SME

Primátor Vallo: Prezident už uznal, že Bratislava nie je bublina

Premiérovu rétoriku voči Ukrajine odmieta.

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo.Primátor hlavného mesta Matúš Vallo. (Zdroj: SME - Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MATÚŠ VALLO na zhromaždení Slovensko je Európa odsúdil návštevu premiéra Roberta Fica v Moskve, ako primátor je odkázaný na spoluprácu s jeho vládou.

Aj s Ficom však zažil momenty, keď šla politika bokom a našiel v ňom partnera pri riešení krízových situácií. Naposledy sa tak stalo pri septembrových povodniach.

"Deň pred prílivom najväčšej vody nám položil otázku, ktorá bola absolútne presná: Môže vám štát nejako pomôcť? Povedali sme, čo potrebujeme, bolo to vecné a zabudli sme pri tom aj na určité politické čiary. O toto sa budem usilovať ďalej, lebo inú možnosť nemáme," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Nebojíte sa túto zimu vy alebo vaši blízki chodiť centrom mesta po zotmení?

Nemám strach a často sa po Bratislave pohybujem po zotmení. Napriek tomu, že Bratislava je a zostáva jedným z najbezpečnejších miest Európskej únie, chápem, že pocitová bezpečnosť sa môže zdať v posledných mesiacoch ohrozená.

Chaos, ktorý predvádza vláda, silné reči našich politikov a agresivita na sociálnych sieťach sa preniesli aj do našich ulíc, a netýka sa to len Bratislavy. Aj z môjho okolia počúvam, že ľudia majú kratšiu zápalnú šnúru a konfliktov aj vo verejnom priestore pribúda.

Druhým fenoménom, na ktorý nemôžeme zabúdať a zhodne sa na ňom určite aj väčšina starostov, je to, čo priniesla novela trestných zákonov. Veľmi nešťastným spôsobom zväčšila počet malých krádeží tovaru z obchodov. Vidíme to aj na tom, ako sa takýmto tovarom zapĺňajú záložne.

SkryťVypnúť reklamu

Na maskovaný gang, ktorý tu vyčíňal počas zimných mesiacov, polícia reagovala až po upozornení médií. Občanom však nekomunikovala dostatočné množstvo informácií, cez sociálne siete si preto ľudia šírili informácie o tom, ktorým miestam je lepšie sa vyhýbať, ako sa brániť a podobne. Bola na tom komunikácia medzi mestom a políciou lepšie?

Vyčíňanie takýchto gangov sme zažívali v meste aj v 90. rokoch a už nikdy viac ho tu nechceme zažívať.

O gangu sa naša mestská polícia dozvedela až z médií a veľmi podobné to bolo aj v štátnej polícii. Následne som mal veľmi rýchlo po medializovaných správach stretnutie na úrovni krajského riaditeľstva štátnej polície, kde ma ubezpečili, že problém berú veľmi vážne.

Aj z našej komunikácie bolo zrejmé, že v riešení tejto veci boli oveľa ďalej, ako boli ochotní priznať vzhľadom na to, že prebieha vyšetrovanie a nemohli verejne hovoriť o všetkých skutočnostiach.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... 90. roky sú späť? Gang útočí na ľudí v uliciach Bratislavy (31. 1. 2025)
Počúvajte v appke SME alebo cez Apple, Spotify a RSS.
 

V spolupráci s developermi je mu vzorom Viedeň

Pred dvoma týždňami zomrel na následky bitky človek bez domova pred nákupným centrom Nivy. Podozriví sú podľa polície členovia SBS. Ste ako primátor ochotný využiť svoju autoritu a zatlačiť na súkromný sektor, aby pristupoval ku všetkým občanom rovnako dôstojne?

Pre nás je úplne základná vec, že Bratislava sa okrem iných stará aj o tých najzraniteľnejších. Táto doba je komplikovaná a na tých slabších sa zabúda, či už sú to ženy, dievčatá, príslušníci kultúrnych menšín alebo aj ľudia bez domova.

Na magistráte máme sekciu sociálnych vecí, ktorú sme vytvorili a ktorá tu pred rokom 2019 neexistovala. Dnes má dostatok ľudí, ktorí sa zaoberajú aj pomocou pre ľudí bez domova, ale venujú sa aj mládeži, ktorá je tiež súčasťou problému na Mlynských nivách. Máme veľmi dobré vzťahy aj s organizáciami, ktoré pracujú s ľuďmi bez domova, bez ktorých by sme v tomto meste nevedeli fungovať.

Moji kolegovia komunikovali aj s prednostom hlavnej stanice, keďže sme dostávali podnety, že aj tu dochádza k nevhodnému správaniu bezpečnostnej služby k ľuďom bez domova. Treba ale povedať, že ani my ako mesto, ani mestská polícia nemá oprávnenie kontrolovať činnosť žiadnej SBS a táto kompetencia patrí výhradne policajnému zboru.

Absolvoval som aj stretnutie s prezidentkou Policajného zboru a bavili sme sa, akým spôsobom štát reguluje esbéeskárov. Nie je to prvý raz, čo máme signály, že bezpečnostná služba proti niekomu tvrdo zasiahla - a tým nemyslím len príslušníkov menšín a ľudí bez domova.

Rozprávali sme sa aj o kontrolách v podnikoch a o tom, kde sa drogy v Bratislave skutočne predávajú a že na to netreba chodiť do klubu na diskotéku. Tie razie v kluboch sú z tohto pohľadu zbytočné.

Čo sa Nív týka, dospeli ste aj ku konkrétnym riešeniam? Organizácia Vagus navrhla napríklad vyhrievané stany, aby sa ľudia bez domova nemuseli chodiť v zime zohrievať len do nákupných centier.

Aj tento rok máme aktivovaný zimný protokol a prepravnú službu pre ľudí bez domova, vďaka ktorej sa dostanú na miesta, kde môžu prenocovať v teple a bezpečí počas mrazivého počasia.

Vybudovali sme zimný krízový nocľah pozostávajúci z vyhrievaných stanov, ktorý je určený pre stálych klientov nocľahárne Depaul, čím sme rozšírili jej kapacitu pre ďalších ľudí bez domova, ktorí tam môžu nájsť útočisko počas zimy.

Našu mestskú políciu sme naučili komunikovať s ľuďmi postihnutými stratou domova a v zime im v prípade potreby môžu poskytnúť spací vak alebo karimatku, čo im počas mrazov v noci môže zabezpečiť prežitie.

Súvisiaci článok Ľudia z Ukrajiny, bez domova aj Rómovia hovoria o terore partie z SBS z nákupného centra Čítajte 

Do Bratislavy chodia ľudia bez domova zo všetkých krajov a miest Slovenska, keďže je tu najväčšia koncentrácia služieb, hoci podľa odborníkov stále nedostatočná. Podieľa sa na poskytovaní služieb aj štát?

Toto je večná téma. Na mojej úrovni s ministerstvom sociálnych vecí o téme nekomunikujeme, ale medzirezortné a medziodborové komunikácie medzi mojimi kolegami z magistrátu a z ministerstva prebiehajú už veľmi dlho.

Na ministerstve teda túto tému vnímajú, otázkou je, či jej dávajú dostatočnú finančnú prioritu.

K ukončovaniu bezdomovectva prispieva aj cenovo dostupné bývanie. Je stavanie bytov pre nízko a priemerne zárobkové skupiny prioritou mesta?

Rozvoj bývania je jednou z mojich kľúčových tém, preto sme v meste založili sekciu bývania, ktorá tu predtým tiež nebola. Predstavili sme aj materiál Koncepcia mestskej bytovej politiky 2020 - 2030.

Bratislava dnes vlastní približne 860 bytov, čo je veľmi málo na to, aby sme mohli riešiť problém s bývaním. Čakacia lehota na byt je približne sedem rokov. Spravili sme však kroky na to, aby sme ich mali viac.

O niekoľko mesiacov bude mať mesto o 103 mestských nájomných bytov viac, budú to vôbec prvé mestské byty postavené za posledné desaťročia. Budú v nich aj byty pre reštituentov.

Máme rozpracovaný projekt bytového domu na Šintavskej vo Vrakuni s 35 bytmi, začíname aj výstavbu na Terchovskej, kde bude 82 bytov. Na Lide dostane mesto za zmenu územného plánu od developera 98 bytov. V najbližších rokoch zaznamenáme teda 50-percentné zvýšenie mestského bytového fondu.

Takýmto spôsobom riešime aj problém reštitučných bytov, kde v súčasnosti reštituentom doplácame rozdiel medzi komerčným a nekomerčným nájomným, lebo nám to tak ukladá zákon.

Analytik zo spoločnosti Bencont Investments vníma problém bytovej krízy v Bratislave v tom, že hoci v meste stále pribúdajú nové byty, nepokrývajú dopyt nižšej a strednej vrstvy. Stavia sa teda skôr pre bohatších. Ako do toho môže zasiahnuť mesto?

Päťdesiat kilometrov od nás leží Viedeň, ktorá je v manažovaní bytov najlepšia na celom svete. Až 62 percent ľudí tam býva v prenajatých bytoch.

Naše mesto núti developerov vytvárať pri stavaní bytov mix - časť bytov je určená na predaj, časť na chránené alebo komerčné nájomné bývanie. Prepájanie drahších bytov so štartovnými bytmi pre mladých a pre tých, ktorí sú v núdzi, je správne.

Na Slovensku nás obmedzuje zákon. Snažíme sa s tým pracovať tak, že komunikujeme s veľkými nadnárodnými spoločnosťami, ktoré tu chcú stavať nájomné byty.

O jednom takom projekte komunikujeme aj s rakúskou spoločnosťou. O výstavbe štátnych nájomných bytov komunikujeme s Agentúrou štátom podporovaného nájomného bývania.

Súvisiaci článok Študentov trápi ubytovacia kríza. Kancelárie si prerábajú na izby, nocujú aj v robotníckych ubytovniach Čítajte 

S vládou komunikuje, aj keď sa za ňu hanbí

Vláda Roberta Fica vás vníma ako spojenca Progresívneho Slovenska, ktoré si premiér vybral ako svojho hlavného politického súpera. Nemáte pocit, že tým mesto vo vzťahu k štátnym orgánom trpí?

PS je naším veľmi dobrým koaličným partnerom, ale máme vlastnú mestskú stranu Team Bratislava.

Mojou povinnosťou je urobiť pre Bratislavu maximum a o to sa usilujem. To ale nič nemení na tom, že svoj občiansky názor vyjadrím vždy, keď cítim potrebu alebo sa ma niekto spýta na moje hodnoty.

Uchádzam sa o spoluprácu s akoukoľvek vládou, aj tou súčasnou, nielen pre to, že mi to vyplýva z mojich kompetencií, ale pre to, že je to jediná cesta, ako robiť Bratislavu lepším mestom.

Platí to aj napriek tomu, čo z vašej strany zaznelo na proteste, kde ste sa veľmi jasne vymedzili voči premiérovej návštevy Moskvy?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB7V6 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Matúš Vallo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  2. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  6. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  7. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  8. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  4. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  8. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 14 003
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 8 571
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 4 787
  4. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 4 591
  5. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 3 488
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 200
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 733
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 546
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 27 979
  2. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 16 321
  3. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 11 398
  4. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú. 10 704
  5. Juraj Kumičák: Atrapa 7 691
  6. Daniel Guľaš: Drony nad Moskvou: Úderný zásah do ruskej ekonomiky 7 024
  7. Otilia Horrocks: Kto je tu vlastne podozrivý? Matovičovci, ktorí zverejnia mená — alebo tí, čo mlčia? 6 024
  8. Oskar Kaman: Parkovacia politika Magistrátu zlyháva. 5 427
  1. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  2. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  3. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  4. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  5. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  6. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  7. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  8. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
SkryťZatvoriť reklamu