Ak chce developer vo Vajnoroch stavať, musí myslieť v prvom rade na to, ako to ovplyvní dopravu a status "dediny v meste". Starosta bratislavskej mestskej časti MICHAL VLČEK (nezávislý) blokuje masívnu bytovú výstavbu v obci.
Pracuje akurát na územných plánoch zóny Nemecká dolina aj starého letiska, kde sa teraz konajú koncerty a festival Lovestream. Nevylučuje, že sa z letiska môže do budúcna stať nová obytná štvrť, čo by znamenalo koniec festivalov.
"Som poslancom od roku 2006 a bol som členom stavebnej komisie, v tom čase sa o starom letisku hovorilo, že tam vyrastie 40-tisícové sídlisko. Dnes hovoríme o zlomku z toho," hovorí.
V rozhovore sa dočítate:
- ako sa starosta vyrovnal s vyhrážkami za jeho proeurópske postoje,
- aké plány má so starým letiskom, kde sa organizuje festival Lovestream,
- čo mu prekáža na jeho susedovi, dedine Chorvátsky Grob,
- ako plánuje odkloniť tranzit z vajnorských ulíc.
Ako vnímate situáciu okolo slintačky a krívačky?
Je to problém, ktorý sa môže dotknúť celého Slovenska, a pevne verím, že sa nás to nedotkne. Zúčastnil som sa aj na krízovom štábe okresného úradu ministerstva vnútra, kde sme dostali inštrukcie.
Starostovia sa na ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča zo Smeru sťažujú, že ich o jamách na usmrtené zvieratá včas neinformoval. Vy ste s komunikáciou spokojný?
Základné informácie sme dostali. Zabezpečujeme monitoring a evidenciu neregistrovaných zvierat a verím, že kým sme v kontakte s okresným úradom a so zástupcami ministerstva vnútra, sú tam odborníci, čo vedia, čo robia. Je to situácia, ktorú by mal v prvom rade koordinovať štát.

Za jeho hodnoty sa mu vyhrážajú
Prednedávnom vám prišla anonymná vyhrážka, že vám podpália auto a dom, ak ešte raz budete písať do Vajnorských noviniek o demokratických hodnotách a ukotvení Slovenska v Únii a NATO. Anonym ste nahlásili polícii, podarilo sa už vypátrať páchateľa?
Momentálne je prípad v rukách orgánov činných v trestnom konaní.
Vyhrážku ste mohli odignorovať, prečo ste to nahlásili?
Nie je normálne, že by sme za svoje názory mali čeliť vyhrážkam. Lídri by sa v takýchto situáciách mali vyhraniť a konať, aby verejný priestor nepatril len nejakým krikľúňom z facebooku.
Prečo ste mali potrebu písať o tejto téme?
Napísal som to v našej pravidelnej rubrike príhovor starostu. Európska únia poskytuje Slovensku okrem bezpečnostných aj ekonomické výhody, čo sa týka aj samosprávy. Len vďaka fondom z Európskej únie sme mohli rozšíriť kapacitu základnej školy, dokončili sme zariadenie pre seniorov a teraz nás čakajú práce na vodozádržných opatreniach. Ani náhodou by sme to nevedeli zrealizovať len z vlastných zdrojov. Cítil som potrebu priblížiť to obyvateľom práve v tomto období, keď je ešte dôležitejšie, aby Slovensko bolo súčasťou Únie.
Je na vyjadrovanie politických postojov podľa vás vhodné používať noviny platené z verejných zdrojov?
Nehodnotím to ako politický názor, napísal som len o ukotvení Slovenska, ktoré je súčasťou európskeho spoločenstva. V dnešných časoch považujem za potrebné, aby sme tieto hodnoty verejne komunikovali.

Pred dvoma rokmi boli Vajnory plné bilbordov s usmiatou tvárou Petra Pellegriniho, vtedy ešte lídra Hlasu, s nápismi Stop migrantom. Sú vo Vajnoroch ešte utečenci?
V tomto momente nie. Keďže tu máme cudzineckú políciu, pre utečencov boli Vajnory jednou z prvých povinných zastávok. Mali sme ich tu na verejných priestranstvách na jeseň, keď sa teploty v noci dostávali pod nulu. Boli medzi nimi aj matky s deťmi, mali sme aj prípad, keď tu bolo trojmesačné dieťa. Z ľudského hľadiska mi nedalo, že by sme sa o týchto ľudí nepostarali. Migrantskú krízu však určite nemá riešiť samospráva, ale štát a Európska únia.
Prečo ste im teda pomáhali?
Pretože kým tu reálne tých ľudí máme, cítim s nimi solidaritu a súdržnosť. Veľakrát sa hovorí o tom, akí máme byť súcitní, a ja som presvedčený, že by nemalo zostať len pri slovách.
Ako ste spomenuli, teraz tu nie sú. Dali by ste za to kredit vláde Roberta Fica?
Ťažko sa mi hodnotí, či je to vďaka krokom vlády, alebo nie.
Lepšie mať za suseda developera než Chorvátsky Grob
Otvárate otázku územného plánu starého letiska. J&T Real Estate by rada stavala byty, obyvatelia chcú mať zelenú plochu na šport a rekreáciu. Územie sa zaplnilo čiernymi skládkami, posledné roky ho JTRE využíva na koncerty aj festival Lovestream. Čo si tam predstavujete vy - byty alebo koncerty?