ZDROJ: THE SLOVAK SPECTATOR/OSCAR BROPHY, ANDRES CRUZ
BRATISLAVA. Keď prišiel nigérijský futbalista v lete minulého roka na Slovensko, netušil, že o pár mesiacov nebude môcť prekročiť štátne hranice.
Do patovej situácie sa dostal pre problémy na cudzineckej polícii, ktorá ľuďom zo zahraničia už mesiace nevydáva termíny na predĺženie pobytu v krajine. Médiá na problém upozorňujú od leta a ani po vyše polroku nedošlo k uspokojivej náprave.
Registračný online systém vysoký nápor návštev nezvláda, je stále spomalený a zaplavujú ho aj boty, ktoré si cudzinci platia, aby mali istotu, že sa dostanú k termínu.
„Nejde len o nefunkčný systém, je tu celkovo aj problém s nedostatkom policajtov, ktorí sú schopní posudzovať žiadosti," komentuje programová riaditeľka Ligy za ľudské práva Miroslava Mittelmannová.
Cudzinecká polícia z kapacitných dôvodov nevie predĺžiť ani úradné hodiny alebo pridať extra dni navyše na vybavovanie žiadostí.
Mimovládka poskytovala v asistenčnom centre na Bottovej odídencom právnu pomoc. Centrum odbremeňovalo cudzineckú políciu, s činnosťou skončilo v septembri. Prevádzkoval ho bratislavský magistrát, ktorému ministerstvo vnútra hradilo značnú časť nákladov. Rezort prestal vyplácať peniaze koncom júla.
V článku sa dočítate:
- za koľko eur sa dá kúpiť bot sledujúci voľné termíny,
- ako dopadla kontrola policajnej inšpekcie na cudzineckej polícii,
- či krajská prokuratúra vydala upozornenie na nečinnosť štátnej správy,
- ako chce situáciu riešiť primátor Matúš Vallo.
Cudzinci žijúci na Slovensku preto majú problém dostať včas termín na vybavenie úradných záležitostí, ako napríklad predĺženie povolenia na pobyt, čo im komplikuje rodinný aj pracovný život.
Je to aj prípad Nigérijčana, ktorý o svojich ťažkostiach hovoril s denníkom SME, no chcel zostať v anonymite pre obavy z ďalšieho postupu úradov. Redakcia jeho celé meno pozná. Na Slovensko prišiel za ponukou futbalového klubu a tiež preto, že tu žila jeho snúbenica - Slovenka. Medzičasom sa zosobášili a čakajú spolu dieťa.
V rade čakali od tretej rána
Nigérijčan sa k voľnému termínu na cudzineckej polícii, kde si ľudia prichádzajúci na Slovensko z cudziny vybavujú povolenia na pobyt, dostal až v októbri na oddelení v Nových Zámkoch. Na bratislavskom oddelení totiž neboli dostupné termíny. Ani mesiac po odovzdaní dokumentov v Nových Zámkoch sa mu však úrady neozývali.
„Až keď im v decembri zavolala manželka, dozvedeli sme sa, že potrebujú ďalšie dokumenty," pokračuje Nigérijčan. Tak ako mnohí iní cudzinci, aj on opisuje problémy pri komunikácii s personálom cudzineckej polície v angličtine.
Aj keď do Nových Zámkov dodatočne poslali všetky požadované dokumenty, doteraz sa k dokladom o pobyte nedostal.
Pred pár dňami mu pritom vypršalo povolenie na pobyt v Španielsku, odkiaľ na Slovensko priletel. Nestihol si ho obnoviť, pretože bez slovenského povolenia na pobyt nemôže vycestovať z krajiny. Bez tohto povolenia sa cudzinec na Slovensku nemôže legálne zamestnať, študovať alebo si vybaviť kartu poistenca.
Nigérijský futbalista žiadal aj o trvalý pobyt na päť rokov, na ktorý má ako manžel Slovenky, občianky Európskej únie, právo.
„S manželkou sme šli aj na dni otvorených dverí na cudzineckej polícii v Bratislave, no ani nás tam nepustili k slovu, lebo vybavovali len tých, čo mali vopred dohodnutý termín," opisuje futbalista situáciu zo začiatku roka.
Na januárovú a februárovú akciu, ktorú opisuje, sa prišli pozrieť aj médiá. Úrad počas štyroch dní umožnil cudzincom vybaviť si rôzne typy žiadostí aj bez termínu. Cudzinci stáli pred dverami v mrazivej noci už od tretej rána, termín však dostala len časť z nich. Zvyšní mali smolu.
Dodatočné stránkové hodiny na všetkých oddeleniach cudzineckej polície na Slovensku budú ešte v termínoch 13., 20. a 27. marca.
Vyhostenie pre problémy s dokladmi žiadnemu cudzincovi zdržiavajúcemu sa na Slovensku nehrozí, kým trvá mimoriadna situácia vyhlásená pre vojnu na Ukrajine pred tromi rokmi. Nigérijčan sa na to však nechce spoliehať.