Bratislava je hlavné mesto nás všetkých, povedal prezident Pellegrini. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Bratislava by mala mať za výkon funkcie hlavného mesta špeciálny benefit alebo príplatok zo strany centrálnej vlády.
Bol by to prejav vďaky za to, že samospráva hlavného mesta plní iné úlohy ako zvyšok Slovenska. K takejto diskusii sa treba vrátiť.
Vyhlásil to prezident Peter Pellegrini na stredajšom stretnutí s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom a predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Jurajom Drobom.
Efektívne fungovanie samospráv
Pri Bratislavskom samosprávnom kraji ocenil okrem iného vízie na niekoľko rokov dopredu.
"Bratislava je hlavné mesto nás všetkých. Mali by sme k nemu pristupovať tak, ako si svoje hlavné mesto ctia aj ostatné štáty a národy okolo nás. Bratislava je naše hlavné mesto a mali by sme sa k nemu tak aj správať," povedal Pellegrini na brífingu.
Hovoriť podľa neho treba aj o budúcom financovaní samosprávy. V tejto súvislosti avizuje veľký samosprávny samit, ktorý plánuje začiatkom budúceho roka v Prezidentskom paláci. O hľadaní a zefektívnení fungovania samosprávy treba podľa hlavy štátu začať "odspodu", nie zo strany centrálnej vlády.
Ťažká reforma a postupné zefektívnenie musí prísť podľa neho po vzájomnej dohode a synergii. Dôležitosť vzájomnej synergie samosprávy a štátu vníma aj v téme bezpečnosti.
Prihovára sa za to, aby časť represívnej zložky výkonu policajnej činnosti bola presunutá na obce a mestá.
Na úrovni hlavného mesta pozitívne vníma aj tému rozvoja nájomného bývania. Apeluje tiež za spoločné zmierňovanie polarizácie spoločnosti.
Pozerajú sa do budúcnosti
Pri Bratislavskom samosprávnom kraji oceňuje prezident najmä to, že jeho vedenie sa dokáže pozerať pri plánoch a investíciách aj za horizont niekoľkých rokov, teda nielen od jedných volieb do druhých.
Za kľúčové považuje sociálnu oblasť a oblasť vzdelávania, v rámci ktorých oceňuje realizované či plánované aktivity kraja.
Ako jeden z príkladov spomína kampusy, teda špeciálne vzdelávacie centrá. Takýto kampus športu a zdravia má vyrásť na konci Petržalky, v súvislosti s ktorým chce o podpore hovoriť aj s ministrom školstva Tomášom Druckerom.
Prezident tiež ocenil opatrenia kraja, ktoré zabezpečili obnovy škôl v rámci Bratislavského kraja z eurofondov. Pozitívne vníma aj investície do obnovy kultúrnych pamiatok či integrovanej dopravy.
Droba ocenil, že Pellegrini je prvým prezidentom, ktorý prejavil záujem o samosprávu už počas prvého roku prezidentského mandátu. Rokovania označil za vecné a konkrétne.
Priblížil, že prezidentovi reportoval o najväčších úspechoch kraja v oblasti kultúry, za priority označil oblasť sociálnych služieb a vzdelávania. Hovorí o snahe "pozerať sa do budúcna za horizont desiatok rokov."
Samosprávy ako partner pre vládu
Stretnutie ocenil aj primátor Vallo, podľa ktorého nešlo len o výmenu informácií, ale aj o dialóg. Pozitívne vníma spoločný pohľad na zmenu financovania samosprávy.
"Tvorba rozpočtu samospráv býva často ovplyvnená chaotickým prijímaním niektorých zákonov a poslaneckých zmien v parlamente," zdôraznil Vallo s tým, že hlavné mesto tak za ostatné tri roky prišlo o desiatky miliónov eur.
Spomenul tiež rokovania o nájomnom bývaní či bezpečnosti, ale aj dôležitosť kultúry.
Pellegrini pripomenul, že samosprávy by mali byť pre centrálnu vládu partnerom. Stoja pred nimi v nasledujúcich rokov veľké výzvy, projekty i problémy, spoločne však vedia hlavné mesto i Bratislavský kraj posúvať dopredu.
Skúšobná jazda električky
Primátor Bratislavy na stredajšom brífingu po rokovaní s prezidentom potvrdil, že prvá skúšobná električka prejde po celej trati v bratislavskej Petržalke vo štvrtok.
"Máme za sebou posledné testovanie na trati a zajtra naozaj prebehne prvá skúšobná jazda petržalskej električky. Plním tak svoj sľub, že do Vianoc tá jazda prebehne," povedal Vallo.
Prvá skúšobná jazda je podľa neho jasným signálom, že veľká, respektíve hlavná časť projektu je pripravená. Deklaruje, že chce splniť aj druhú časť sľubu a to, že električky začnú oficiálne premávať, aj s cestujúcimi, na jar 2025.
"Druhá časť sľubu bude, že na jar začnú na tejto trase jazdiť aj ľudia, keď skolaudujeme a dokončíme všetko, čo bolo potrebné," odkázal Vallo.
Primátor už pred časom avizoval, že od momentu, ako zhotoviteľ odovzdá trať hlavnému mesta, čo malo byť na základe záväzku zhotoviteľa do 15. decembra, nastane náročný proces skúšok a povoľovania pre užívanie električky, ktorý potrvá niekoľko týždňov až mesiacov.
Za ten čas by sa mali stavebné kapacity presunúť na ďalšie miesta stavby, kde budú dokončovať prístrešky, nástupiská pre cestujúcich, chodníky a cyklochodníky či zábradlia. S plnou prevádzkou električky sa počíta na jar 2025. Úplne dokončená má byť do konca letných prázdnin.
S výstavbou trate v úseku Jungmannova - Janíkov dvor začala koncom novembra 2021 vysúťažená skupina dodávateľov zo Združenia NS MHD Petržalka. Stavba podľa magistrátu od začiatku čelila viacerým problémom. Práce boli v minulosti aj dočasne výrazne utlmené. O zintenzívnení prác mesto so zhotoviteľom viackrát rokovalo.
Hlavné mesto a rezort dopravy v novembri informovali, že výstavba má mať plynulé financovanie, keďže podpísali zmluvu o nenávratnom finančnom prostriedku. Ide o sumu viac ako 66 897 914 eur z eurofondov určenú na financovanie druhej fázy dopravného projektu.