BRATISLAVA. Krčma Funus pri Horskom parku, ktorú si obľúbili ľudia z rôznych spoločenských vrstiev, je v dražbe za 2,8 milióna eur. Predáva ju realitná kancelária Slovakia Sotheby’s International Realty.
„Jedinečná investičná príležitosť," tvrdí realitka. Budova stará vyše 200 rokov sa podľa nej dá využiť na pokračovanie pôvodnej tradície, prestavať na luxusné bývanie či butikový hotel, alebo na priestor pre večierky a galériu.
Budova nie je pamiatkovo chránená, takže nový majiteľ by mal v jej úpravách voľné ruky.
Tkáč: Zložme sa na krčmu
Za zachovanie pôvodnej funkcie podniku začal po ohlásení predaja lobovať spoluzakladateľ finančnej skupiny J&T miliardár Patrik Tkáč.
Na facebooku rozpísal plán, aby si ľudia kúpili krčmu formou akcí. Peniaze by chcel vyzbierať cez fundraisingovú platformu. Súhlasiť by s tým museli majitelia a budovu predávať v aukcii.
Ak by sa záchranná akcia nepodarila, darcom by sa podľa Tkáča peniaze vrátili.„Ak sa skončí úspechom, vyrobím appku pre novovzniknutú komunitu," ohlásil.
Denník SME sa pokúšal s podnikateľom spojiť a zistiť, či už s plánom začal. Na otázky do uzávierky neodpovedal.
Alexandra Koricinová, ktorá je už vyše dvadsať rokov menšinovou spolumajiteľkou krčmy, hovorí, že ak by sa našlo desaťtisíc ľudí ochotných postupovať podľa Tkáčovho plánu, jedna akcia by vyšla na 280 eur.
„Keď započítame aj priateľov pána Tkáča, možno ani desaťtisíc ľudí by nebolo treba," komentuje Koricinová. Hovorí, že Tkáč ju zatiaľ neoslovil a ani sa s ním nikdy v krčme nestretla.
Od ohlásenia predaja sa začala šíriť obava, či to neznamená koniec Funusu. Krčma stojí v lukratívnej štvrti s vilami.
„To je na rozhodnutí nového majiteľa, takže bližšie sa k tomu vyjadrovať nebudem," hovorí Koricinová. „Stavať sa tu však určite dá."
Dúfajú, že ju nenahradia apartmány
Majiteľka predaj neľutuje, človek podľa nej niekedy musí spraviť „určitú čiaru za svojím životom". Budova patrila pôvodne fare a za socializmu štátu. Keď podiel kúpila Koricinová, budovu prebrala v zanedbanom stave.
„Dosť dlho sa tam nič neprerábalo, bola to totiž vyhlásená punkáčska krčma," opisuje. „Pre nás bolo prvoradým vymeniť toalety, ale nikdy sme nechceli, aby z toho bola nejaká extra nóbl reštaurácia, aby bola súčasťou koloritu toho, čím je."
Z okolia jej po ohlásenom predaji krčmy nechodí veľa reakcií.
„Uvažovalo sa aj nad tým, či by to nemohol kúpiť magistrát," hovorí mestská poslankyňa Katarína Augustinič, ale ten podľa nej nemá peniaze.
Mesto naposledy kúpilo bývalý erotický salón, dnes už bistro, v Sade Janka Kráľa. Primátor cenu zjednal z 2,1 na 1,4 milióna.
„Bola by škoda, ak by krčma zanikla," pokračuje Augistiničová, ktorá býva neďaleko. „Je to kultová krčma a starousadlíci z okolia, čo ju navštevujú, majú na to miesto neuveriteľné spomienky a sú z toho teraz veľmi nešťastní." povedala.
„Je to jedno z miest starej Bratislavy, ktoré majú skutočné génius loci. Preto Funusu prajem, aby aj naďalej zostal ikonou Bratislavy a miestom, ktoré spája ľudí naprieč generáciami," hovorí starosta Starého Mesta Matej Vagač.
Odkedy je tu Funus
Funus pôvodne vznikol ako hostinec na okraji Horského parku v medzivojnovom období za prvej Československej republiky.
Pôvodne išlo o jednoduchý hostinec s vonkajším posedením, kam prichádzali návštevníci z centra Bratislavy.
Bol vyhľadávaným miestom stretnutí bratislavskej smotánky, ale aj študentov a umelcov. Je tiež obľúbeným miestom stretnutí rodín s deťmi či cieľom vychádzok po Horskom parku.
Bývalý novinár a hovorca Boris Chmel podnik navštevoval v období Nežnej revolúcie. V tom čase to bola podľa neho v Bratislave najznámejšia krčma a miesto, ktoré bolo aj za bývalého režimu „priestorom stretnutí a voľnosti".
„Svoju atmosféru získala aj tým, že si to k nej človek musel vyšliapať peši,” spomína Chmel. „Hneď po ceste ste obchádzali aj budovu ústredného výboru komunistickej strany, čo je teraz ministerstvo zahraničných vecí, už to človeka nahnevalo, ale potom si to mohol vyšliapať do pekného prostredia."
Chmel bol v podniku naposledy v roku 2018. Páčilo sa mu, že ani po takom dlhom čase sa Funus veľmi nezmenil. Informácia o predaji ho prekvapila.
„Do zbierky za zachovanie krčmy by som prispel," hovorí. "Ale záležalo by, kto by za ňou stál a čo by z toho malo potom vzniknúť. Ak niečo iné, honosnejšie, takúto iniciatívu by som nepodporil."