BRATISLAVA. Mestská nájomná agentúra Bratislavy rozširuje portfólio svojich služieb.
Ako informuje hovorca hlavného mesta Peter Bubla, okrem toho, že už druhý rok pomáha zlepšovať dostupnosť bývania pre rodiny a ľudí v bytovej núdzi, najnovšie v spolupráci s Bratislavským dobrovoľníckym centrom pomáha deťom z jednorodičovských rodín aj s doučovaním.
Mestská nájomná agentúra (MNA), ktorej činnosť zastrešuje Bratislavská organizácia bývania, pomáha ľuďom pri hľadaní dostupného a stabilného bývania, ale rovnako poskytuje benefity aj majiteľom bytov, ktorých odbremení od starostí spojených s prenajímaním.
„Vďaka tomuto projektu sme od začiatku jeho fungovania zabývali 23 rodín, čo predstavuje 82 ľudí a z toho až 42 detí,” priblížila riaditeľka MNA Laura Kovácsová.
MNA okrem stabilného bývania zabezpečuje aj sociálnu pomoc v spolupráci s tímom sociálnej podpory v bývaní zo Sekcie sociálnych vecí. Sociálne pracovníčky pravidelne navštevujú domácnosti a poskytujú im potrebnú podporu. „Klientmi MNA sú hlavne rodiny s nižším príjmom alebo matky samoživiteľky, pre ktoré sú ceny za podnájom v Bratislave privysoké napriek tomu, že robia, čo je v ich silách," poznamenal Bubla.
Ako dodáva, pre deti, ktoré sa takýmto spôsobom dostali napríklad z mestskej ubytovne do štandardného bývania, je dôležité, aby popri týchto zmenách mali aj možnosť podpory pri vzdelávaní. Preto im MNA v spolupráci s dobrovoľníkmi poskytuje doučovanie. BDC vedie program, v ktorom dobrovoľníci doučujú deti v krízových centrách a nízkoprahoch už deväť rokov.
„V tomto školskom roku máme v programe „Som tu pre teba“ 55 doučovaných detí z krízových zariadení aj chráneného bývania mesta. Novinkou je cielený rozvoj detí spoločenskými hrami v spolupráci s OZ Škôlkariq, ktoré sú súčasťou doučovania raz týždenne,“ vysvetľuje riaditeľka BDC Michaela Bagalová. V posledných rokoch pribudlo v programe viac detí s rôznymi poruchami autistického spektra, pre ktoré je individuálne doučovanie nevyhnutnosťou.
Projekt je od začiatku cielený na neúplné alebo sociálne odkázané rodiny, pričom dĺžka jeho trvania je na základe memoranda o spolupráci na dobu neurčitú.
„Hlavným cieľom projektu je vytvoriť rešpektujúci a kamarátsky vzťah medzi dospelým a sociálne znevýhodneným dieťaťom," doplnil Bubla s tým, že vďaka dlhodobej podpore detí pri doučovaní sa okrem kamarátstva obnovuje aj dôvera v dospelých. Deti si sekundárne zlepšujú známky a zažívajú pocit akceptácie.