SME

Psí útulok na bratislavských Poliankach nespí ani na sviatky. Prijíma dary aj pomocníkov

Najviac sa sem tešia deti.

V útulku na bratislavských Poliankach je najviac psov z východu.V útulku na bratislavských Poliankach je najviac psov z východu. (Zdroj: SME - Marek Moravčík)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Zo zvieracieho útulku v Bratislave okolo obeda vychádzajú páry držiace sa za ruky, rodiny s deťmi aj kamarátske partie.

„Venčiari", ako dobrovoľníkov volajú zamestnanci útulku združenia Sloboda zvierat, kráčajú s natiahnutou rukou pred sebou, vôdzku im napínajú psy rozjašené z prechádzky.

Pomocníčka Aďa Dobošová akurát oddychuje v areáli útulku pod altánkom, Jasmína jej vrtí chvostom pod nohami. Chodí sem už dvanásty rok. „Ľudia sa tu dosť striedajú, na začiatku ich to veľmi baví a potom odídu. Ja som sem začala chodiť, keď mi zomrel psík," hovorí a škerí sa na Jasmínu, ktorá akurát olizuje prsty návšteve. „Je to môj psychický relax po práci."

SkryťVypnúť reklamu

„Pre niektorých je to tu však aj stresujúce," dopĺňa ju koordinátorka kampaní združenia Kristína Devínska. „Na človeka tu môže medzi opustenými zvieratami silno doľahnúť, ako sa k nim ako spoločnosť vieme správať."

Pri altánku sa krátko zastaví aj Dobošovej manžel, ktorý bol akurát vyvetrať problémového psa. Niektoré zvieratá sú náročnejšie, majú úzkosti, sú nedôverčivé alebo agresívne, podľa toho, z akého prostredia a podmienok ich sem aktivisti priniesli. Pre dobrovoľníkov, ktorí ich zvládajú, sa v komunite uchytila prezývka „schopáci".

Útulok je otvorený aj počas sviatkov a vítaná je každá pomoc.

„Nie je hanbou, ani keď dobrovoľník príde na mesiac a potom sa dlhšie neukáže," hovorí Devínska. Stačí na to len "venčiarsky" preukaz, ktorý sa dá vybaviť priamo na mieste alebo na webovej stránke združenia. Za vyhotovenie sa platí jednorazový poplatok päť eur.

SkryťVypnúť reklamu

So psami na prechádzky sa chodí sa medzi 12.00 a 16.00. Útulok sa nachádza pár minút od zastávky MHD Polianky, dá sa sem prísť aj pešo z Mokrohájskej, čo je o niečo dlhšia prechádzka.

Najviac ich prišlo z východu

Pri prechádzke pomedzi voliéry vystrkujú psy zvedavé ňufáky poza oplotenie. Keď zavetria Devínsku, vyplazujú jazyky a skáču do vzduchu.

„Psy, ktoré tu vidíme, sú z celého Slovenska, najviac z východu," vysvetľuje. Sloboda zvierat má po krajine 25 regionálnych buniek, ale viaceré majú nedostatočné kapacity a zvieratá tak posielajú do Bratislavy.

Na strednom a východnom Slovensku majú útulky najmä v blízkosti rómskych osád, kde je počet a stav psov najproblematickejší.

Jedinou humánnou prevenciou proti premnoženiu či psov, alebo mačiek je kastrácia - oboch pohlaví. Komerčná cena za úkon sa pri psovi pohybuje od 150 do 250 eur, môže byť aj nižšia. Jej výšku ovplyvňuje hmotnosť, typ anestézie, lieky a predoperačné vyšetrenie.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak viete o zvierati, ktoré je týrané alebo zanedbané, môžete sa obrátiť aj na našu linku proti krutosti. Nemôžeme však zviera sami odobrať, len upozorniť príslušné orgány," hovorí Devínska.

Oznamovatelia sa nemusia obávať ani pomsty suseda, zviera môžu nahlásiť aj anonymne.

Mimo aktivistickej linky sa dá podnet poslať aj priamo veterinárnej správe. Na svojom webe majú uvedených niekoľko formulárov na rôzne druhy situácii, ak chcete zostať v anonymite, musíte to spomenúť vo formulári.

Množiarní neubúda

Svoj vzťah k zvieratám ľudia na Slovensku menia pomaly. Devínska, ktorá pre Slobodu zvierat pracuje posledných 15 rokov, vníma najväčší posun najmä medzi mladými a deťmi. Združenie pôsobí v krajine 30 rokov.

„Nezodpovednosť ľudí nám každý rok plní útulky približne 2500 novými psami. Stále je tu kopec práce. Nepridávajú tomu ani nelegálne množiarne a ochota ľudí kupovať si psy bez preukazu pôvodu. V tomto je Slovensko jednotkou," komentuje.

Ľudia si podľa nej kupujú šteniatka cez internetové bazáre s tým, že sa uspokoja len s veterinárnym preukazom. Mali by si však pýtať preukaz pôvodu, ktorý sleduje až sedem generácií dozadu.

„Na internetových inzerátoch vidíte pekne naaranžované šteniatka na gauči, ale hneď ako si ich odfotia, putujú rovno do provizórnych a nevyhovujúcich priestorov. Napríklad obývačkových skriniek prerobených na klietky," hovorí Devínska. Očakáva, že množiarne by mohli v blízkej budúcnosti obmedziť častejšie kontroly.

V množiarňach sú v trende najmä plemená nenáročné na priestor, ako maltezák, jorkšír, pudlík a ich rôzne kombinácie. Napríklad maltipu, kríženec maltezáka s pudlíkom.

„Takto nakombinované plemená prinášajú ďalšie ochorenia, nehovoriac o tom, že nie je ničím výnimočným, keď pri chove dochádza aj k incestnému množeniu. Človek kúpou takéhoto zvieraťa podporuje množiteľa, a teda aj jeho zlé praktiky," upozorňuje Devínska.

Sloboda zvierat funguje aj ako hniezdo záchrany pre psy zo zrušených nelegálnych množiarní.

Robia zbierku pre zvieratá na Ukrajine

Združenie má otvorené aj dve zbierky. Útulok prijíma psie a mačacie granuly a konzervy, ideálne s vyšším obsahom mäsa. Uterákov, prikrývok a kobercov majú nateraz dosť. Viac informácií o zbieraných produktoch nájdete na webe združenia.

Pomôže aj finančný príspevok, ktorý používajú na hradenie veterinárnych faktúr. Zvieratá tu ošetrujú aj sterilizujú. Sloboda zvierat je nezisková organizácia, ktorú nefinancuje štát.

„Ak ste fotograf alebo aj amatér, môžete nám psíky aj odfotiť. Pekné fotky im zvýšia šance, že si nájdu druhý domov a niekto si ich adoptuje," dodáva Devínska.

Druhá zbierka je pre útulky na Ukrajine. Je materiálna, zbierajú pelechy, hračky, misky, oblečenie pre psy, šampóny, prípravky proti kliešťom, vôdzky, preliezky pre mačky a tak ďalej.

Sloboda zvierat lobuje aj za zmenu legislatívy. Naposledy sa im podarilo úspešne presadiť zákaz chovania psov na reťazi alebo vystupovanie zvierat v cirkusoch. Robia aj vzdelávacie programy pre deti, u ktorých prebúdzajú súcit a vysvetľujú im, že aj zvieratá sú vnímavé bytosti, ktoré treba rešpektovať.

Ujala sa aj kampaň Zviera nie je darček namierená na ľudí, ktorí kupujú zvieratá cez internetové bazáre.

„Nedá sa povedať, že by tu bol nejaký konkrétny mesiac, keď zachytávame zvieratá, ktoré niekto dostal pod stromček. Pribúdajú priebežne počas roka," konštatuje Devínska.

Bratislava

Ján Hrčka.

V súvislosti s odstúpením Hrčku vznikla petícia na jeho podporu.


SITA 3
Ilustračné foto.

Mužovi hrozí trest odňatia slobody na sedem až 15 rokov.


TASR
Ilustračné foto.

Zoologickú zatvorili v súvislosti s opatreniami pre slintačku a krívačku.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 628
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 506
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 160
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 469
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 320
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu