71 študentov a 9 študentiek bicykluje z Nového Sadu do Štrasburgu.
BRATISLAVA. "Ko ne skače taj je ćaci," skandovali skákajúci ľudia na bratislavskom Tyršovom nábreží. V preklade zo srbčiny to znamená "kto neskáče, ten je ćaci", čo je ironické označenie pre študentov, ktorí nesúhlasia s prebiehajúcimi demonštráciami v krajine.
Ľudia sa zhromaždili, aby privítali skupinu 80 študentov, ktorí bicyklujú z Belehradu do Štrasburgu. Na dunajské nábrežie ich v pondelok poobede prišlo približne dvesto.
Srbskí demonštranti takto chcú zapojiť do svojho volania po spravodlivosti aj Európsku úniu. V krajine sa v tomto čase masívne protestuje proti korupcii režimu prezidenta Aleksandra Vučiča. Protesty odštartovalo zrútenie priečelia novootvorenej vlakovej stanice, pri ktorom zahynulo 16 ľudí. Stavala ju čínska firma.
Prišiel aj farmár Ján Ferko, ktorý pochádza dediny Kysáč pri Novom Sade. Cyklistov vítal bielou vlajkou Iniciatívy za prežitie srbských farmárov. Ferko sa zúčastnil aj na protestoch v Belehrade, kde poľnohospodári na traktoroch blokovali cesty.
"Podporujeme a bránime ich od počiatku, budeme s nimi do konca, kým nesplnia ich požiadavky," hovorí farmár o solidarite s protestujúcimi študentmi. Hlavnou požiadavkou je zastavenie korupcie v krajine.
"Chceme iba pravdu, aby si všetky inštitúcie robili svoju robotu tak ako my, čo pestujeme a chováme," pokračuje Ferko.
Konvoj na Tyršovom nábreží vítali srbské vlajky a transparenty s cyrilikou. Len jednota zachráni Srbov, písalo sa na jednom z nich. Väčšina z oslovených pochádza z Vojvodiny, teda z oblasti Srbska, kde je najpočetnejšia slovenská menšina. V regióne leží aj mesto Nový Sad.
Viacerí mali na banneroch aj pumpy na bicykel, niektorí aj fyzicky. Z predmetu sa stal symbol odboja, ľudia nimi vyjadrujú potrebu držať protesty stále pri živote.
Srbsko má už toho dosť, odkazuje študentka
"Študenti to robia inak," komentuje priebeh protestov v Srbsku Bratislavčanka Nataša Behinová, pôvodom z Nového Sadu. Súčasťou študentských akcií je aj blokovanie univerzít.
Behinová sa zúčastňuje aj na demonštráciách združenia Mier Ukrajine. Chodí na ne, lebo aj na Slovensku cíti ohrozenie demokracie.
"Srbsko má toho už dosť, naozaj dosť," hovorí študentka Milica Marjanović, ktorá za cyklokonvoj hovorí s médiami. "Chceme spravodlivosť pre ľudí a neskôr aj slobodu prejavu, slobodné médiá a stať sa demokratickou krajinou, akou chceme byť."
Jedným z cieľov protestov je podľa nej aj upriamiť pozornosť na nefungujúci systém a vládu. Nechce, aby ľudia v krajine žili ďalej "ako keby sa nič nestalo".
Zmeny a vplyv protestov na krajinu si všíma Irena Stojanović, ktorá len nedávno prišla do Bratislavy na výmenný pobyt. Ľuďia začal meniť aj spôsob premýšľania, myslí si.
"Napríklad to, ako sa na nás mladých pozerajú starší. Väčšina si myslela, že nás politika nezaujíma," myslí si Stojanovićová.
Vidia podobnosť so slovenskými protestmi
Akciu podporuje aj Cyklokuchyňa na Tyršovom nábreží. Pre účastníkov konvoja zaistila športové masáže, navarila im obed a ľudia do zbierky priniesli praktické veci, lekárnický sortiment a jedlo. Cyklisti si tak na zastávkach dopĺňajú zásoby. Večer z Bratislavy poputujú ďalej do Viedne.
"Spravíme im tu aj servis, dofúkame kolesá a opravíme defekty," hovorí Polina Drachenina, vysokoškoláčka, ktorá sa angažuje v Cyklokuchyni.
Akciu podporili aj vysokoškoláci z platformy Študentstvo za Otvorenú kultúru. Ráchel Rimarčíková hovorí, že srbských konškolákov obdivuje.
"To, čo robia, je veľká práca, nielen protest niekde na Balkáne," povedala. "Je to práca pre demokraciu a Európu, ktorá má byť lepšia a ktorú chceme aj my lepšiu."
Martin Ľavo z Báčskeho Petrovca vo Vojvodine vníma aj podobnosť so slovenskými protestmi, ktoré sa posledné týždne organizujú každý piatok.
"Mladí tu aj mladí v Srbsku protestujú pre to isté," hovorí Ľavo. "Srbsko sa chce totálne zbaviť ruského vplyvu a podobne to vnímam aj na Slovensku."
Ľavo sa do Bratislavy prisťahoval aj s rodičmi v roku 2019 a zo Slovenska neplánuje odísť.