivo s minimálnym poškodením okolitej žľazy.
Šetrnejšia aj rýchlejšia metóda
Metóda je podľa odborníkov šetrnejšia, rýchlejšia a komfortnejšia pre pacienta.
Primár urologického oddelenia UNB Branislav Trebatický ozrejmil, že pri tejto miniinvazívnej metóde nejde o odstránenie celej prostaty, ale len o presné zničenie nádorového ložiska v jej vnútri.
„Aj keď sa akokoľvek šetrne snažíte vybrať prostatu celú, či je to otvorenou operáciou, robotom alebo laparoskopicky, vždy tam príde k porušeniu jemných okolitých štruktúr. Dôsledkom týchto operácií býva vo veľkom percente prípadov únik moču, teda porušenie kontinencie, a takmer v 100 percentách prípadov aj narušenie alebo vymiznutie erektilnej funkcie,“ poznamenal Trebatický.
Primár dodal, že pacienti po operácii inovatívnou metódou nemajú problém s únikom moču a ich erektilná funkcia zostáva zachovaná.
Znižuje sa takisto čas rekonvalescencie pacienta, samotná operácia trvá približne pol hodiny a je realizovaná s nulovými krvnými stratami pacienta.
„Najbližšie sa takéto niečo vykonáva v Nemecku, čiže sme naozaj inovátori v tom lokálnom poňatí, a širokom lokálnom poňatí,“ doplnil.
V Nórsku tak operujú už 20 rokov
Hlavný operatér Eduard Baca z Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Osle podotkol, že v Nórsku touto metódou operujú už 20 rokov.
„Bunky sú citlivé na teplotu a mechanický tlak. Keďže teplota v priebehu sekundy stúpne na 85 stupňov Celzia a akustický tlak ultrazvuku je taký veľký, že celé tkanivo roztrasie, vznikajú v bunkách diery, tzv. póry, a tým dochádza k smrti bunky v priebehu sekundy,“ objasnil fungovanie technológie Baca.
Pripomenul, že výhodou ultrazvukovej metódy je aj možnosť zákrok v prípade potreby zopakovať. Úspešnosť liečby sa hodnotí približne o rok pomocou magnetickej rezonancie. „Buď zákrok zopakujeme, alebo sa objaví ložisko v inej časti prostaty, ktoré zdiagnostikujeme a môžeme znova riešiť HIFU metódou,“ uviedol Baca.
Trebatický priblížil, že či už po radikálnej liečbe, ožarovaní, ale aj po operácii HIFU sú pacienti prísne sledovaní. „Keď sa aj objaví nejaká nová rakovinová bunka, dá sa metóda zopakovať s odstupom času a môže na ňu nadviazať akákoľvek iná liečebná metóda,“ povedal primár.
Prístroj má nemocnica zapožičaný z Nórska a aktuálne pracuje na jeho obstaraní. Cena sa pohybuje vo výške približne jedného milióna eur.
„Samozrejme, tie úhradové mechanizmy z poisťovne sú potom na ďalšiu debatu v rámci nejakej zmluvy s jednotlivými zdravotnými poisťovňami,“ uzavrel námestník pre zdravotnú starostlivosť Nemocnice akademika Ladislava Dérera Igor Tibenský.