BRATISLAVA. „O tomto sme hovorili. Raz dôjde k tomu, že niekoho zbijú na smrť. A to sme povedali aj vagusákom," hovorí Rómka Maja, ktorá už čelila vyhrážkam a agresívnemu správaniu členov bezpečnostnej služby nákupného centra Nivy.
Dvaja robotníci z Ukrajiny, Anna, ktorá prespáva v squate (prázdna alebo nevyužívaná budova obývaná ľuďmi), Peter v bytovej núdzi, Dano s monoklom a Jozef, ktorý pracuje vo fabrike za mestom, mlčky prikyvujú pomedzi šluky z cigariet.
Sedia pred vchodom do nákupného centra a rozprávajú o skúsenostiach s SBS, ktorá ich tam vraj bije už tri mesiace. Združenie Vagus vie o probléme rok.
Rozruch v skupine vyvolalo úmrtie Ukrajinca bez domova z minulého týždňa. Podľahol zraneniam z bitky. Polícia vyšetruje, kto stál za útokom.
V médiách sa objavila informácia, že by to mohli byť práve členovia bezpečnostnej služby alebo policajti. Úrad inšpekčnej služby, ktorý prípad preveroval, druhú možnosť vylúčil.
Policajti sú však podozriví z porušenia zákona a interných predpisov. Úrad proti nim začal trestné konanie pre zneužitie právomoci.
Prípad znepokojil aj veľvyslanectvo Ukrajiny, podľa ktorého mohla byť dôvodom násilia aj príslušnosť k etnickej skupine. Odôvodňuje to šírením protiukrajinských nálad v spoločnosti.
Úrad inšpekčnej služby podozrenie odmieta.
Denník SME nezverejňuje mená ľudí, ktorí rozprávali o skúsenostiach s SBS, hoci ich pozná. Viacerí spomínali, že im zobrali občianske preukazy a bezpečnostná služba ich mená pozná, chcú sa teda vyhnúť pomste.

Na kamery si dávajú pozor
Identita mŕtveho je stále neznáma. Zomrel 31. januára v ružinovskej nemocnici, deň po tom, ako ho skoro ráno našla mestská polícia. Dobitý ležal pred holičstvom pri križovatke Karadžičovej a Mlynských nív.
Deň predtým zrejme kradol v prevádzkach nákupného centra. SBS ho prvýkrát prichytila popoludní, prišlo sa na to, že muž má na sebe kradnuté oblečenie.
Do príchodu policajnej hliadky ho zadržali a podľa nákupného centra bol "bez akejkoľvek ujmy odovzdaný polícii".
V ten istý deň pred jedenástou večer zasahovala SBS kvôli mužovi znova. Pokúšal sa vraj dostať do jednej z gastroprevádzok. Bezpečnostná služba znova privolala políciu a odovzdala jej muža "opäť bez akejkoľvek zdravotnej ujmy".
Nákupné centrum má aj videá, záznamy odovzdalo polícii.
Dana zbili v nákupnom centre už niekoľkokrát. Naposledy len pred pár dňami. Na tvári má ešte čerstvý fialový monokel a na rebrách podliatiny. Má 26 rokov.
"Vzali si ma dovnútra k sebe do kabínky, kde ma napadli. Vždy si dávajú špeciálne bacha na to, aby to nebolo na kamere," hovorí.
Na otázku, čo ich vyprovokovalo, sa uškrnie. "Neviem. To, že behám hore-dole asi."
Viacerí v skupinke sediacej pred vchodom sa začnú prekrikovať. Zmieňovanú kabínku dôverne poznajú. "Tu dole ti len škaredo vynadajú, na záchode ťa dofackajú, a keď ťa dotiahnu do kabínky, vyzerá to, ako keby ťa šli vyprevadiť, ale potom tam dostaneš bitku."
Boja sa, len keď tam sú „oni"
Peter o útokoch písal e-mail hovorkyni nákupného centra Beate Móriovej. Ničoho sa nedovolal. Snažil sa osloviť aj šéfa zmeny, ale vraj ho odbil medzi dverami.
Móriová SME na otázky neodpovedala priamo, do odpovede skopírovala vety zo stanoviska zo začiatku dňa.
"Naším primárnym záujmom je vždy najmä bezpečnosť a komfort našich návštevníkov. (...) Denne dostávame nemálo podnetov od našich návštevníkov, ktorí veľmi negatívne vnímajú frekvenciu výskytu ľudí bez domova (...)," píše sa v odpovedi.
Najčastejšie sa opakujúcim problémom je užívanie alkoholu a drog na verejnosti, hluk a drobné krádeže.

"S jedným kamarátom som išiel do nemocnice do Ružinova, lebo mu polámali rebrá, keď ho tu dokopali," hovorí Peter. Obrátil sa aj na políciu. Nepríjemná skúsenosť ho odradila.
"Keď mi tu raz bili štyroch kamarátov, išiel som za policajtmi, čo sedeli dole. Povedali mi, že to idú preveriť, keď však vyšli za esbéeskármi, len si s nimi zapálili cigaretku," opisuje.
Peter s Jozefom boli aj svedkami útoku policajta na 18-ročného rómskeho chlapca.
Denník SME sa polície pýtal, čo robí pre to, aby sa na ňu s dôverou obracali aj sociálne slabší a príslušníci menšín.
"S vami opisovanou situáciou sa policajti v praxi nestretávajú, naopak, občania sa na policajtov denne, prakticky stále s dôverou obracajú, a to bez rozdielu," tvrdí hovorkyňa policajného prezídia Martina Sláviková.
Jozef podozrieva SBS nákupného centra z rasizmu. Tiež od nich schytal zopár úderov. Nie je pritom bez domova, ale je Róm. Do Bratislavy sa prisťahoval len nedávno, za prácou vo fabrike. Jozef má 21 rokov.
"Stalo sa to, keď som hore čakal na sestru. Sedel som na stoličke a zrazu ku mne prišli traja esbéeskári. Pýtali sa ma, čo tu robím, povedali mi, že som Cigán vyje...ý a bezdomovec," hovorí.
Jozefa pritom v ten deň čakal pohovor do roboty.
"Vzali si ma k sebe do miestnosti, kde nie sú kamery, hore, ako je Niké. Tam ma zmárovali. Jeden si to kameroval a druhý ma dal do páky. Kričal som o pomoc a nikto nič," pokračuje ďalej.
Maja dodáva, že sa to netýka všetkých pracovníkov bezpečnostnej služby, ale len konkrétnej zmeny, troch mužov, ktorým sa vyhýbajú. Keď robia, Peter sa neodváži ísť ani do Lidla na nákupy.
"To, že je niekto na ulici, fetuje, hocikto, je to človek. Správaj sa k nemu ľudsky, nemáš právo naňho dvíhať ruku a ubližovať mu," komentuje Maja.
Hovoria o tom už rok
Alexandra Kárová zo združenia Vagus nákupnému centru navrhovala aj špeciálne školenie, kde by zamestnancov vyškolili na prácu s agresívnymi ľuďmi bez domova a krízovú komunikáciu.
"Povedali nám však, že majú na to vlastné školenia a vyriešia to všeobecným dohovorom," hovorí.
Keď si s kolegami spätne čítali hlásenia z denného centra, kde môžu ľudia bez domova v meste tráviť čas, viackrát sa opakovalo, že klienti boli svedkami, ako SBS bila ľudí z Ukrajiny.
Riešila aj prípad muža, ktorému SBS vybila zub, keď mu kopali do hlavy a brucha. Dôvodom bolo, že pod vplyvom alkoholu zaspal v nákupnom centre. Konfrontovali s tým vtedy aj vedenie nákupného centra na spoločnom stretnutí.
"Chceli, aby všetci tí ľudia podali trestné oznámenia, lebo sa to vraj veľmi ťažko dokazuje z kamerových záznamov. Na to sme im povedali, že títo ľudia sa boja jednak a tiež prípadných následkov po podaní trestného oznámenia," hovorí Kárová.

Nákupné centrum sa proti vyjadreniam Vagusu ohradilo.
"So združením Vagus sme sa niekoľkokrát snažili o konštruktívny dialóg, o to viac nás mrzí ich reakcia. Proti ich obvineniam sa dôrazne ohradzujeme a privítali by sme pokračovanie diskusie," píše centrum na facebooku. Pod príspevkom vyplo komentáre.
Vagus s inými nákupnými centrami takéto skúsenosti nemá. Vivo ich samo oslovilo so žiadosťou o pomoc s ľuďmi bez domova.
"V nákupných centrách sa zdržiavajú, lebo tam môžu ísť na toaletu, majú tam čistú vodu, vedia si tam nabiť telefón, najedia sa alebo si radi posedia v kníhkupectve, kde si čítajú," hovorí riaditeľka Vagusu.
Riešenie, ktoré by všetkých týchto ľudí presunulo niekam inam, podľa Károvej nie je. Mesto ani štát ho neponúkajú. Nápomocné by mohli byť napríklad vyhrievané stany, kde by ľudia vedeli prečkať zimu.
Hlavné mesto spolufinancuje sociálne služby krízovej intervencie.
„Agresívna rétorika politických elít voči konkrétnym ľuďom a skupinám ľudí si vyberá svoju daň aj vo fyzickom priestore," povedal hovorca mesta Peter Bubla. "Už dlhší čas registrujeme väčšiu mieru agresie v medziľudských vzťahoch, čo sa prejavuje aj v množiacich sa konfliktoch, na ktoré spravidla doplácajú tí najslabší."