Roztlieskavačky Artmedie sa po prvý raz pred divákov postavili v poslednom zápase Petržalky v uplynulom ročníku futbalovej súťaže.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Na skúške v kádri majstrovského Slovana Slovnaft Bratislava je odchovanec košického hokeja Kristián Kováč, ktorý naposledy obliekal dres maďarského tímu Dunaújváros AC. Vo farbách Slovana odohral 24-ročný krídelník dva zápasy v Žiline, kde dal aj jeden gól, a jeden zápas proti Wolfsburgu. O jeho ďalšom zotrvaní v tíme by sa malo rozhodnúť do konca týždňa. "Zatiaľ sa mi prostredie v bratislavskom klube páči. Som na skúške, chcel ma vidieť tréner Augusta. Teraz je na mne, aby som ho presvedčil, že do mužstva patrím. Verím, že sa tak stane. Potešilo by ma, keby som nasledujúcu sezónu strávil práve v tomto klube," povedal Kristián Kováč, ktorý dlhé roky pôsobil v Košiciach.
Práve východoslovenskému tímu patria aj práva na tohto hráča a ak by chcel Kováč prestúpiť do Slovana, museli by sa dohodnúť vedenia oboch celkov. "Isté je, že by sa kluby museli dohodnúť na odstupnom," hovorí Kováč, ktorý počas kariéry obliekal aj dres Victoriaville Tigres v QMJHL, českého Kladna či prvoligových tímov z Prešova a Trebišova. (sita)
Každý futbalový klub potrebuje svojich fanúšikov. Tých, čo sa prídu na zápas pozrieť iba občas, ale hlavne tých, ktorí stoja pri svojom tíme aj vtedy, keď sa nedarí. Takýto "skalní", čo držia palce Artmedii Bratislava, vytvorili oficiálny fanklub s názvom šuTrs. Od mája tohto roka funguje ako občianske združenie a jeho cieľom je podpora športu v Petržalke.
Nie je jednoduché vymyslieť pre fanklub názov, ktorý ho vystihuje. "Takmer celá Petržalka je postavená na štrkopiesku, čiže hovorovo na "šutroch". Pretože Petržalka, pôvodne Engerau, bola ostrovom, okolo ktorého sa budovali protipovodňové kanály Dunaja. Navyše tu kedysi bolo štrkovisko, z ktorého ju bolo celú vidieť. Preto sme si hovorové slovo šuter požičali aj do názvu klubu. Nápad s veľkým T v názve vznikol pri tvorbe grafického návrhu loga," vysvetľuje Martin Rinčo, člen výkonného výboru fanklubu, ktorý by chcel vždy povzbudzovať slušne a nerobiť svojmu klubu hanbu. "Chceme zabávať seba aj ostatných ľudí na štadióne. Aby prišli aj vtedy, keď sa klubu bude menej dariť. Lebo potlesk si zaslúži aj súper, ak je lepší."
Roztlieskavačky začínali pri oslave titulu
Žiadnemu správnemu fanklubu by nemali chýbať roztlieskavačky. Má ich aj petržalský fanklub šuTrs. Hovoria si Rocks cheerleaders a sú to dievčatá vo veku od 15 do 20 rokov. Slovo cheerleader vzniklo ako zloženie dvoch slov. Cheer znamená povzbudzovať, vítať, ale tiež pokrik, leader označuje toho, čo vedie, riadi či diriguje.
"Chceme oživovať atmosféru futbalových zápasov a iných športových akcií v Petržalke. Náročnosť prípravy sa v mnohom vyrovná tréningu v klasických športoch. Pohyby rukami, skoky a výkopy, ľudské pyramídy či tanečné a akrobatické prvky treba poriadne natrénovať," hovorí Lucia Stuchliková.
Dievčatá z Rocks cheerleaders sa po prvý raz pred divákov postavili v poslednom zápase Artmedie v uplynulom ročníku futbalovej súťaže, po ktorom prepukli oslavy titulu. Nechýbali ani na Tehelnom poli na nezabudnuteľnom stretnutí Petržalky v Lige majstrov s Celticom Glasgow. (slo)