Nové byty v Bratislave sa v posledných rokoch zmenšujú, ukazujú to dáta aj skúsenosti realitných kancelárií a developerov.
Za zmenšujúcou sa metrážou je najmä snaha developerov udržať záujem zákazníkov o novostavby napriek rastúcim cenám.
Pred dvadsiatimi rokmi mal priemerný byt v bratislavských novostavbách okolo 76 štvorcových metrov, dnes je to len okolo 52.
„Priemerná výmera bytu v projektoch JTRE sa líši podľa segmentu, aj v našom prípade však platí, že za desať rokov klesla zhruba o 10 percent," povedal hovorca developera JTRE Daniel Suchý.
„Kúpna sila obyvateľstva na Slovensku sa podľa štatistík takmer nezmenila od roku 2012. Náklady na bytovú výstavbu však áno, a to výrazne,“ hovorí predsedníčka Slovenskej komory architektov Nora Vranová.
„Do ceny jedného štvorcového metra sa premietajú zvyšujúce sa ceny stavebných materiálov a energií, cena práce, vyspelejšie technologické vybavenie domov, nedostatok vhodných pozemkov na výstavbu, najmä v Bratislave, ale aj zdĺhavý povoľovací proces,“ povedala.
Priemerný kupujúci si za svoje peniaze môže dovoliť čoraz menšiu plochu, pripomína Vránová, a trh na to len reaguje menšími bytmi.
Dá sa očakávať, že tento trend bude ešte pokračovať, zmenšovanie bytov má však svoju hranicu.
„Citlivejšie ako realitní investori to vnímajú ľudia, ktorí si byt kupujú na vlastné bývanie,“ povedal analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.
Tlak na nižšiu koncovú cenu
Celková plocha novopostavených bytov v Bratislave viditeľne klesá. Na grafe vytvorenom podľa údajov Štatistického úradu to vidno najmä po roku 2013. Celoslovensky pokles metráže nie je taký viditeľný.
Údaje firmy Bencont o predaných novostavbách ukazujú, že štruktúra bytov podľa počtu izieb sa posledných 10 rokov takmer nezmenila, takže sa to nedá vysvetliť tým, že by sa v Bratislave stavalo viac menších, jedno- či dvojizbových bytov, ako v minulosti. Developeri teda stavajú menšie byty.