BRATISLAVA. „Staňme sa tichými hrdinami,” vyzývajú v súvislosti so silvestrovskými oslavami bratislavská zoo a útulok združenia Sloboda zvierat.
Splašené psy zúfalo hryzú do každej prekážky, len aby ušli pred všadeprítomnými výbuchmi. Ochranári z útulkov ich nachádzajú roztrasených a so zakrvavenými papuľami a labkami. Niektoré majú aj popáleniny, stratia zrak alebo ich zrazí auto.
V zoo na delobuchy nepríjemne reagujú napríklad šimpanzy. Keď vidia zdroj hluku, zvládajú to lepšie, všadeprítomné burácanie ich ale desí. So stresom sa potom niektoré jedince vyrovnávajú tak, že napádajú ostatných vo výbehu.
Na strane zvierat stojí aj zákon. Od 2. januára 2024 vstúpila do platnosti novela zákona o výbušninách, ktorá obmedzila predaj pyrotechniky. Platí aj zákaz odpaľovania petárd 250 metrov od rôznych zariadení, napríklad záchranných staníc, zoologických záhrad, stajní s hospodárskymi zvieratami, ale aj nemocníc.
Osobe, ktorá bez povolenia samosprávy odpáli hlučnú petardu, delobuch alebo raketu, môže obec udeliť pokutu v priestupkovom konaní od 500 do 2000 eur. Mestská alebo štátna polícia môže takejto osobe udeliť pokutu 100 eur.
Výnimku majú ohňostroje, ktoré vytvárajú svetelné efekty, ale len počas 31. decembra od 18.00 do 02.00.
Obávajú sa aj lampiónov šťastia
Pred niekoľkými rokmi uhynula v bratislavskej zoo mladá samica lamy krotkej. V plnej rýchlosti narazila do brány po tom, čo ju splašili novoročné výbuchy.
„Mala modré oči a horšie videla v šere. Stádo potom takéto straty ťažšie zvláda, lebo im narúšajú vzťahy,” opisuje udalosť hovorkyňa bratislavskej zoologickej záhrady Alexandra Ritterová. Silvestrovské noci nepríjemne znášala aj ako matka malého dieťaťa, s ktorým trávila noc zatvorená v izbe, aby ho mohla utišovať.
Zvieratá v zoo nechcú utlmovať liekmi, nikdy to ani nerobili. Majú za to, že pre zvieratá by to bol ešte väčší stres.
„Niektoré zvieratá máme vonku aj 24 hodín denne, napríklad lamy, zubry a vlky, výnimkou nie je ani Silvester. Vyzývame preto ľudí, ktorí žijú v našom okolí, aby neodpaľovali hlasnú pyrotechniku,” pokračuje Ritterová.
Zoo spolupracuje aj s mestskou políciou, ktorá v týchto dňoch intenzívnejšie hliadkuje pri útulku aj záhrade.
Obavy im robia aj lampióny šťastia, ktoré sa po tragickom požiari v nemeckej zoologickej záhrade Krefeld, ani zďaleka nejavia ako šťastná alternatíva za petardy. Zatúlaný lampión v roku 2021 podpálil pavilón primátov. Zaživa vtedy uhorelo približne 50 opíc.
Bratislavskú zoo obkolesuje les Sihoť, ktorý je počas čoraz suchších zím tiež rizikom.
Treba skontrolovať údaje na čipoch
Na Nový rok sa pripravuje aj útulok združenia Sloboda zvierat. Situácia sa podľa koordinátorky kampaní združenia Kristíny Devínskej nezlepšuje. Na nový rok to u nich podľa nej stále vyzerá „ ako na bojisku ” .
„Vždy tu máme minimálne desať zabehnutých psov, ktoré ušli majiteľom. Niektoré noc v dôsledku stresu ani neprežijú a ďalšie sa z traumatickej noci spamätávajú aj niekoľko dní - aj keď sa to rok čo rok opakuje, zvieratá vnímajú výbuchy petárd ako katastrofu,” približuje koordinátorka kampaní Slobody zvierat Kristína Devínska.
Združenie odporúča majiteľom a majiteľkám psov, aby si skontrolovali údaje na čipe v centrálnom registri spoločenských zvierat. Podľa telefónneho čísla na zariadení ich potom aktivisti vedia skontaktovať a vrátiť im zabehnutého miláčika.
V prípade, že nájdete zatúlané zviera, kontaktujte mestskú políciu na čísle 159. Policajti potom kontaktujú útulok. Ak nájdete zranené iné zviera ako psa alebo mačku, kontaktujte záchranné zariadenia, ktoré odporúča Štátna ochrana prírody. Nájdete ich na interaktívnej mape na webe ochrany prírody.