Občianska iniciatíva Za zachovanie Polikliniky Tehelná. Autor: TASR
BRATISLAVA. Štát vyzvali, aby modernizoval bratislavskú polikliniku na Tehelnej, začlenil ju do systému poskytovateľov verejnej zdravotnej starostlivosti a predal ju samospráve za symbolické euro.
Požiadavky predniesol za iniciatívu Za zachovanie polikliniky Tehelná Pavel Šimove. Predtým vystúpil pred novinármi naposledy v roku 2022 ešte s vtedajším starostom Rudolfom Kusým.
Budovu vlastní ministerstvo hospodárstva. V roku 2022 ju chcelo predať za 14,7 milióna eur s DPH, záujem bol nízky. Potom začalo o kúpe rokovať s hlavným mestom, ale nedospeli k žiadnemu záveru.
„Kým nebudeme mať finálny návrh riešenia, ministerstvo nebude robiť žiadne predbežné závery ani komentovať prebiehajúce rokovania,“ odkázalo ministerstvo SME.
Naďalej vraj vyhodnocuje možnosti, ako využiť areál. Štát polikliniku vlastní od roku 1986.
„Požiadali sme ministerku (Denisu Sakovú), aby zohľadnila potreby občanov mať centrálnu polikliniku v obvode stavebného rozvoja, ktorý zároveň starne, ale nikto nepostavil náhradu,“ povedal pre TASR Šimove.
V článku sa dočítate:
- či naozaj nahradia polikliniku bytovky,
- ako sa do témy zapojil bývalý starosta Nového Mesta,
- čo bráni župe v investovaní do polikliniky.
V spádovej oblasti polikliniky sú mestské časti Nové Mesto, Vajnory a Rača.
Štátna akciovka, ktorá prevádzkuje zdravotnícke zariadenie, uisťuje, že sa nechystá obmedzovať zdravotnícke služby a poliklinika bude fungovať ako doteraz.
„Práve naopak, záujem lekárov o prenájom v budove polikliniky pretrváva a na naše potešenie sa rozširuje aj o odbory, ktoré zatiaľ v budove polikliniky neboli," tvrdí predstavenstvo akciovky Poliklinika Tehelná.
Na iniciatívu reagovalo aj Nové Mesto cez svoj účet na Facebooku. Ako prvé vyvracia informáciu, že by poliklinike hrozilo búranie.
Ministerstvo obrany má vraj záujem budovu zachrániť a zachovať zdravotnícke služby, aj pre miestnych.
„Mali sme záujem zhruba pred rokom, ale aktuálne má ministerstvo iné priority,“ informuje SME hovorca rezortu obrany Michal Bachratý.
V súlade s ohláseným zámerom by mal byť podľa mestskej časti aj nový návrh územného plánu zóny Tehelná. Aj do budúcna sa v ňom ráta s poliklinikou.
Súčasťou predvolebnej kampane už bola
Návrh nového územného plánu, ktorý mestská časť zosúladila s územným plánom hlavného mesta, by v zóne umožnil stavať byty. Nahradiť by mali aj časť budovy polikliniky.
Starosta Nového Mesta Matúš Čupka (Team Bratislava, PS, SaS) vylúčil, že by polikliniku nahradili bytovky.
„Dokopy by tu malo byť asi 46 bytov. Idea je taká, že by šlo o byty pre personál polikliniky,“ hovorí starosta.
„Zdôrazňujem, že o návrhu územného plánu sa verejne rokuje a ešte nie je nič schválené. Sme vďační za pripomienky, ktoré nám obyvatelia poslali a teraz ich vyhodnocujeme.”
Pripomienky úrad zbieral do 24. februára. Niektorí starší občania na čele so Šimove vyčítali mestskej časti, že o tom informovala len na webe.

Územný plán kritizuje aj bývalý starosta Nového Mesta Rudolf Kusý (nezávislý). Vo videu na facebooku hovorí o hrozbe, že poliklinika zanikne a nahradia ju byty.
„Nič nesprísnili, naopak, chystajú sa všetko zvoľniť,“ komentuje Kusý územný plán zóny Tehelná.
„Čakal som, že mestská časť povie - ideme to urobiť tvrdo na ochranu polikliniky a nestačí nám, že to bude definované ako zdravotnícke a sociálne zariadenie. Potrebujeme tu všeobecných a odborných lekárov.“ Obáva sa, aby v budove neboli aj plastickí chirurgovia.

„Ako sa má v územnom pláne napísať, že tam môže byť len nejaké konkrétne zdravotnícke zariadenie?“ oponuje Kusému novomestská a zároveň mestská poslankyňa Katarína Augustinič (Team Bratislava, PS, SaS). „Budú tam také ambulancie, po akých bude dopyt.“
Video bývalého starostu považuje za súčasť jeho pripravovanej kandidatúry. Poliklinika sa stala ústrednou témou predvolebnej kampane aj pred poslednými miestnymi voľbami v roku 2022.
Kusý mal podľa Augustiničovej tlačiť na odkúpenie polikliniky v roku 2022, keď bol starostom a ministerstvo predávalo budovu. „Pôsobil aj v strane Dobrá voľba, ktorej líder bol ministrom zdravotníctva, mohol lepšie využiť svoje kontakty."
Mesto ani župa vraj nemajú peniaze
„Budova je v žalostnom stave, lebo do nej štát investuje minimálne,“ hovorí novomestský poslanec Tomáš Korček (nezávislý), ktorý je tiež aj mestským poslancom.
Investičný dlh odhadol na tri milióny eur. „Ak by však mala poliklinika fungovať na úrovni 21. storočia, investície by sa dostali do desiatok miliónov eur,“ myslí si.
Snahy, na čele ktorých je Šimove, by podporil. Nemyslí si však, že by zdravotnícke zariadene utiahol 40-miliónový rozpočet Nového Mesta.
Okrem toho samospráve chýba know-how na manažovanie takýchto zariadení, dodala Augustinič.
Ak by mala kliniku prevziať samospráva, vie si to Korček predstaviť len v súčinnosti s magistrátom a župou. Tá podľa hovorkyne Lucie Formanovej nemá peniaze na odkúpenie a prevádzku polikliniky.
Župa by nedokázala zaplatiť ani opravu budovy, pretože investuje najmä do svojho majetku. Končí s opravami polikliniky v Karlovej Vsi a zdravotného strediska v Petržalke, ktoré vlastní.

Magistrát s mestskou časťou o kúpu polikliniky mali záujem, ale po zmene politického vedenia ministerstva po voľbách rokovania utíchli. Augustinič nemá informácie, že by mesto túto tému riešilo.
Šimove požaduje aj rozšírenie polikliniky o verejný denný stacionár pre seniorov. Nové mesto nič také v budove neplánuje, informuje Lukáš Laczko z miestneho úradu.