V septembri ich vytopilo, prišli o príjmy z návštev, a keď sa schyľovalo k otvoreniu novej sezóny, prišla slintačka. Riaditeľ bratislavskej zoologickej záhrady MATEJ DOBŠOVIČ sa pripravuje s kolegami na najhoršie.
"Odhadujeme, že za prvý mesiac prídeme o 250- až 350-tisíc eur. Ak by sa to ťahalo štyri mesiace, čo je pomerne reálne, bude to okolo milióna eur," hovorí.
Riaditeľ dúfa, že straty im pomôže vykryť aj štát. Plány na tento rok však šírenie nákazy podľa neho nezastaví.
V rozhovore sa dočítate:
- v akom režime teraz zoo funguje,
- na ktorom mieste má vyrásť planetárium a zážitkové centrum vedy,
- ako nový riaditeľ „deplotizuje" výbehy,
- ako situáciu zvláda medveď Félix.
Dokedy bude zoo zatvorená?
To zatiaľ nevieme. Závisí od regionálnej veterinárnej a potravinovej správy. Rátame s tým, že keď prestanú pribúdať ďalšie ohniská, minimálne ešte štyri, päť týždňov potom budeme zatvorení.
Hovoríme teda o niekoľkých mesiacoch?
Možno o celej sezóne. My sme dúfali, že ohniská prestanú pribúdať, a nestalo sa tak. Teraz jedno pribudlo aj v Rajke, čo je pomerne blízko, takže čakáme v napätí.
Na aké zvieratá sa u vás môže nákaza preniesť?
Žirafy, ťavy, hrošíky, antilopy, kozy, ovce, takiny zlaté, zubry, jelene, muflóny, diviaky. Ide približne o 180 jedincov približne tridsať druhov zvierat.
Ak sa potvrdí infekcia, museli by ste všetky usmrtiť?
To nie je na našom rozhodnutí, ale na potravinovej a veterinárnej správe. V prípade vtáčej chrípky sa môže pre ohrozené druhy vydať výnimka, stať by sa tak mohlo aj v tomto prípade. Vzhľadom na závažnosť situácie však nevieme povedať, či by sa tak stalo. Pripravujeme sa na všetko.

Chodia vás hygienici pravidelne kontrolovať?
Sme stále v kontakte. Musím povedať, že čo sa týka bratislavskej krajskej správy, funguje to tu naozaj bez problémov. Dostávame všetko, čo potrebujeme.
Ako hodnotíte postup vlády proti šíreniu nákazy?
Toto by som nekomentoval. Nie je to niečo, čo by sme vedeli zhodnotiť, my sa pozeráme na to, ako to funguje tu, na úrovni komunikácie s krajskou správou. Pre nás je teraz najdôležitejšie - odhliadnuc od výpadkov príjmov -, aby sa k nám nedostala nákaza.
Nie je riskantné, že štát nechal prevážať možno aj infikovaný dobytok v odkrytých nákladiakoch až do Žiliny? Teda regiónu, kde zatiaľ ohnisko nevypuklo.
Ani toto nebudem komentovať. Mali by to riešiť politici a odborníci medzi sebou.

Spolieha sa na premiéra Fica
Aké opatrenia ste zaviedli?
Keď bolo známe ešte len podozrenie zo šírenia nákazy, zatvorili sme kontaktnú zoo, teda gazdovský dvor, kde sa ľudia stretávajú so zvieratami.
Hneď na druhý deň bolo potvrdené, že infekcia je aj na Slovensku, a tak sme zatvorili brány. Vnútrajšok zoo sa premenil na uzatvorený areál, ani ja tam teraz nemôžem vojsť, najskôr sa musím prezliecť a prezuť.
Dnu sa nedostanú ani autá, sú len špecifické výnimky, ktoré prechádzajú cez jeden vchod, kde máme dekontaminačnú linku. Sú v nej rohože s dezinfekciou a motorový mlžič, ktorým rozprašujeme dezinfekčnú látku na podvozok aj po bokoch auta.
Stravu, ktorú nám doteraz privážali do jedálne, nám začnú voziť v jednorazových obaloch, aby sme ju len prevzali na bráne. Jedlo budeme roznášať na rajóny, aby sme zamedzili kontaktu medzi pracovníkmi.