Slovnaft nie je najideálnejším susedom, ale všetci si už zvykli. Rovnako aj starosta bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice ROMAN LAMOŠ, ktorý je v jednej strane s primátorom mesta Matúšom Vallom.
Starostu viac trápi prístup štátu k ochrane detí. Doteraz nedostal žiadne usmernenie k tomu, čo má robiť v prípade bombových hrozieb. Neupokojilo ho ani riešenie, s ktorým prišiel minister vnútra.
„Nie som bezpečnostný analytik, spýtam sa len ako laik: Ako zabráni kamera na vstupe do školy, aby niekto neprišiel s nožom v ruke alebo so zbraňou a spôsobí to, čo sa stalo v Spišskej Starej Vsi?" pýta sa.
V rozhovore sa dočítate:
- aký má starosta postoj k zámeru výstavby spaľovne v Slovnafte,
- kto odstráni 200-tisíc ton odpadu z čiernej skládky za Biskupicami,
- kedy bude električka do Biskupíc.
Zavádzate po útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi na školách bezpečnostné opatrenia?
Bezpečnosť detí je prvoradá. Na školách sme spravili určité opatrenia, ktoré nebudem komentovať, aby sme niekomu nedali návod. Prečo však museli vyhasnúť dva ľudské životy, aby sa o tom začalo hovoriť?
U nás v Biskupiciach sme riešili krízovú situáciu naposledy pred Vianocami, keď na niektoré naše základné školy prišli výhražné e-maily. Komunikovali sme s políciou a podľa ich pokynov prehľadávali budovu školy. Vtedy neprišli zo strany štátu žiadne vyhlásenia, ani sem nikto neprišiel na vládnej limuzíne, aby spravil tlačovku. Neprišlo ani k vyhodnoteniu, či prišli hrozby zo Slovenska, zahraničia alebo či ide o kybernetický útok. Museli sme sa s tým vyrovnať sami.
Minister vnútra avizoval nákup kamier. Upokojuje vás to?
V prípade, že budú akékoľvek prvky z externých zdrojov namontované na našich školách a pomôžu, tak áno. Otázkou je, kto to bude inštalovať, či to zapojí do siete školy, alebo mestskej, či štátnej polície a najmä, kto pri nich bude sedieť. Máme tu stovky, možno tisíce základných škôl. Alebo ide o opatrenie na spätné vyhodnocovanie situácií? Nie som bezpečnostný analytik, spýtam sa len ako laik: ako zabráni kamera na vstupe do školy, aby niekto neprišiel s nožom v ruke alebo so zbraňou a spôsobí to, čo sa stalo v Spišskej Starej Vsi?
V Spojených štátoch k útokom dochádza aj napriek tomu, že majú v školách rámy na detekciu kovov. Čo od štátu vlastne očakávate?
Čakal by som usmernenie. Teraz môžete len uzavrieť školy a poslať deti domov, podľa zákona sa nedá prejsť na dištančné vyučovanie ako počas pandémie. Platí povinná školská dochádzka a dieťa musí navštevovať budovu školy. Neviem si predstaviť ani to, že by štát každé ráno vysielal policajnú hliadku pred školu, aby stála pri vstupe. Paralyzovalo by to krajinu. Zažili sme to minulý rok v lete, keď boli nahlásené hrozby po celej Bratislave a chýbali hliadky na ulici, lebo prehľadávali školy.
Keď príde takýto mail, problémy tvorí najmä žiakom prvého stupňa, ktorých nemôžeme len tak poslať domov, lebo nie vždy majú rodičia možnosť odbehnúť si z práce a strážiť ich. Najmenej stresujúcim opatrením je, že ich nechávame prechádzať sa po vonku. Keď sa tak stalo naposledy, bolo vonku našťastie pekné počasie. Platí však, že do dnešného dňa nemáme stanovisko od štátu, čo konkrétne máme v takýchto situáciách robiť.
Kedy začnete s rekonštrukciou škôl na Vetvárskej a Bieloruskej?
Školy, ktoré ste spomenuli, mali už u môjho predchodcu vypracované projektové dokumentácie, ktoré sme museli ešte kompletne prepracovať. Peniaze na rekonštrukciu sme dostali cez výzvu Slovenskej energetickej inovatívnej agentúry a spustili sme už aj prvé kolo verejného obstarávania. Práce by sme chceli spustiť v prvej polovici tohto roka.
Nevedia nájsť pediatrov
Do úradu ste vstupovali s prísľubom, že zvýšite prístup k infomáciám, čo ste pre to spravili?
Sprehľadnili sme facebookové stánky, kde bolo veľa zablokovaných používateľov, ktorých sme odblokovali. V mesačníku Biskupické noviny sme minimalizovali zmienky o starostovi a zmenili koncept novín, aby boli pre občanov transparentnejšie. Zmodernizovali sme aj webovú stránku úradu. Zaviedol som pravidelné prvé stredy v mesiaci, ktoré mám vyčlenené na stretnutia starostu s občanmi. Kto má však akúkoľvek otázku, podnet, návrh, nápad, má u mňa vždy otvorené dvere, aj moje mobilné číslo je verejne dostupné.
Takže keď má občan facebook, číta mesačník, navštevuje náš web a stiahol si aplikáciu Munipolis, kde zverejňujeme oznámenia, má k dispozícii všetky upozornenia, poveternostné informácie aj varovania v súvislosti s činnosťou Slovnaftu.
Prečo ste teda o odchode pediatrov neinformovali už v decembri, keď odišli? Reagovali ste, až keď na to upozornil opozičný poslanec, ktorého ste obvinili, že tému zneužíva na politické ciele.
Situácia bola využitá na politickú kampaň, pretože nemá nič spoločné s úlohami samosprávy. Pani doktorka, ktorá odchádzala, informovala o svojom odchode neskoro a náhradu sa snažila nájsť po svojej osi. My sme sa informáciu dozvedeli na prelome novembra a decembra. Bola už v dôchodkovom veku a mala aj neodkladné zdravotné problémy, náhradu za seba nenašla a tak sme ju začali hľadať my cez župu, vrchnú pediatričku aj ministerstvo zdravotníctva. Nič sme nezatajovali. Okrem toho je v Bratislave detských lekárov málo, chýba tu až 26 pediatrov.
Kedy obyvateľom vybavíte náhradu za chýbajúcu lekárku?