BRATISLAVA. V Bratislave sa ľudia už niekoľko dní sťažujú na sírnatý zápach. Šíri sa v Karlovej Vsi, Dúbravke, Rači a Novom Meste.
Niektorí sa obávajú, že by mohlo ísť o únik zemného plynu alebo jedovatého sírovodíku.
Hasiči a Slovenský plynárenský priemysel (SPP) prítomnosť spomínaných plynov vylúčili, hoci zdroj zápachu ani jeho presné chemické zloženie známe nie je.
Stav verejného ohrozenia úrady nevyhlásili.
Odobraté vzorky vzduchu odborníci analyzujú v Kontrolnom chemickom laboratóriu civilnej ochrany v Nitre. Výsledky meraní opakovane potvrdili, že zápach nie je škodlivý.
V článku sa dočítate:
- ako vyzeral ranný zásah hasičov na Kramároch,
- s akým predpokladom pracuje hlavné mesto a ministerstvo vnútra,
- aký zdroj zápachu identifikoval SHMÚ.
Detektor plyn nezachytil
Hasiči zasahovali v piatok približne o pol desiatej ráno na Višňovej ulici na Kramároch. Ľudia ich privolali pre zápach podobný ako pri unikajúcom zemnom plyne. Sírnatý zápach cítil aj reportér denníka SME, ktorý sa v tom čase nachádzal na mieste.
„Cítil som to už od križovatky s Bojnickou pri Jurajovom dvore,” hovorí pre SME Jozef Krajčovič, ktorý po Višňovej dochádza do práce.
Zápach na Kramároch, pre ktorý v piatok zasahovali hasiči, tu podľa Krajčoviča cítiť od začiatku týždňa. Tento týždeň ich pre podozrenie z úniku zemného plynu vraj na chvíľu aj evakuovali z pracoviska.
Detektor hasičského zboru nepotvrdil, že by bol zdrojom zápachu unikajúci plyn. Rovnakú informáciu médiám komunikuje aj SPP, ktoré v tejto súvislosti prijalo už stovky hlásení.
Hasiči v piatok zasahovali aj na Púpavovej v Karlovej Vsi a Sliačskej ulici v Novom Meste. Rovnako ani v týchto mestských častiach sa nepotvrdil únik zemného plynu.
Ani Istrochem, ani kanalizácia
Medzi ľuďmi sa šíri obava, že pôvodcom zápachu by mohol byť údajný únik jedovatého sírovodíka v areáli Istrochem. Informáciu šírila mestská časť Dúbravka na svojom oficiálnom účte na facebooku, rovnako aj mesto Stupava.
V skutočnosti nešlo o sírovodík, ale chlór. Plyn unikol z tlakovej nádoby počas výkopových prác a zasiahol šiestich robotníkov. Mužov hospitalizovali, neboli však vážne zranení.
„Zápach šíriaci sa viacerými mestskými časťami hlavného mesta a udalosť v priemyselnom areáli, pri ktorom v stredu do ovzdušia unikol chlór, spolu nesúvisia,” uvádza krajský hovorca hasičského a záchranného zboru Štefan Koči.
Národná monitorovacia sieť kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) nezaznamenala v stredu zvýšené koncentrácie monitorovaných znečisťujúcich látok v Bratislave.
Zdrojom zápachu nie sú ani verejné kanalizácie, pre SME to potvrdil hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Matúš Stračiak. Zápach z kanalizácie sa podľa neho nedá zameniť so zápachom zemného plynu.
"BVS v uvedených lokalitách neeviduje žiadny problém s odvádzaním odpadových vôd od producentov. V prípade, ak by sme takýto podnet zaznamenali, bezodkladne ho preveríme a v prípade potreby zjednáme aj nápravu," avizuje Stračiak.
Zapáchajúcu látku asi prevážal vlak
Hlavné mesto pracuje s predpokladom, že za zápachom by mohol byť odorant, teda zapáchajúca látka pridávaná do palivových plynov.
„Táto látka má silný a výrazný zápach aj pri extrémne nízkych koncentráciách. Je neškodný pre ľudské telo a nespôsobuje žiadnu škodu na ľudskom zdraví,” uvádza hovorca mesta Peter Bubla.
Aj ministerstvo vnútra pracuje s predpokladom, že za zápachom môže byť látka, ktorú opisoval Bubla. Vo svojom stanovisku píšu o tetrahydrotioféne. Odorant je zdraviu nezávadný, má sírnatý zápach a primiešava sa aj do zemného plynu.
„Pokiaľ však majú obyvatelia akékoľvek podozrenie, že dochádza k úniku nebezpečných látok, je vhodné kontaktovať niektorú z tiesňových liniek 150 alebo 112. Pre citlivejšie osoby môže byť silnejší zápach stimulantom. V takom prípade by sa mali riadiť odporúčaniami zdravotníkov,” informuje rezort vnútra.

V Karlovej Vsi, Dúbravke a Lamači sa ako pôvodca zápachu identifikovala látka prepravovaná pravdepodobne po železnici, informovala TASR riaditeľka úseku kvality ovzdušia SHMÚ Veronika Mináriková.
Zápach z prevážanej látky sa mohol podľa odborníčky zdržať dlhšie aj vďaka poveternostným podmienkam a anticyklonálnemu počasiu, ktoré v meste teraz prevláda.
Zápach sa v Novom Meste koncentruje na Kramároch, Bielom Kríži a Račianskej ulici. Lokality susedia so železnicou. Na sírnatý pach sa sťažovali aj v Rači, cez ktorú tiež vedú koľaje.